האביב כבר פה  ואיתו גם מזג אוויר נפלא. זה הזמן להתנתק מהמחשב, לחבוש קסדה, ולצאת לטיולי אופניים ברחבי הארץ. הנה 9 מסלולים מומלצים, בכל הרמות - מעצלנים ועד מקצוענים.

 

 

אזור הצפון

 

1. . בית לחם הגלילית ואלוני אבא

 

מסלול הרכיבה עובר בבית לחם הגלילית, אחת מהמושבות הגרמניות הראשונות שבנו הטמפלרים בתחילת המאה הקודמת, ובסמוך אליה הקימו מושבה נוספת שנקראה אז "ולדהיים" (נווה יער, בגרמנית) ולימים הפכה לאלוני אבא. הטמפלרים שהגיעו מגרמניה בנו בתי אבן יפים, עסקו בחקלאות וחיו בקהילה סגורה עד שמתיישבי הארץ חשדו בהם שהם עוסקים בפעילות אנטי יהודית. עם עלייתו של הרייך השלישי בגרמניה הם גורשו מהארץ והרחיקו עד אוסטרליה. עשרות שנים לאחר מכן הפכו שתי המושבות הציוריות לאטרקציה תיירותית ובשבתות הן הומות במבקרים.

 

מסלול הרכיבה חוצה את המושבות ועובר גם בשמורת האלונים. מסלול הדיווש הוא בדרגת קושי קלה שמתאימה גם לרוכבים מתחילים וכן לילדים מגיל 10. תוכלו להגיע מצוידים באופניים מהבית או לשכור אותם במרכז האופניים באלוני אבא שם גם תקבלו הדרכה ומפה.

 

תיאור המסלול: אורכו של המסלול כ-8 ק"מ שהם מתחילים במרכז הרכיבה וממשיכים לאורך הרחוב הראשי אלוני אבא. בדרך עוברים על פני המבנה המרשים של הכנסייה האוונגלית שנבנתה בשנת 1916 על ידי הדור השני של המתיישבים הטמפלרים. ביציאה מהישוב מדוושים לאורך שביל העפר לצד השדות עד לשמורת האלונים היפה. ביציאה מהשמורה פונים שמאלה וממשיכים ברכיבה קצרה עד לבית לחם הגלילית. בצידי הרחוב בתי אבן מרשימים, בית העם הטמפלרי ומוזיאון שעבר תהליך שחזור.

 

על הדרך: לבית לחם הגלילית מגוון אטרקציות תיירותיות שמומלצות לעצירה, בהן שביל פרות החלב - רפת תיירותית עם רובוט חליבה, הגמעת עגלים והרצאה על הזרעת הפרות; גלריית נירל'ה בה מוצגות תערוכת מתחלפות; ספא קסם המגע בו תוכלו לשחרר שרירים תפוסים לאחר מאמץ הדיווש; חוות דרך התבלינים שבחזיתה שדות בהם גדלים צמחי מרפא ותבלין. בחלל הפנימי שפע של סלים בהם עושר גדול של תבלינים, צמחי מרפא, חליטות תה ותערובות לסלט. במקום מתקיימים סיורים מודרכים בשדות וכן סדנאות בישול.

 

 • למה: "הכל פתוח עוד לא מאוחר".
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל השנה ובמיוחד עם ראשית פריחות האביב.
 • איך מגיעים: מצומת אלונים בכביש מספר 7513.

 

 

בדרגת קושי קלה. מסלול בית לחם הגלילית (צילום: אריאלה אפללו)
בדרגת קושי קלה. מסלול בית לחם הגלילית (צילום: אריאלה אפללו)

 

2. פארק אגמון החולה

 

פארק אגמון ממוקם בלבו של עמק החולה ונחשב לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם. שטחי הפארק משמשים למיליוני הציפורים הנודדות תחנת מעבר מדרכן מארצות הקור לארצות החום ולהפך, וכן כאתר פופולארי בו הן כבר יודעות שיקבלו תנאים של מלון 5 כוכבים.

