>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

הלית ישורון בקמפיין לקו התעופה החדש של אל על לאפריקה, בר רפאלי כילדה בת חמש בתצוגת האופנה הראשונה שלה, רונית אלקבץ בתחילת דרכה כדוגמנית. דימויים אלו ועוד רבים אחרים מ-60 השנים האחרונות בישראל, יוצגו בתערוכה "אופנה וצבע 1950-2011" (אוצרות: לי-מור כהן וורדית כגן), שתיפתח ביום ראשון הקרוב (29.1) בקניון רמת אביב ותינעל ב-17 בפברואר.

 

בתערוכה כמאה עבודות של עשרות צלמי אופנה, ותיקים וצעירים כאחד, שיוצעו לראשונה למכירה לציבור הרחב. מעכשיו תוכלו לתלות את אילנה שושן על הקיר בסלון, או להתעורר מדי בוקר מול דוגמנים לבושים בבגדים של פייר קרדן, מתצוגת האופנה של המעצב שהתקיימה במוזיאון ישראל בירושלים. טווח המחירים נע בין 1,000 שקל ל-13,000 שקל לתצלום, וחלק מן ההכנסות יועברו לעמותת "רוח נשית".

 

קשה שלא לתהות מדוע התערוכה אינה מוצגת באחד המוזיאונים או הגלריות בישראל, אלא בקניון. הפעם הראשונה והאחרונה שתערוכה דומה לזו נערכה היתה בשנת 1999 - "הבזקי זוהר - צילום אופנה בראי המאה", שאצרה עיתונאית האופנה נורית בת יער במוזיאון לצילום בתל חי. יש לקוות כי התערוכה המתקיימת בחלל הקניון המסחרי, תעורר את אוצרי הצילום במוזיאונים המקומיים להפנות משאבים גם לצילום אופנה מקורי ומעורר חשיבה.

 

כך או כך, אנחנו את השופינג האופנתי-אמנותי שלנו כבר עשינו. קבלו את עשרת הצילומים שבחרנו לתלות אצלנו בסלון.

 

 

בר רפאלי בתמונה של חלי גולדנברג, 1989. הרבה לפני שהפכה לטופ מודל (צילום: חלי גולדנברג )
בר רפאלי בתמונה של חלי גולדנברג, 1989. הרבה לפני שהפכה לטופ מודל (צילום: חלי גולדנברג )

 

 

מי? חלי גולדנברג.

מה? בר רפאלי בתצוגת האופנה הראשונה שלה כילדה, בין היחידות בהן השתתפה בתקופה זו של חייה. חלי גולדנברג, שהיתה חברה קרובה של אמה של בר, ציפי לוין-רפאלי, תיעדה את הילדה רגע לפני העלייה למסלול, ושנים רבות לפני שהפכה לטופ מודל הישראלית המצליחה ביותר.

למה? כי יום אחד התצלום הזה יהיה שווה הרבה יותר מהסכום הנקוב.

כמה? 8,000 שקל (7 עותקים).

 

מי? דוד רובינגר.

מה? צילום מתוך התצוגה של מעצב האופנה פייר קרדן, שהתקיימה ב-1966 בגן הפסלים של מוזיאון ישראל בירושלים, והיתה מהתצוגות הראשונות של מעצב אופנה בינלאומי בישראל. רובניגר צילם את הדוגמנים לבושים בבגדי החלל של קרדן.

למה? זהו תצלום נדיר בעל ערך היסטורי ואמנותי כאחד, משום שבארכיב מוזיאון ישראל אין ולו תיעוד מצולם אחד של תצוגה חשובה זו.

כמה? 6,600 שקל (7 עותקים).

 

מי? מולה עשת.

מה? הלית ישורון, שחקנית ומתרגמת, ואז דוגמנית צעירה ובולטת, בצילום מתוך קמפיין השקת קו התעופה החדש של אל על לאפריקה בשנת 1968. הצילום נעשה תוך שימוש בפילטרים מיוחדים, שהעניקו לתמונה אפקט עמוק ומרוחק.

למה? תמונה חזקה מתקופת הזוהר של ישורון, שנעשתה תוך שימוש באפקטים חדשניים לאותם ימים. אם לא בשביל הערך האמנותי שלה, היינו שמחים לרכוש אותה כדי לשמר בזיכרון את תקופת הדוגמנות של ישורון.

כמה? 8,000 שקל (6 עותקים).

 

 

הלית ישורון בתמונה של מולה עשת, 1968. אפקטים חדשניים לאותם ימים (צילום: מולה עשת)
הלית ישורון בתמונה של מולה עשת, 1968. אפקטים חדשניים לאותם ימים (צילום: מולה עשת)

 

 

מי? חלי גולדנברג.

