תשכחו מערכי משפחה. תשכחו מהתמונה המסורתית של המועמד לנשיאות מחובק עם אשתו וילדיו, כשברקע רצוי שיהיה איזשהו כלב אקראי. תשכחו מכל מה שניצח עד עכשיו בחירות במעצמה החזקה בעולם. את בחירות 2012, תאמינו או לא, יכריעו רק הרווקות.

 

כן, זו אמירה קצת פופוליסטית (והיי, אם לא נזרוק אמירות פופליסטיות כשכותבים על פוליטיקה, אז מתי לעזאזל כן?). זה שווה ערך לאמירה שההיספאנים והשחורים יכריעו את הבחירות, אבל היי, זה בדיוק מה שקרה בשנת 2008. האמריקאי הלבן עם הואן, האישה ו-2.4 ילדים כבר לא קובע יותר כלום במדינה בה הוא עדיין הסטריאוטיפ הכי גדול. ואם השחורים היו הג'וקר שניצח את הבחירות הקודמות, הרווקות (וגם הרווקים, אבל אליהם עוד נגיע) הם אלו שיכריעו את הכף ויקבעו מי יהיה נשיא ארצות הברית הבא.

 

נראה לכם מופרך? חכו ותמשיכו לקרוא.

 

 

55 מיליון מצביעות

 

בואו נדבר במספרים. למרות ש"סקס והעיר הגדולה" הרגילה אותנו שיש רק ארבע רווקות בניו יורק ו"בנות" מתחילה להרגיל אותנו שההן כבר התחתנו ועכשיו יש ארבע שמחליפות אותן, המהפך בארצות הברית הוא בלתי נתפס, כאשר היום ישנן יותר רווקות מנשואות, כשהפער עומד על 48% נשים נשואות ו-52% שלא.

 

>> מה קרה לרווקה האמריקאית, ואיך הפך הסקס שלנו לעצוב כל כך? ''בנות'' היא הרבה יותר מסתם סדרה

 

למעשה, בבחירות 2008 היוו הנשים הלא נשואות 22.8 אחוזים מהמצביעים בפועל. כן, קראתם נכון, 22.8 אחוז. שזה, אם אתם מתעקשים לדבר במספרים שלמים, יוצא כמעט 55 מיליון.

 

וזה, אם לא אכפת לכם, כח אלקטורלי שאי אפשר להתעלם ממנו.

 

 

יפסיד אצל הנשים הרווקות, השאלה היחידה היא באיזה הפרש. מיט רומני (צילום: gettimages)
יפסיד אצל הנשים הרווקות, השאלה היחידה היא באיזה הפרש. מיט רומני (צילום: gettimages)

 

במחנה הרפובליקני נוטים לומר שלרומני יש בעיה אצל נשים, אבל האמת היא שמדובר בניסיון לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח, משום שמדובר בעובדה שגויה לחלוטין.

 

למעשה, הסקר האחרון בארצות הברית מגלה שלרומני יש יתרון של 9% אצל נשים נשואות על פני אובמה. אבל התוצאה מתהפכת לחלוטין כשמסתכלים על הנשים הלא נשואות, שם רומני מפגר בלא פחות מ-67%, וזה כבר פער שיכול לעלות לו בבחירות.

 

למרות שאובמה בהחלט פונה יותר לצעירים, העובדה שדווקא נשים רווקות יצביעו לו היא לא ברורה מאליה. העולם בכלל ואמריקה בפרט חווים משבר כלכלי כמעט בלתי נסבל, והאוכלוסיה הראשונה שנפגעת מזה היא הרווקות, שמרוויחות בתחילת דרכן בשוק העבודה בארצות הברית כ-37% פחות מהרווקים בגיל ובמצב המשפחתי המקביל להן.

 

 

היא ועוד 55 מיליון יכריעו מי ישב בבית הלבן. קייטי פרי הרווקה יודעת מי לובש בבית את הדגל (צילום: gettimages)
היא ועוד 55 מיליון יכריעו מי ישב בבית הלבן. קייטי פרי הרווקה יודעת מי לובש בבית את הדגל (צילום: gettimages)

 

בקיצור, זה לא ששינוי לא יעשה טוב עכשיו לכולם. עם זאת, הצעירים עדיין יודעים מי האשם העיקרי במצב (רמז: ממשל בוש) ומסרבים להפיל את האחריות על אובאמה.

 

כמו כן, תאמינו או לא, העובדה שרומני נשוי באושר עם לא פחות מחמישה ילדים ממש פוגעת בו, שכן הצעירים, כך על פי הסקרים, חוששים שהוא לא מבין את מצוקתם ואת המצב שבו הם נמצאים ממרום גילו והסטטוס המשפחתי שלו. ויש, כמובן, גם סיבות אחרות.

 

"יש הרבה יותר רווקות אפרו אמריקאיות מאשר רווקות לבנות", מתנח פרנק ניו-פורט, העורך הראשי של סקרי גאלופ, את התוצאות. "ותשע מתוך עשר נשים אפרו אמריקאיות תומכות בנשיא אובמה. בנוסף, אנשים צעירים, במיוחד מתחת לגיל 30, שאינם נשואים, נוטים לתמוך יותר באובמה. אנשים נשואים הם בדרך יותר שמרנים ודתיים, והדברים האלה מתחברים. אבל כן, בארבע שנים נוצר פה כוח פוליטי חדש ונשי שאי אפשר להתעלם ממנו יותר. ואם רומני לא יצליח לפתור את זה, הוא יפסיד את הבחירות".

