כשיוסי גיספן, 50, עדי ליאון, 36, וירון אילן, 42, נפגשים, הגיל שלהם הופך לעניין כרונולוגי בלבד. השלושה מיד דוהרים ברוורס למנטאליות של ילד בן 16 ומצחקקים ביניהם, מעבירים סמארטפונים מעוצבים ומראים זה לזה SMSים של קולגות משותפים. אם היינו עכשיו באוטובוס בדרך לטיול שנתי, הם היו ישובים בכיסאות האחוריים וזורקים על אנשים כמוני במבה שפג תוקפה.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

 אבל כשמניחים את הצחוקים והדאחקות בצד, יושבים מולי אנשים עסוקים, מוכשרים וממולחים - ולקח לא מעט זמן לקבוע איתם ראיון. אילן, לאון וגיספן צילמו בימים שקדמו לפגישתנו את "אייל גולן קורא לך 2" (כל יום פרט לשישי, 19:00, ערוץ 24), ובמהלכה ינסו, יחד עם השופט החדש, חיים רביבו (גיספן: רביבו יהיה תוספת מאוד טובה בגלל שהוא יבוא עם אוזן של הקהל ולא עם אוזן של מישהו שעובד בתחום), לשחזר את הספק־הצלחה שהיא הקריירה של מורן מזור, זוכת העונה הראשונה של התוכנית.

 

הפורמט, שבו הזמרים והזמרות שרים מול תריס כעור ואנטי־טלוויזיוני בתקווה שקולם ירשים את השופטים, נשאר. אלא שהפעם, הם מספרים, התחרות תהיה פתוחה גם לגברים ולא רק לנשים ("זאת בעקבות הביקוש וההודעות ששלחו לנו בפייסבוק", מסביר גיספן) ועם מרינה קבישר כתחליף סיון קליין.

 

גם כשהם לא מצלמים את התוכנית של ערוץ 24, מדובר באנשים עם השפעה תרבותית ניכרת על חייכם. גיספן, פזמונאי חולוני שהחל את חייו המקצועיים כרפד, חתום היום על אינספור להיטים שגם אם אינכם חובבי הז'אנר יצא לכם לשמוע לא פעם, שלא לומר מאות פעמים ("זה אני", "מלכת היופי שלי", "מונו", "אתה תותח" ו"מי שמאמין").

 

לאון הוא הקלידן והמנהל המוזיקלי של אייל גולן כבר תשע שנים לערך ואילן הוא שדרן רדיו וסנדק סלסולים ותיק, כמו גם מנחה בערוץ 24. הוא גם נחשד לא מזמן כשותף בפרשת הסחיטה של מרגול, אך נוקה מכל חשד והתיק נגדו נסגר שבועות בודדים בלבד אחרי שנפתח.

 

הזוכה בעונה הראשונה, מורן מזור, נעלמה, לא?

אילן: "נעלמה? לאן היא נעלמה? היא הוציאה סינגלים, היא עושה דברים. מה את רוצה? זה לא קורה בבת אחת. אמן צריך לבנות את עצמו לאט לאט, רק ככה מצליחים. מורן נמצאת בדרך הנכונה. היא מוכשרת ויש לה קול מדהים".

 

זכור לכם איזה אודישן בלהות?

ליאון: "היתה פעם בחורה, נבחנת - לא משנה מי - שהגיעה לאודישן. היא פשוט ישבה מולנו עם חצאית קצרה ופתחה את הרגליים באיטיות - בול כמו שרון סטון ב'אינסטינקט בסיסי'. פתחה, וסגרה. פתחה, וסגרה. האמת היא שזה סתם היה מצחיק. היא נפסלה על הסף כמובן".

 

אילן: "למה אתה לא מספר לה על הנרקומנית לשעבר שהגיעה? בחורה מבוגרת דווקא. איכשהו היא וליאון הגיעו לטונים גבוהים. פחדתי שהיא באה להרביץ לו".

 

ליאון: "הייתי בטוח שהיא הולכת להעיף עליי משהו. היא אשה מבוגרת וזה, אבל היא לא מתאימה. ניסינו להגיד לה את זה יפה וזה לא הצליח. אחרי זה היא ניסתה להיכנס לחדר שלי. המנהל של ירון היה צריך לעצור אותה".

 

טוב, מבין שלושתכם אתה באמת הסיימון קאוול בחבורה.

ליאון: "יש אנשים שהם לא זמרים ומישהו צריך להגיד להם את זה. מי שאין לו אישיות, שלא יבוא ויהיה זמר, או לפחות שיסתיר את זה. היו אנשים באודישנים שלקחו את הדברים שלנו באובר עצבים.

 

"הייתי מקבל מכתבים קשים להודעות של הפייסבוק. היו מגיעים לטלפונים שלי. כתבו לי 'הבת שלי היא זמרת טובה, למה לא העברת אותה? למה ככה?'. הזמרת היתה משאירה הודעה שעשו לה עוול. אלה אנשים חסרי אישיות. הלכת לאודישן, לא הלך לך, לא קרה כלום".