 

בשטחי האגמון מגוון שבילי טיול ברגל, באופניים וברכבים חשמליים ידידותיים לסביבה. תוכלו להגיע מצוידים באופניים שלכם או לשכור בכניסה החל מאופניים ליחיד ועד לאופניים משפחתיים, כולל עגולים מאתגרי דיווש, המתאימים לעד שישה-שמונה מדוושים בו זמנית. את האגם מקיף שביל רכיבה מעגלי שעובר בין תעלות מים, בוסתנים, חורשות מוצלות ושלושה מצפורים שבהם ימתינו לכם מדריכים. את השביל שסובב את האגם הכשירו וסללו אנשי קק"ל שנטעו סביבו עצי דולב מזרחי, ערבה, מילה סורית וצפצפה, האופייניים לנופי מים וכן עצי בוסתן, בהם תאנה ותות, בצלם מיקמו שולחנות לפיקניק.

 

תיאור המסלול: אורכו של המסלול כ-8.5 ק"מ שמתחילים בכניסה למרכז המבקרים. מהמרכז פונים מזרחה וחוצים את התעלה המערבית, אחת משתי התעלות שניקזו את הירדן ועמק החולה. לאחר הפנייה ממשיכים מזרחה, חוצים את ערוצו של נהר הירדן שבימים אלה זרימתו נמרצת כבעבר.

 

על אם הדרך תחנה ראשונה למרגלות הגבעה שבראשה מצפור העגורים המשקיף על חלקו המערבי של האגם. הדרך ממשיכה מזרחה כשהתחנה הבאה היא במצפור השקנאים המשקיפה על מרחבי האגמון. מהמצפור ממשיכים בדיווש על גדתו המזרחית של האגם, בסמוך למעגן השיט של האגמון. המסלול ממשיך ומקיף את האגם בגדתו הדרומית עד למצפור עופות המים.

 

הלאה צפונה, בשביל הממשיך ומקיף את האגם ועובר בין שתי תעלות מים המונעות מהמטיילים והרוכבים להיכנס בטעות לשטח הסטרילי של העגורים שעשויה להביל ולהפריע להם. התעלות הן סימן שמכאן מתחילה הדרך הקצרה חזרה לנקודת ההתחלה.

 

 • למה: מופע טבע מרהיב ומרגש, בעיקר בשעות השקיעה והזריחה.
 • כמה: הכניסה להולכי רגל ללא תשלום.
 • מתי: מראשית הסתיו ועד בוא האביב.
 • פרטים: 04-6817137
 • איך מגיעים: מכביש 90, מעט לפני צומת כוח, בשילוט המפנה למנפטה.

 

 

בעקבות הציפורים. אגמון החולה (צילום: אריאלה אפללו)
בעקבות הציפורים. אגמון החולה (צילום: אריאלה אפללו)

 

3. יער בירייה

 

השבילים העוברים בתוך יער בירייה חביבים מאוד על מטיילים רגלית ועל ג'יפאים. מספטמבר האחרון גם רוכבי האופניים יכולים לדגום את שביל היער החדש שהכשירה קק"ל. השביל מדורג ברמה בינונית והוא עולה ויורד במורד היער ומתפתל לאורך 25 ק"מ. מתוכם, 12 ק"מ שהוכשרו למדוושי הסינגלים המיומנים.

 

תיאור המסלול: השביל מעניק חוויה רכיבה מיוחדת המשלבת בין ספורט אתגרי בטבע לבין נוף גלילי יפהפה של עמק החולה המשתרע מטה והכנרת הנשקפת מרחוק. המסלול עובר בין מטעי הפיסטוק והאגוזים, כרמי הזית העתיקים, לאורך "שביל החלמוניות", וממשיך אל הבריכה בעין נבורייה, המקום האידיאלי לעצירת מנוחה והשתכשכות במים בימים חמים.

 

תחילה וסיום השביל המעגלי בחוות בת יער בעמוקה. מסלול העפר המסומן יוצא מהחווה במגמת ירידה עד למצפור ליאורה נטלסון, שממנו פנורמה נפלאה על הכנרת. הלאה דרך שביל החלמוניות עד לשלט המפנה לקבר יונתן בן עוזיאל (הזדמנות להתפלל ולבקש זיווג טוב), שם מתחילים לטפס בסינגל במעלה היער עד להשתלבות עם שביל 4X4 עד לעין נבוריה.

 

מהמעיין מממשיכים לכיוון בית הכנסת העתיק בנבוריה שכשהמסלול עובר בחלקו בדרך הנוף הסלולה וחוזר שוב לשביל העפר כשסימן הדרך הם עצי הארז משולשי הצמרת. הלאה ב"דרך אומגה", חולפים על פני בית הקפה "הבית בקצה הנוף" ובחזרה לנקודת הסיום בחווה.

 

על הדרך: מסעדת החווה מתמחה בצליית סטייקים משוישים ועסיסיים כהלכה. לחימום הבטן הזמינו גם את נזיד השעועית המעולה ששמו הולך לפניו כבר שנים. אחת מהחוויות המיוחדות היא לאכול באחת מהכרכרות האותנטיות הממוקמות מול הנוף ובצמוד למאנז' בו מתאמנים הרוכבים המסוקסים. 04-6822268.

 

 • למה: כי הכל ירוק ופורח מסביב.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל השנה אך רק לא בימים גשומים. בימים שלאחר הגשם יש להיזהר מהחלקות ונפילות במסלול העפר הבוצי.
 • פרטים: קו ליער - 1-800-350-550, קק"ל.
 • איך מגיעים: מכביש 90, כ-100 מטר צפונית לצומת מחניים, פונים שמאלה לכביש המטפס לכיוון החווה. אפשר גם מצומת צפת בכביש 89 (מעט לפני הכניסה לעיר) שם פונים שמאלה וממשיכים לפי השילוט לדרך נוף יער בירייה עד לחווה.

 

 למדוושים מיומנים. יער בירייה (צילום: אריאלה אפללו)
למדוושים מיומנים. יער בירייה (צילום: אריאלה אפללו)

 

אזור ירושלים

 

4. פארק ירושלים

 

פארק ירושלים נמצא בתנופת פיתוח, שבסופן יוכתר כפארק הטבע הגדול בארץ, וישתרע על שטח של 15 אלף דונם (פי חמישה מפארק הירקון). הפארק יהפוך למרחב טבעי של נופש פעיל עם מתקני ספורט אתגרי, מתקני שעשועים וחניונים מוסדרים.

"שביל התאומים" שבפארק הוא מסלול אופניים דו מסלולי באורך 10 ק"מ – מקטע מתוך 42 ק"מ של שביל האופניים הטבעתי "סובב ירושלים". הקטע הנוכחי ידידותי גם לרוכבים מתחילים והוא עובר בדרך נוף יערנית בעמק הארזים שתחילתה בסמוך למחלף מוצא ועיינות תלם – מקבץ מעיינות ומערכות השקיה מתקופת בית שני, חקלאות קדומה, חורבה עתיקה, שרידי הכפר הערבי בית תולמא ומערכת מערות בצורת חלילים. סוכת הגפנים ועצי הבוסתן המצלים באתר הם פינה אידיאלית לפיקניק.

 

תיאור המסלול: מסלול הרכיבה עובר בין גבעות וטרסות, עצי ברוש, מעט ארזים, עצי בוסתן ועצי שקד. הרכיבה בשביל מקבילה לנחל חלילים, לדרך העפר משמאל, לקטע של שביל ישראל מימין ולאורך תווי הרכבת החדשה לירושלים שתעבור מעל העמק. כל הדרכים מובילות לאנדרטה לזכר אסון התאומים בלב העמק הנישאת לגובה שישה מטרים. האנדרטה נראית כדגל המתנופף ברוח המזכיר גם את האבוקה שבראש פסל החרות. בתחתית הפסל חלון זכוכית, מאחוריו שרידי מתכת שהובאו מאחד המגדלים ומסביב נחקקו שמות הנספים.