 

זו (גם) הכלכלה, טמבל

 

על פי סקר שהתפרסם בניו יורק טיימס, נשים רווקות מוטרדות בעיקר משני דברים: שוק העבודה הצולע שלא מסוגל להציע להן הזדמנויות ההולמות את כישוריהן, ובאופן ישיר העובדה שאינן מסוגלות לפרנס את עצמן כמו שצריך. יש לציין שלמרות שאנחנו אוהבים לחשוב שכל רווקה שמתקרבת ל-30 היא מינימום קארי בראדשו, 78% אחוז מהן לא מרוויחות יותר מ-30,000 דולר בשנה, בעיה שרק 23% מהזוגות הנשואים בארצות הברית סובלים ממנה.

 

"הרבה נשים רווקות המנהלות משק בית לבדן הן הנפגעות הישירות של המשבר הכלכלי", אומרת פייג' גארדנר מקרן "קול האישה". "החיים שלהן הפכו להיות מאוד לחוצים ומותחים, ההכנסות שלהן ירדו, יש הרבה פחות סיכוי שיהיה להן ביטוח בריאות והרבה יותר קשה למצוא להן עבודה. בעבר לא היו כל כך הרבה נשים בסביבות גילאי ה-30 שאינן נשואות, אבל העולם השתנה".

 

"העובדה שיש כל כך הרבה נשים רווקות בסביבות גילאי ה-30 הייתה קיימת גם ב-2008 וב-2004", מסבירה סלינה לייק, אשר עושה מחקר על טרנדים של הצבעה בקרב נשים. "מה שהשתנה זו המעורבות הפוליטית שלהן. 20%, למשל, עברו מלא להיות מעורבות בכלל ללהיות פעילה ומעורבת מאוד. הן ילכו יותר להצביע, הקול שלהן יהיה חד וברור הפעם וכן, מי שיזכה בו ינצח".

 

"רומני יפסיד אצל הנשים הרווקות", ממשיכה לייק, "אבל השאלה היא באיזה הפרש. האם הוא יכול לצמצם את ההפרש? כן. בהחלט. אבל בשביל זה הוא צריך להתחיל לדבר על הכלכלה ובשפה שלהן. כרגע הנשים האלה יושבות בבית וחושבות 'האיש הזה לא מבין את החיים שלי בכלל'. אם המסר של רומני ימשיך לרפרר לכלכלה משפחתית ולרמוז שהדרך הנכונה לחיות היא רק בזוגיות ובנישואין, הוא יפסיד את הבחירות כי הוא התעלם מהקבוצה הכי חזקה היום בארצות הברית".

 

מנהיג, אבל לא חתיך

 

אבל עם כל הכבוד לכלכלה (וגם לכמה פעולות אנטי רווקיות מוצהרות של המפלגה הרפובליקנית, כמו הפסקת המימון של אמצעי הפסקת ילודה וגם הקיצוצים בביטוח הרפואי לרווקות שיזרם הרפובליקני פול ריאן), יש גם סיבות נוספות לכך שרומני יתקשה מאוד לכבוש את החדר הסגלגל. והסיבות האלה, נו, הן כבר אישיות לחלוטין.

 

רומני, איך נאמר, פשוט לא נתפס כגבר אטרקטיבי אצל נשים לא נשואות. על פי סקר שפורסם בדיילי ביסט, רק 18% מהן מוצאות אותו חביב, לעומת 54% שמוצאות את אובמה חביב בחלט.

 

 

בינתיים רומני רק פוגע בהן, ועלול לשלם על זה. הפגנת נשים נגד רומני (צילום: gettimages)
בינתיים רומני רק פוגע בהן, ועלול לשלם על זה. הפגנת נשים נגד רומני (צילום: gettimages)

 

אמנם מצבו משתפר מעט כש-23% חושבות שהוא נאה, אלא שבסעיף הזה לוקח אותו אובמה בנוק-אאוט, עם לא פחות מ-72%. למעשה, רק בסעיף אחד מנצח רומני את אובמה, והוא "בעל רעיונות טובים ומעשיים לשינוי הכלכלה", כשהפער עומד על 34% לאובמה ו-40% לרומני.

 

אלא שהסעיף הזה יכול להיות הסעיף המנצח.

 

בשביל שזה יקרה, אפעס, צריך רומני כלכלה גרועה בהרבה מעכשיו. נכון, לא נעים להגיד שזה מה שמנהיג שרוצה להיבחר צריך לייחל לו, אבל זה נכון. הכלכלה בימיו של אובמה הראתה שיפור משמעותי, והצעירים - ובעיקר הצעירות - הולכים אחריו באש ובמים.

 

רומני, כמובן, יכול להמשיך ולטאטא את בעיית הרווקות שלו מתחת לשטיח ולהתעלם מהן, כפי שעשה עד עכשיו. אלא שמ-55 מיליון קצת קשה להתעלם, וגם המטה שלו הבין שהוא יצטרך לצאת בתוכנית מהפכנית המדברת במיוחד לקהל הזה. האם זה יצליח? האם זה לא מעט מדי ומאוחר מדי, אחרי שרומני פנה בבירור למשפחות? לא ידוע, אבל דבר אחד בטוח: בכל יום שבו רומני מתעכב בהתייחסות לקהל הנשי והצעיר שלו, הוא מתרחק מהבית הלבן.

 

"בסופו של יום, רומני חייב להבין שיותר מ-50% מהנשים באוכלוסייה אינן נשואות", אומרת פייג'. "ואתה לא יכול להשאיר נשים מחוץ לדיון, כמו שאתה לא יכול להשאיר יותר מחצי מהאוכלוסיה שלך מחוץ לדיון. הן כבר לא איזו אוכלוסיה חלשה, הן אוכלוסיה שמונה 55 מיליון. זה הרבה מאוד מצביעים לאבד, וזו הקבוצה שתקבע מי יהיה בבית הלבן ב-2012".