 

אז מי זמר טוב? זמר עם אישיות? ואני לא מדברת על כוכבים מהזמר הים תיכוני.

ליאון: "אני מאוד אוהב את היצירה של אביב גפן. חולה עליו. אם ייצא לי לפגוש אותו, אגיד לו את זה".

 

גיספן: "אתה יכול למסור לו עוד משהו ממני בדרך? תמסור לו שהמוזיקה שלו זה פח זבל. הוא ישב ואמר בתקשורת לשלום חנוך: 'נכון שאנחנו רולס רויס והם (זמרי המזרחית, ל.א) קורקינט?'. אז אני אומר שהמוזיקה שלו היא פחות מקורקינט.

 

"היתה לי הערכה גדולה ליצירותיו, אבל בעיניי הוא בן אדם זול. חצוף. למה שידבר עלינו ככה? כולנו ישראלים, כולנו יהודים".

 

בסדר, גם נינט אמרה דברים דומים.

גיספן: "כשנינט תתחיל ליצור תהיה לה זכות לדבר".

 

ליאון: "אני דווקא חושב שהיא זמרת אדירה, אבל היא הלכה לאיבוד בחומרים הלא נכונים".

 

אילן: "הם לא היחידים שדיברו על העולם המזרחי. ליהורם גאון הייתי מקשיב, כי הוא מאיתנו, הוא בא מהספרדיות".

 

גיספן: "גם הוא אמר שהמוזיקה המזרחית היא מוזיקה שהשטן לא ברא. זאת התנסחות נמוכה בעיניי".

 

אילן: "אנשים אמרו דברים חמורים יותר. יובל בנאי, חוה אלברשטיין, נורית גלרון. כל אחד נהיה פתאום כלב השמירה של התרבות הישראלית. ואז באה המוזיקה המזרחית ומקלקלת את הכל. מפריע לאנשים שכוכבי הרדיו שמנוגנים בפלייליסט היום הם משה פרץ, אייל גולן ודודו אהרון".

 

ממה אתם חושבים שזה נובע? מקנאה?

ליאון: "כמובן. אני יכול לספר לך שהייתי פעם בחדר חזרות והיתה להקה של זמר מאוד מפורסם שהיה לפנינו, והם התנסחו ודיברו בכזאת קנאות על המוזיקה המזרחית. הם התחילו אפילו לנקוב בסכומים, בכמה אתם מופיעים, ואני לא רוצה להגיד לך מה הם אמרו על הקהל של המוזיקה המזרחית. שמעתי את זה באוזניים שלי. עפתי עליהם חבל על הזמן".

 

גיספן: "מקומם אותי שאנשים מבני עמנו לוקחים את המעשה שכמעט הכחיד את העם הזה מהעולם, את האפליה, את הבדלנות, כדי לפגוע בעם שלהם עצמם. אנחנו הולכים איתם לצבא. לקום ולהתבטא בצורה כזאת? הרי זה הכלי שכמעט חיסל את העם הזה לחלוטין. האנשים האלה סובלים ממרמרה, ואת יודעת מה סופה של המרמרה - לשקוע".

 

"היו אנשים באודישנים שלקחו את הדברים שלנו באובר עצבים". ליאון, גיספן ואילן (צילום: נועם יוסף)
"היו אנשים באודישנים שלקחו את הדברים שלנו באובר עצבים". ליאון, גיספן ואילן (צילום: נועם יוסף)

 

חשבתם פעם שהסטיגמה הזאת נובעת מהקשר כביכול של עולם הזמר המזרחי עם העולם התחתון?

אילן: "תפתחי עיתון ותראי חיבורים בין העולם התחתון לעולם הבידור, הספורט והכדורגל. משלמים לנו כדי להופיע. לא אני ולא אף אחד אחר מבקש תעודות יושר ממי שמזמין. אנחנו באים לשמח, לקבל תשלום וללכת לישון במיטה שלנו"

.

גיספן: "אם אייל גולן יופיע בבית הנשיא לא יפרסמו שמגיעה לו תעודת יושר. אם הוא יופיע אצל עבריין ישר יקפצו למסקנות. רגע, מאיפה לנו לדעת למי שייכת הקונדיטוריה שבה אנחנו יושבים? אולי גם היא של עבריין?".

 

ליאון: "עוד משהו, להגיד לך בלי להעליב? לא תמצאי עבריין אחד שיזמין את מתי כספי להופעה. את מבינה? הטעם המוזיקלי שלהם זאת מוזיקה מזרחית. דרך אגב, הם מרימים אירועים ליגה. ליגה לאומית. ואין דבר כזה אירוע בלי מוזיקה מזרחית, זאת המוזיקה של הכפיים".

 

ירון, נראה שאתה הכי נכווית מהעניין. נעצרת בחשד למעורבות בפרשת מרגול ובסוף התברר שאתה חף מפשע.

