זה 13 שנה עמיר בניון הוא חלק בלתי נפרד מהפסקול של חיינו, ועם כל שנה שעוברת נראה כי המיתוס והאניגמטיות שלו הולכים ומעמיקים.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

"עץ על מים" הוא פרי עבודה בת שנתיים (שנעשתה במקביל לאלבומו האחרון, "לדעת הכל", ולאלבומו המשותף והלא ממש מבריק עם יהודה מסס, "מחשבות"), שמסתמן כיצירה מעניינת אבל לא אחידה. לצד טקסטים שכתבה אשתו מרים, ברבים מהשירים חוזר בניון לצלילים אחרים, מערביים ופופיים יותר, שנשמעים כמו חלחלו לטעמו המוזיקלי עוד בצעירותו ופורצים כעת החוצה.

 

התוצאה הסופית כוללת שניים משיריו הטובים והמסקרנים אי פעם - "עולם חדש" ו"עד מתי" - ומצד שני שירים מלאי עקיצות וארס. אלו האחרונים מכתימים את הרגעים הגדולים של האלבום והופכים את החוויה הסופית לחמוצה משהו.

 

את חוסר היכולת של בניון לשלוט בזעמו ואת הצורך להטיף מוסר ראינו בשנים האחרונות ב"אני אחיך" (שנעטף במוזיקה מלודית ובמילים יפות אך מכובסות), וכמובן בשלל ראיונות האימה שנתן לתקשורת, שבתמורה זכתה בכותרות חינם.

 

אותו מעגל רדיפה שחש בניון מהתקשורת ומהצד החילוני של המפה מרים את ראשו כמעט בכל שיר באלבום, עד שלא ניתן להתרגש באמת מהרפרנס המפתיע ל־"Whiter Shade of Pale" האלמותי ב"עץ על מים", או מעבודת כלי הנשיפה מעוררת ההשראה ב"עד מתי" הפופי.

 

השיא השלילי מגיע מוקדם למדי ב"כמו תינוק", שרק שמו יכול להעיד על העוקצנות שמחכה בטקסט עצמו, שם בניון משתלח בדרך החיים המודרנית.

 

"כמו ליצן עם אף נוטף דם כואב מנופח ועם ראש מגולח", שר בניון ומאבד את החן על הדרך. בניון מנסה שוב להסתתר מאחורי שפה יפה במסרים אנטי גשמיים גם ב"אם יש לך רגע", לכשעצמו שיר מקסים ובעל עיבוד מוקפד, אבל שוב עולה התחושה כי בניון מאשים אפילו את המאזין עצמו שלא צולל אל תוך המילים.

 

על פי השירים הטובים באלבום, "עץ על מים" יכול היה להיות בקלות אלבומו הגדול ביותר של בניון - שירי האהבה הכנים הם מרגעיו הטובים בקריירה - אבל הוא נופל שוב בעקבות המסר האלים, שמחלחל ככוס תרעלה דרך נפשו השסועה.

 

השירים בעלי המסר גם מוקפדים פחות מלודית, מעניינים פחות ומעייפים, אולי אפילו בכוונה, כדי למשוך את המאזין לטקסטים עצמם. האם האלבום שווה רכישה? תלוי בכם, בהשקפת עולמכם ובסף הסיבולת.

 

עמיר בניון, "עץ על מים", נבל עשור

 

ציון: 3 כוכבים

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

עוד בפנאי פלוס: