טעות אדריכלית מצערת או הברקת יחסי ציבור? זו השאלה הנשאלת לנוכח התוכניות של צמד מגדלי מגורים בסיאול, בירת קוריאה, שאותם מתכנן משרד האדריכלים ההולנדי MVRDV. שני המגדלים המלבניים, שבנייתם אמורה להסתיים ב-2015, מחוברים ביניהם בגבב קוביות שמזכיר ענן פיקסלים שהתיישב בחינניות על המגדלים. זו הייתה הכוונה המקורית, רק שלמרבה הצער, אותו ענן מזכיר בעיקר את המראה הטראומטי של שני המטוסים המתרסקים בעוצמה אל תוך מגדלי התאומים בניו יורק.

 

פרויקטים נוספים של MVRDV שנסקרו ב-Xnet

 

הפרויקט, שנקרא "הענן", זוכה השבוע לתהודה עצומה באינטרנט - בעיקר מהזן המגחך - וגרם לכך שעשרות מכתבי איום המכילים את הכינוי "אוהבי אל-קאעדה", על שלל צורותיו, נשלחו אל משרד האדריכלים המצליח. "הענן" אפילו כיכב השבוע באתר הרכילות האמריקאי Gawker (שאחראי לשערוריות עסיסיות כמו ההתפטרות המביכה של איש הקונגרס כריסטופר לי, לאחר שתמונתו חשופת החזה ואימייל תשובה שלו למודעת שידוכים התפרסמה באתר), באופן שענף הארכיטקטורה מאוד לא מורגל בו.

 

כותרת הכתבה באתר Gawker הייתה "הלסת של העולם נשמטה לרצפה לנוכח מגדלי התאומים החדשים". הכתבה נפתחת כך: "סביר להניח שלא לזה התכוונה חברת היזמות 'יונגסן דרים האב', כשביקשה ממשרד MVRDV לתכנן בשבילה מגדלי יוקרה". הכתבה מסתיימת במסקנה כואבת: "אחרי שישבתי בחברת הדימויים של הפרויקט זמן ממושך, סאונה מרחפת בתוך ענן מפוקסל לא נשמעת פתאום כמו רעיון רע כל כך. לא, סליחה, בעצם זה עדין מזכיר את 9/11".

 

כדי לא ''לבזבז'' את האוויר בין המגדלים

 

מה עומד מאחורי השערורייה? ובכן, "הענן" מורכב כאמור משני מגדלים. האחד בן 54 קומות ובגובה 260 מטר, והשני בן 50 קומות ובגובה 300 מטר. המגדלים יאכלסו דירות יוקרה בגדלים משתנים בעבור עשירי קוריאה, והענן המחבר ביניהם יורכב מקוביות מרובעות המונחות זו לצד זו וזו על גבי זו על פני עשר קומות, במרכז המגדלים. הענן עתיד להכיל את הפרוגרמה הציבורית של המבנה - מסעדות, בתי קפה, בריכות, מרפסות משותפות, מרכז כנסים ועוד - ואפשר להגיע אליו באמצעות מעלית אקספרס מיוחדת שאינה עוברת בשאר חלקי המגדלים. במלים אחרות, החלל הריק שנותר בין צמד המגדלים לא "יבוזבז" אלא ינוצל לשימושים ציבוריים.

 

אם לשפוט לפי אתר האינטרנט של המשרד, התשובה לשאלה בפתח הכתבה היא "טעות אדריכלית מצערת". וכך נכתב שם: "MVRDV מצטערים עמוקות על כל קונוטציה שפרויקט 'הענן' מעלה בהקשר של 9/11. 'הענן' תוכנן על בסיס פרמטרים של אור שמש, חללים חיצוניים, איכות מגורים למען הדיירים ואיכות בנייה למען העיר סיאול. זהו אחד מני פרויקטים רבים, שבהם MVRDV מתנסים ברעיון הערים המוגבהות - מבנים שמבקשים לכונן מחדש את הטיפולוגיה המסורתית של המגדלים. הכוונה שלנו לא הייתה ליצור דימוי שמזכיר את מתקפת הטרור על מגדלי התאומים, ואנחנו מתנצלים באופן כן בפני כל מי שרגשותיו נפגעו מכך".