 

על אם הדרך אפשר לראות משפחות צבאים מדלגת בין העצים, באזור שהוא שטח המחיה הטבעי שלהן. בהמשך המסלול רוכבים למרגלות בתי האבן הנטושים של הכפר הערבי ליפתא הציורי שנראה כנטוע בתוך מדרון ההר, ממתין ליזמים זריזים שיגאלו אותו מבדידותו.

 

על הדרך: מאגר בית זית, המהווה נקודת מפגש לברווזים ולציפורים נודדות וכן לפיקניק על גדותיו כשרקע הכיפות המוזהבות של כנסיית המוסקובייה בעין כרם.

 

 • למה: קרוב, נגיש, נוף, אוויר צלול ופינות נהדרות לפיקניק.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל יום והיופי שלו.
 • איך מגיעים: ממחלף מוצא בכביש 1. העולים לכיוון ירושלים יוצאים במחלף, פונים שמאלה ועוברים במנהרה, היורדים בכביש פונים ימינה מיד אחריו פונים ימינה לשביל העפר (העביר לאופניים ולכל הרכבים) בשילוט המפנה לעמק הארזים, עיינות תלם ואנדרטת התאומים.

 

לפרטים: הרשות לפיתוח ירושלים  וקק"ל – 1-800-350-550.

 

 

מסלול דו מסלולי. פארק ירושלים (צילום: עמיר בלבן)
מסלול דו מסלולי. פארק ירושלים (צילום: עמיר בלבן)

 

 

5. יער בן שמן

 

בחנוכה האחרון נחנכו שני סינגלים (שביל אופניים מקצועי לרוכב יחיד) ביער בן שמן – 7 ק"מ של סינגל הרצל ממנו מתפצל סינגל ענבה שאורכו כ-25 ק"מ נוספים. הסינגלים החדשים מצטרפים למערך שבילי האופניים הרגילים ביער המדורגים ברמת קושי קלה ומותאמים לרכיבה משפחתית.

 

תיאורי המסלולים: שני הסינגלים הם למעשה סינגל אחד באורך 32 ק"מ שהוא, נכון להיום, הארוך ביותר בארץ שמתפצל לשני שבילים שמדורגים ברמת רכיבה בינונית עד בינונית פלוס. חלק משבילי האופניים ביער בן שמן עוברים בפארק המטרופוליני ובאזורים המוכרזים כאתרי עתיקות ולכן הכשרתם נעשתה בעבודה ידנית, איטית ומדויקת ובתאום עם רשות העתיקות. בסוף הכשרתו השל שביל הוא ישתרע לאורך 60 ק"מ רצופים שיתחברו בסופם לשביל אופניים שיחבר בין תל אביב לירושלים.

 

הסינגל נמתח לאורך חלקו המערבי של יער בן שמן וממשיך עד ליער מודיעין כשביל הרצל הוא מעגלי שמתחיל ומסתיים במצפה מודיעין. השביל עובר בין נופי יער בן שמן, חולף לצד חורשה האורן הקפריסאי שעציה הראשונים ניטעו ב-1907 לכבודו שלחוזה המדינה. כ-7 ק"מ מראשיתו של המסלול הוא מתפצל לסינגל השני, שנקרא שביל ענבה, הממשיך דרומה אל יער מודיעין.

 

גם 25 הק"מ של שביל ענבה הוא מעגלי, והוא מתחיל ומסתיים לאורך שביל הרצל. המסלול עובר בין נופי יער צעיר שמתחלפים בהמשך לנוף יער ותיק ולאורכו אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ובהם תל גמזו, בקעת הנזירים, חרבת רגב וחרבת ענבה. מהשביל נקודות תצפית אל העיר מודיעין, ישובי השפלה ומישור החוף. את הדרך חזרה לנקודת ההתחלה במצפה מודיעין עושים בדיווש לאורך נחל גמזו ודרך הפגודה התאילנדית – ביתן מרשים עשוי שיש ועץ בצבעי אדום, לבן וזהב.

 

 • על הדרך: 40 אלף דונם של מרחבי יער ובו פינות מקסימות לפיקניק בצל העצים, עשרות חניונים שהוסדרו לפעילות נופש ופנאי, גן מוזיקלי עם מגוון צינורת המאפשרים התנסות ומשחק במהלכם מופקים צלילים, פארק הקופים, מרכז המבקרים של מפעל הצורפים.
 • למה: ביער, ביער, ביער לרכוב לרכוב.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל השנה.
 • איך מגיעים? ממחלף בן שמן בכביש מספר 1 עולים לכביש 443.
 • לפרטים: 1800-350-550

 

 

 מתאים לרכיבה משפחתית. יער בן שמן (צילום: תומריקו)
מתאים לרכיבה משפחתית. יער בן שמן (צילום: תומריקו)

 

6. סטף

 

שבילי הסטף המובילים לטרסות, לבוסתנים ולמעיינות הם מהאתרים המטוילים בארץ, בעיקר כשאלפי שקדיות מקשטות את השטח בצבעים ורדרדים. לצד שבילי ההליכה הכשירה קק"ל מסלול לרכיבת אופניים על שיפוליו של הר איתן, כך שמרגע שאתם מתחילים לדווש, המוני המטיילים נשארים מאחוריכם ונשארתם רק אתם, הטבע והנופים המרגשים של עמק נחל שורק ונוף הרי ירושלים עם הבתים התלויים על המדרונות שגגותיהם האדומים מציצים בין עצי היער.

 

תיאור המסלול: אורכו של המסלול המעגלי 8 ק"מ בדרגת רכיבה קלה המומלצת לרוכבים שלא מפחדים מקצת עליות מתונות על אם הדרך. ראשיתו וסופו של השביל בחניון העליון של הסטף (ליד המחסום הירוק) וחלקו הגדול עובר בשביל עפר כבוש ומשולט.

 

מהחניון רוכבים בכביש (זהירות מהרכבים), במורד הדרך התלולה לכיוון המעיינות ואחרי כ-1.3 ק"מ חולפים על פני חניון קק"ל שהוא סימן דרך לתת גז ולהתחיל לדווש בעליות. לאחר כ-400 מטרים פונים ימינה בשילוט "הר איתן" ועוברים מהדרך הסלולה לשביל העפר המסומן באדום. זה המקום לעצירה כדי להשקיף על רכס שלמון המיוער ועל מורדת ההר מתגליםמנזר יוחנן במדבר, הכיפות המוזהבות של כנסיית המוסקובייה בעין כרם ובית החולים הדסה.

 

לאחר העצירה אוגרים כוחות וממשיכים לדווש בעליה בשביל המקיף את ההר ולאחר 1.2 ק"מ מתחילה הירידה במקביל לנוף עמק רפאים ומשם חוזרים, חולפים על ההסתעפות של שביל ישראל ו-300 מטרים לאחר מכן מגיעים לנקודת הסיום.

 

על הדרך: גבינות הגורמה של שי זלצר, אבי הגבנים, שמייצר ומיישן גבינות בשלות וקשות בתוך מערה הצמודה לחוות העיזים שלו הממוקמת כ-200 מטר מחניון. את הגבינות תוכלו להחליק עם היין של יקב צובה, יקב בוטיק שנמצא בקיבוץ צובה הסמוך. אתם מוזמנים לסייר ביקב, לטעום מהיינות ולרכוש בקבוק לפיקניק שאחרי מאמץ הדיווש. 

 

 • למה: מסלול כיף שמתאים לכל המשפחה הרוכבת. נוף, פריחות, מים, ונקודות חן לפיקניק.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: כל השנה, כשבימים חמים תוכלו לשכשך במעיינות.
 • איך מגיעים: ממחלף הראל בכביש 1 פונים למעוז ציון בכביש 3965 (בכיוון דרום) ונוסעים כ-3 ק"מ עד לכיכר הסטף , שם פונים שמאלה וממשיכים לפי השילוט עד לחניה.
 • פרטים: 1800-350-550

 

  

אזור הדרום

 

7. קרית גת, יער המלאכים

 

ביער המלאכים, המוכר גם בשם יער שחריה, הכשירה קק"ל שני מסלולי אופניים משולטים המדורגים ברמת קושי קלה ובינונית המתאימה גם לרכיבה משפחתית.

 

המסלול בדרגה הקלה מסומן בירוק ואורכו 5.3 ק"מ והוא למעשה שביל כבוש הכולל עליה מתונה באורך של כחצי ק"ט ולאחריה ירידה מתונה באורך של כמה מאות מטרים, סביר בהחלט גם למדוושים מתחילים.

 

המסלול השני, המסומן בכתום ומדורג כבינוני פלוס, אורכו 10 ק"מ והוא מיועד למדוושים באופני הרים. לאורך המסלול מספר ירידות בעלות שיפוע בינוני וכן עלייה באורך של כחצי ק"מ בשיפוע חזק הכוללת סיבובים הדוקים ומעבר דרדרות סלעים.

 

תיאור המסלולים: תחילתם של שני מסלולי האופניים מחניון עמק החרובים, ליד מגדל התצפית של היער, כשלאורך הדרך משולבות אטרקציות תיירותיות המאפשרות עצירה לטיול רגלי קצר. על אם הדרך חורבת כרוע ובה מבנה ציבורי ומקווה, שביל הגתות המעיד על תעשיית היין באזור בתקופות הקדומות, כבשן סיד משוקם (בור בעומק שישנ מטרים בו שרפו בעבר אבני גיר), שביל בית הבד המוביל אל שרידי בית בד עתיק, מגדל תצפית האש, פריחת שיחי אשחר, שיחי תבלין, כלניות, נוריות ורקפות בין הסלעים, מצפורי נוף המשקיפים מגובה 230 מטר על נחל לכיש ומרחבי השפלה וחניון עם מתקני משחק פיסוליים ושולחנות פיקניק. לאורך המסלולים מותקנות עמדות מים וכן פינות מנוחה מוצלות.

 

על הדרך: האתרים הארכיאולוגים המרתקים בתל מרשה ותל לכיש וכן ארץ 1,000 המערות בבית גוברין. לרעבים מסעדות כרמים וערמונים במושב סגולה הידידותיות מאוד לילדים.

 

 • למה: שילוב אידילי בין דיווש נינוח לטיול ביער ולפינאלה פיקניק בחניון המוסדר.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: חופשי על הבר כל מתי שיתחשק לכם.
 • פרטים: קק"ל– 1-800-350-550.
 • איך מגיעים: מצומת פלוגות פונים לכביש 35, בית גוברין - קרית גת. היער ממוקם כ-4 ק"מ מזרחית לקרית גת. אפשר להגיע גם מכביש 6 ביציאה לקרית גת.

 

8. בתרונות רוחמה

 

החורף היטיב עם יופיים של בתרונות רוחמה, ואדמת הלס המבוקעת התסכתה בשמיכה ירוקה של עשב רענן המעניקה לה מראה של אחו גלילי. הבתרונות מהווים מוקד משיכה מרתק למטיילים ברכב, ברגל וגם למרחפים בכדורים פורחים השכם בבוקר או לקראת שקיעה.

 

לאחרונה החלה קק"ל לפתח את האזור גם לרכיבת אופניים במסגרתו הכשירה מסלול דיווש המחבר בין אגן נחל שקמה המרכזי, העיר שדרות במערב עד לשמורת פורה במזרח. מערכת השבילים הזו היא חלק מתכנית לאומית לעידוד הרכיבה ותשתיות האופניים כשבמסגרת התכנון יוכשרו 100-120 ק"מ של שבילי רכיבה, בעיקר סינגלים. רמה הרכיבה היא קלה עד בינונית, ומותאמת יותר למטיילים בעלי יכולת רכיבה בסיסית מאשר למחפשי האקשן.

 

בבתרונות ארבעה מסלולי רכיבה פתוחים - סובב רוחמה-דורות, סובב צפוני, סובב ברור חיל וסובב ניר משה. הכניסות העיקריות למעגלי הרכיבה הן מהקיבוצים דורות ורוחמה, אך אפשר להיכנס גם מכיוון מכללת ספיר או מחורבת מרשן על דרך הנוף בקרבת קיבוץ ברור חיל. בחלק הדרומי של המערכת הוכשר סינגל ניר משה - מסלול מעגלי, מעט אתגרי, באורך 10 ק"מ המתחבר לקיבוץ דורות.

 

על הדרך: דרך נוף נחל שקמה המחברת בין כביש 40 במזרח עד לחוף הים הסמוך לקיבוץ זיקים. הדרך מאפשרת ליהנות מהנוף במהלך הדיווש.

 

למה: בגלל השטיח הכי אדום בשמורת פורה וחירבת ג'ממה בבתרונות המכוסים בפריחת כלניות מרהיבה.

כמה: ללא תשלום.

מתי: עד סוף האביב האזור בשיא יופיו.

פרטים: 072-2510271, שקמה בשור.

איך מגיעים: ממערב לקיבוץ רוחמה ומדרום לכביש 334.

 

 

לחובבי האקשן. בתרונות רוחמה (צילום: אריאלה אפללו )
לחובבי האקשן. בתרונות רוחמה (צילום: אריאלה אפללו )

 

9. יער חרובית

 

ביער חרובית שלושה מסלולי דיווש – שביל הגת, שביל בין הסלעים ושביל חרובית, שנותנים מענה לכל המשפחה הרוכבת, החל מזאטוטים שמדוושים עדיין עם גלגלי עזר ועד להורים מאותגרי רכיבה שיכולים לדגום את סינגל חרובית המיועד למקצוענים פלוס.

שביל הגת אורכו כק"מ והוא למעשה מסלול טבעתי שעובר בין מערות, לשמחת הילדים, גתות, בורות מים, מתקני חקלאות עתיקה ופסלי צלילים אינטראקטיביים שעוצבו מעץ ומצינורות צבעוניים. הפסלים הם למעשה סוג של גן שעשועים שהילדים יכולים להתעשע בו שעות עד שאב, למשל, יסיים לדווש את סינגל חרובית. השביל השני הוא בין הסלעים ואורכו כ-2 ק"מ של מסלול קל וידידותי לרוכבים שמטפס על הרכס, עובר בין עצי היער עד למצפור עץ השקד שנמצא עכשיו בשיא יופיו ופריחתו.

 

תוכלו לנוח בצל הפרגולה ולהתענג על השטיח שנפרש מטה בצבעי לבן-ורדרד של פריחת השקדיות במטעים לצד העננים שמשתקפים במים של מאגר כפר מנחם. הפנורמה מרחיקה עד לרצועת הים שבין אשדוד לאשקלון וממזרח עד לקריית מלאכי וקריית גת. השביל השלישי הוא סינגל חרובית, 12 ק"מ שתחילתם במצפה יונתן והמשכם בדרך הנוף המובילה לתל צפית ונחל האלה כשבדרך עליות, מורדות ומעברים טכניים למנוסים ברכיבת שטח.

 

על הדרך: לטובת הנופשים ביער התקינו חדר כושר בפארק הלוחם שמותאם גם לבעלי מוגבלויות. בפארק תוכלו לחזק שרירים במוטות, בסולמות ובמקבילים, להשתחרר במגרשי הקט-רגל והכדורסל, להשתעשע במגלשת העץ, בנדנדות ובמתקני השעשועים המרופדים בריצוף גומי ולעשות פיקניק מתחת לפרגולות עם הספסלים, השולחנות והמנגלים שמוקמו מול הנוף.

 

 • למה: השקדייה פורחת, השמש בה זורחת.
 • כמה: ללא תשלום.
 • מתי: על השנה עם עדיפות לחורף ולאביב.
 • איך מגיעים: מכביש 40 בצומת ראם (מסמיה) פונים שמאלה לכביש 383 עד לשילוט המפנה ימינה ליער חרובית.

 

 מילדים ועד מקצוענים. יער חרובית (צילום: אבי חיון, קק"ל)
מילדים ועד מקצוענים. יער חרובית (צילום: אבי חיון, קק"ל)

 

 • קליק אחד ויש לכם מנוי לפנאי פלוס