מה? השחקנית רונית אלקבץ בתחילת דרכה כדוגמנית בשנת 1986, ארבע שנים לפני השתתפותה לראשונה בסרט "המיועד". הצילום נלקח מאחורי הקלעים לפני תצוגת אופנה. "ראיתי מולי ציפור מוזרה ומדהימה", משחזרת השבוע גולדנברג.

למה? הרבה לפני שאלקבץ הפכה לשחקנית מצליחה ובמאית מוערכת, היא עשתה קולות של דומנית, בין המיוחדות שהיו לנו בישראל. תצלום זה הוא בין הבודדים מתחילת הקריירה שלה.

כמה? 5,500 שקל (7 עותקים).

 

מי? מנחם עוז.

מה? חמש שנים לאחר שנבחרה למלכת היופי של ישראל, הגיעה אילנה שושן לביקור מיוחד בישראל לטובת קטלוג בגדי ים לעונת אביב-קיץ 1985. התוצאה לפניכם.

למה? אחת התמונות היפות ביותר של שושן - אישה שגם היום, 32 שנה מאז נבחרה למלכת היופי של ישראל, שומרת על מראה אצילי וממגנט.

כמה? 7,000 שקל (7 עותקים).

 

מי? איתן טל.

מה? דיוקן אינטימי של הדוגמנית-שחקנית יאנה גור. טל מספר כי בהפסקות בין צילום לצילום עבור הפקת אופנה, הוא לקח את גור הצדה נטולת איפור או שיער מעוצב, ללא תאורה או פלאש וצילם אותה, להגדרתו, "טבעית לגמרי".

למה? הצילום החשוף והחף ממניפולציות מעמיד דיוקן חזק ואמיץ של אחת הדוגמניות הבולטות בישראל.

כמה? 3,500 שקל (10 עותקים).

 

מי? מולה עשת.

מה? צילום מתוך הפקת אופנה של שולמית קיסרי, שפורסמה בשנת 1988 בעיתון הארץ בכיכובה של מיכאלה ברקו. הצילום נערך בסטודיו של עשת בצפון תל אביב, ומיכאלה הגיעה עם אמה, שהיתה מודאגת מכך שמסתובב לידה דוגמן עירום.

למה? התמונה צולמה שנה לפני השער המיתולוגי של ברקו לווג האמריקאי, רגע לפני שפרצה בגדול. זהו תצלום אופנה פרובוקטיבי, שכיום כמעט ולא נראה כדוגמתו בעיתונים היומיים או המסחריים. שווה לנצור את הרגע הזה.

כמה? 8,000 שקל (6 עותקים).

 

מי? תמר קרוון.

מה? תצלום מתוך הפקת אופנה שיצרה קרוון ל"הבוטיק", מדור האופנה השבועי שלה במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות. התמונה נלקחה במועדון מילק בתל אביב, ורייך מצולמת בה לבושה בגד ים. קרוון מספרת כי הרעיון מאחורי התצלום היה ללבוש בגדי ים אבל לא לים.

למה? בגלל הצבעוניות המרתקת, בגלל הקונספט המעניין ובגלל השלווה שנוסכים פניה של רייך היפה.

כמה? 6,500 שקל (7 עותקים)

 

 

סנדי בר בתמונה של מנחם עוז, 1993. הקמפיין המיתולוגי לפלפל (צילום: מנחם עוז)
סנדי בר בתמונה של מנחם עוז, 1993. הקמפיין המיתולוגי לפלפל (צילום: מנחם עוז)

 

 

מי? מנחם עוז.

מה? הקמפיין הראשון של סנדי בר למותג בגדי הים פלפל מהמחצית השנייה של שנות ה-90, שהיה בכלל הקמפיין הראשון של בר סולו. בימים ההם חטפה סנדי מיעל בר זוהר את התואר הנחשק "נערת פלפל", לאחר שבעונה הקודמת הצטלמה לצדה כדוגמנית חיזוק. שימו לב לירכיים של בר, שריד ארכיאולוגי ממנו נותרו כיום בעיקר עור ועצמות.

למה? בגלל הנאיביות, הפשטות ולכידת הרגע האחרון בו האמנו לחיוך של סנדי בר.

כמה? 7,000 שקל (7 עותקים).

 

מי? עידו איז'ק.

מה? אילנית לוי בצילום מתוך הפקת אופנה שצולמה למגזין הגברים בלייזר.

למה? כי זו אחת הפעמים הבודדות בה לוי יצאה מקליפתה המחויכת, לטובת דימוי אפל וכוחני.

כמה? 2,500 שקל (6 עותקים).