לכולנו זה קורה: מגיעה השעה הזו שבה פתאום נופלת עלינו עייפות נוראית, העיניים מתחילות להיעצם מול המחשב, המחשבות מתחילות לנדוד למקומות שונים ולפתע, ללא הודעה מוקדמת, מתגנבת פנימה תחושת חוסר ריכוז משוועת.

 

העייפות הזאת יכולה להתגנב לאורך כל היום. בדרך כלל היא מזדחלת בשעות אחר הצהריים, אחרי ארוחת צהריים גדולה. אבל יש בינינו כאלה שבשעות הבוקר הם עייפים יותר, ויש גם אנשים שדווקא בשעה שש בערב מתחילים לחוש בחוסר הריכוז והלאות.

 

מה יעיר אתכם כשהמסך כבר מרצד?

 

הסיבה לתשישות הפתאומית הזו, דווקא באמצע יום עבודה, לא נובעת בהכרח מלאות מצטברת או מחוסר שעות שינה בלילה. העייפות הזו

נובעת לעתים משעמום, תסכול ובעיקר - היא עשויה להיגרם מתזונה לא מאוזנת. לתזונה לא מאוזנת יש נטייה לגרום לנו לחוסר במצבורי אנרגיה ועייפות שקשה מאוד להתגבר עליה.

 

אז מה יכול לעזור? יש מזונות שעשויים לסייע לנו דווקא בשעות הקשות של העייפות, ולהם השפעה על מנגנונים שונים בגוף. הם עשויים לסייע לנו להתעורר, ואף לעזור לנו לשמור על הריכוז בצורה טובה יותר.

 

אחד המנגנונים עליו יש לעבוד הוא מנגנון ייצור האנדורפינים. אלה הורמונים אשר גורמים לתחושה אופוריה בעת שחרורם במוח. אנדורפינים גורמים לנו לחוש טוב יותר, מעצימים תחושות עונג והנאה, ובנוסף הם משככי כאבים טבעיים. באופן טבעי, אנדורפינים משתחררים בזמן פעילות גופנית. זו גם הסיבה לכך שבסיום אימון אנו מרגישים כל כך טוב, וזו גם הסיבה שאימוני ערב מקשים עלינו להירדם. כאשר רמות האנדורפינים במוחנו גבוהות אנחנו מאוד ערניים, ובאופן טבעי קשה לנו להירדם.

  

  • שתו מים: 60% מגופנו מורכב מנוזלים, ורוב הפעילות הפיזיולוגית המתרחשת בגופנו תלויה בנוכחותם של מים. עייפות היא אחד הסימנים הברורים ביותר להתייבשות. לכן, לפני שאנו פונים לאכילה, נשתה כוס עד שתי כוסות של מים. אם העייפות נגרמת בעקבות התייבשות, הרי שפתרנו את הבעיה בצורה הכי דלת קלוריות שניתן. בנוסף, אם תצליחו לסגל לעצמכם הרגל של שתיית מים לאורך היום כולו, יש סיכוי גדול שתרגישו פחות עייפים לאורך כל היום.
  • שתיית תה ירוק שמכיל קפאין טבעי עשוי לעורר אתכם ברגעים הקשים.
  • איכלו תותים: תותים עשירים בוויטמין C, שעוזר בייצור אנדורפינים במוח ובספיגת ברזל ממערכת העיכול. כוס תותים מכילה בסך הכול 80 קלוריות, כך שהמזון המעורר הזה גם דל בקלוריות.
  • איכלו שיבולת שועל: שיבולת שועל מכילה כמויות יפות של פחמימות מורכבות בצורת סיבים תזונתיים. הפחמימות המורכבות מתפרקות לאט יחסית, וכך הסוכר שמשתחרר מהם מגיע לדם בצורה הדרגתית. הסוכר שמגיע לדם מספק אנרגיה זמינה לגוף. בגלל הפירוק האיטי, מתקבלת אנרגיה לאורך זמן וכך גם נשמרת תחושת העירנות לאורך זמן. ניתן לאכול את שיבולת השועל בצורת דייסה או בצורת חטיף אנרגיה ללא תוספת סוכרים.
  • איכלו אגוזים ושקדים: אגוזים ושקדים עשירים מאוד במגנזיום, מינראל חשוב שעוזר בתהליכי ייצור האנרגיה בגופנו. אכילת מזונות שמכילים מגנזיום יכולה לתת לנו קריאת השכמה דווקא ברגעים הקשים שבהם מתגנבת העייפות לגופנו. מגנזיום נמצא בשפע גם בבוטנים ואגוזי קשיו; רק זכרו שמזונות אלו עשירים בשומן, ולכן איכלו מהם במידה.
  • איכלו יוגורט: זה מכיל חלבון איכותי ופחמימות פשוטות. גופנו מעכל את היוגורט בקלות ולכן הוא מקור נהדר לאנרגיה זמינה. בשל העובדה שהיוגורט גם מכיל חלבון, אפקט השובע נשמר לאורך זמן. כך, הרווחנו אנרגיה זמינה, ותחושת מלאות לאורך זמן.
  • איכלו פירות הדר: אלה מכילים כמויות גבוהות של ויטמין C, שמשתתף בתהליכי ייצור אנדורפינים.