אילן: "כן. נראה לי שתהיה לי עונה בתוכנית שהיא עונת בכי. אני אבכה הרבה. אחרי כל מה שעברתי בחודשים האחרונים תהיה לי עונה עמוסה רגשית. שתדעי לך שתמיד קשה לי רגשית, אני בחור רגיש מטבעי. תוסיפי לזה את מה שעברתי בחודשים האחרונים... בואי נגיד שזאת תהיה עונה שבה השניים האלה יצטרכו להביא הרבה קופסאות טישו".

 

איך התמודדת עם הפרשה?

"עברה עליי תקופה לא קלה. הסתגרתי בנשמה שלי, אבל תמכו בי. ג'קי בן זקן וגדי קסטיאל מרדיו ירושלים, אבי ניר מקשת. המשפחה, החברים, השניים האלה שיושבים מולי. מהזמרים, אייל והמנהל שלו מוטי גמיש היו כמו חומה בשבילי. אבל היו כאלה שהתנהגו כמו פחדנים".

 

תסביר.

"זה גרם לי להבין מי לא צריכים להיות חברים שלי, החוויה הזאת. להסתכל על החיים קצת אחרת. היום אני קצת מנסה לדחות מעצמי אנשים. זה קרה אחרי שגיליתי שלמרות התרומה המשמעותית שלי לקריירה של אנשים שהכרתי, הם יצאו נמושות ברמה של לא להרים טלפון לשאול מה שלומי.

 

"היה אפילו אחד שהתקשרתי אליו כי רציתי לבדוק לשלומו והוא לא ענה לי כמה ימים. זה היה ממש בסמוך לחקירה. שבועיים אחרי זה, כשהוא ראה שחזרתי לעבודה ברדיו, הוא גם ידע להתקשר ולבקש שאשמיע את הזמר או הזמרת שהוא מייצג. הוא בטח יודע למי שאני מתכוון. בואי נגיד שהקרבת יתר ממני כבר לא תהיה פה".

 

סטייל ים תיכוני

 

נשוי, נשוי וגרוש ("אבל תכתבי פנוי, לא גרוש, יש לזה צליל טוב יותר", מבקש גיספן בשם חברו הטוב, ירון אילן), אלה הסטטוסים של שלושת הגברים מולי.

 

בזמן שגיספן מסתפק במדים יאיר־לפידים המסתכמים בחולצות שחורות מכופתרות ומכנסי סיגר תואמים, הצמד שלצידו מודה שהם משקיעים הרבה יותר מדי במראה החיצוני והמוקפד שלהם.

 

"אשתי היא הסטייליסטית שלי", מודה ליאון בחיוך, ואילן הגרוש, כאמור, לא נשאר חייב: "גם אני, אני שוכר את שירותיו של סטייליסט מקצועי. מה זאת אומרת? למה לא? אני מופיע באירועים וצריך להתלבש ולהיראות בהתאם".

 

מה שמביא אותי לקלישאה האחרונה על עולם הזמר המזרחי - שאנשים מאוד אוהבים להתלבש במותגים, והרבה מהם. זה לא קצת מצועצע?

גיספן: "למה לא? ילדים אוהבים מותגים, זה מה שמדבר אל הנוער. אז למה שהכוכבים שלהם לא ילבשו את זה?".

 

ליאון: "אני חושב שזה בכלל קשור לעדות. הזמרים המזרחים הם מעדות המזרח. לא תמצאי זמר אשכנזי ששר מזרחית ומצליח. אם תסתכלי על עדות המזרח, בלי שום קשר לעדות אחרות, הם תמיד מתוקתקים. הכל בבית נקי, הבגדים נראים כמו שצריך. מהבישולים לביגוד".

 

גיספן: "לא, לא, עדי, אל תיכנס לזה. אני גם לא אוהב את הקטלוגים של הז'אנרים. מה זה זמר ים תיכוני? גם אביב גפן עושה מוזיקה ים תיכונית. היא ים תיכונית, כי היא נעשתה לרגלי הים התיכון. הם יכולים לקרוא לעצמם עד מחר רוק ישראלי, הם לא יכולים להיות רוק ישראלי. אילו ברוס ספרינגסטין היה שומע את היצירות של החבר'ה האלה הוא היה מתפקע מצחוק ברמת ההפקה והביצוע שלהם".

 

ליאון: "אני נכנס לזה. אין מה לעשות, זאת האמת. תסתכל את ליהי - אני לא האמנתי שהיא אלבז, אבל היא אלבז, ותראה איך היא מתלבשת. היא לא תצא מהבית אחרת. בלי קשר לעדות אחרות, אני מדבר רק על עדות המזרח".

 

אילן: "בעניין הזה אני משווה את המוזיקה המזרחית להיפ־הופ. אנחנו דומים להם בקטע הזה. זה לא עניין של עדה".

 

מסר אחרון לאומה?

ליאון: "יושבים כאן האנשים שדואגים שהזמר המזרחי יהיה במיינסטרים, ונמשיך לעשות את העבודה שלנו כדי לדאוג שזה תמיד יהיה כך".

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

עוד בפנאי פלוס: