>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

השבוע נחת בישראל מיסטר אלגנט או, אם תרצו, הרב-שפגאט מיכאיל ברישניקוב, מרקדני הבלט הנודעים בעולם, שהחל מהערב (שני) יככב במחזה "בפריז", שיעלה במרכז סוזן דלל בתל אביב למשך שבוע.

 

חמוש בשפם דק ולוהט וחולצת פולו שחורה שחשפה זרועות שריריות, ברישניקוב מצליח לשמור על חזות נערית ומסוקסת, גם בגיל 63, כשפניו חרושות קמטים עמוקים. שיער ראשו המלא, חיוכו השרמנטי ועיניו החודרות הפילו נשים רבות ברשתו של מי שנחשב לאחד הגברים הסקסיים בעולם. מה הפלא שהוא נבחר לשמש כגבר שימיס את לב האבן של קארי בראדשו ב"סקס והעיר הגדולה"?

 

 

 

 

רבבות מילים נכתבו על הפירואטים המרהיבים של ברישניקוב, על קלילות צעדיו, העריקה מאמא רוסיה אל ארצות הברית המאמצת וגם, ואיך לא - על השתתפותו המפתיעה ב"סקס והעיר הגדולה" בתפקיד אלכסנדר פטרובסקי, בן זוגה של קארי בראדשו. אין ספק כי המניע של קברניטי הסדרה לחזר דווקא אחר ברישניקוב לתפקיד הוא מיקומו כאחד האייקונים הגבריים הבולטים באלגנטיות שלהם במחצית השנייה של המאה ה-20. גבר רגיש, עמוס בסקס אפיל, בעל גינונים אירופאיים וחוש אופנתי משובח. מדור אייקון עומד על בהונותיו להסביר כיצד הפך הגבר במכנסי הטייטס ההדוקים לאייקון אופנה מעורר השראה.

 

 

עם שרה ג'סיקה פרקר ב''סקס והעיר הגדולה''. שרמנטי (צילום: gettyimages)
עם שרה ג'סיקה פרקר ב''סקס והעיר הגדולה''. שרמנטי (צילום: gettyimages)

 

 

בניגוד לאיקונים גבריים כמו השחקן המנוח המפרי בוגארט או סולן להקת האבנים המתגלגלות מיק ג'אגר - מיכאיל ברישניקוב הוא דמות חמקמקה לזיהוי. קשה להסביר מדוע מסומן אדם כאייקון אופנה, קל יותר לזהות אותו. במקרה של ברישניקוב, הלבוש הוא חלק אינטגרלי מסגנון חייו. לא בכדי הוא נבחר לפני כשנה וחצי לככב במודעות קמפיין "ערכי הליבה" של חברת האופנה לואי ויטון, כשלצדו הצלמת אנני לייבוביץ', שאף חתומה על הצילום. לפני שלוש שנים גם נבחר לגלם את עצמו בהפקת אופנה מרהיבה שפורסמה בגיליון מרץ 2008 של הווג האיטלקי, כשסביבו רקדניות בלט ענוגות מבט.

 

 

2005. יציבות אופנתית (צילום: gettyimages)
2005. יציבות אופנתית (צילום: gettyimages)

 

 

אילו קסמים הפעיל ברישניקוב על תעשיית האופנה שמחבקת אותו? סגנון לבושו הקלאסי אינו אקסטרווגנטי והוא מעולם לא הותיר חותם משמעותי בהופעותיו על השטיח האדום, אבל אישיותו והאופן בו הוא נושא את עצמו במרחב, מיתגו אותו כגבר בעל יציבות אופנתית וסגנון המזוהה עמו.

 

 

במעיל עור ומשקפיים במסגרת מלבנית, 2010 (צילום: gettyimages)
במעיל עור ומשקפיים במסגרת מלבנית, 2010 (צילום: gettyimages)

 

 

הסגנון הברישניקובי הוא נינוח, שמרני במידה, כזה המקפיד לתבל את חליפותיו השחורות או הלבנות באביזרי לבוש מגוונים, כמו צעיפים צבעוניים הקשורים באגביות על צווארו, מטפחות לבנות המבצבצות מכיס המקטורן, חפתים יוקרתיים, או משקפיים בעלי מסגרת מלבנית או מעוגלת המשתלבת בתווי פניו.

 

 

2007. אביזרי לבוש מגוונים (צילום: gettyimages)
2007. אביזרי לבוש מגוונים (צילום: gettyimages)

 

 

ברישניקוב הוא דנדי מודרני. גבר שלא חושש להתלבש, אבל עושה זאת במגבלות מצומצמות של צבעים כמו שחור, לבן, אפור, כחול ומעט אדום, ובגזרות קלאסיות שאינן חורגות מאופנת הגברים המוכרת. מרבית חליפותיו תפורות בגזרות צרות החושפות גוף חטוב ומטופח. לעתים קרובות הוא גם מקפיד ללבוש סריגים קלים החושפים מראה רך ונינוח, כזה שנשים רבות מעדיפות לצדן. האלגנטיות הזו נשמרת גם כשהוא מצולם חמוש בחליפת טוקסידו על שער גיליון דצמבר 1986 של ווג פריז, מוקף בלרינות צחורות.

 

 

2009. גבר שלא חושש להתלבש (צילום: gettyimages)
2009. גבר שלא חושש להתלבש (צילום: gettyimages)

 

 

אבל לא רק האלגנטיות הטמונה בו היא סוד הצלחתו האופנתית של ברישניקוב, אלא גם היכולת שלו להיות קלאסי ועם זאת מעודכן ועכשווי. כך למשל, על הטרנד לפיו כל כוכבנית לוהטת משיקה בושם על שמה, ברישניקוב סימן V כבר לפני למעלה משני עשורים. הבושם Misha, שהשיק ב-89' תחת שם החיבה שלו, מיתג אותו סופית כאייקון גברי וכדמות נחשקת בעיני נשים מסביב לעולם. אז נכון, מהניחוח שהיה להיט בינלאומי בזמנו נותר כיום בעיקר זיכרון חמוץ של ריח כבד, אבל גם מבעד לענני הבושם, מתגלה ברישניקוב כגבר נצחי. ככה זה עם אייקונים, הם רק משתבחים עם השנים.