>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

בבית סבו וסבתו ברמת השרון, חלל עוצר נשימה המעוצב בסגנון צרפת של המאה ה-19, פתח לפני כחודש המעצב יוסי הררי שואורום ראשון למותג התכשיטים שלו. "זה היכן שגדלתי, וכאן החלה למעשה הפיכתי לאמן. כשהייתי ילד קטן, בן שבע או שמונה, נהגתי לשחק על הרצפה עם חפצי האמנות שסבא שלי אסף. הוא לא היה סתם אספן, הוא חי סביב אוספיו – איש עסקים שאסף אמנות להנאתו. מבין חמשת נכדיו, אני היחיד שממשיך את דרכו". אחרי שנים שבהן מופיעות יצירותיו של הררי במגזינים, בטלוויזיה ועל השטיח האדום ברחבי העולם, ונמכרות ללקוחות קבועות דוגמת אופרה ווינפרי והסטייליסטית רייצ'ל זו, הוא החליט לשוב לישראל ולפנות גם לשוק המקומי. את קו התכשיטים היוקרתי שיצר הוא מנהל ביחד עם בן זוגו בעשור האחרון, ירון בנית, כאשר שניהם חיים על קו תל אביב-ניו יורק.

 

 

  (צילום: Doug Rosa)

 

 

הררי החל לעסוק בתכשיטנות עוד כשהיה נער צעיר. "בגיל 11 עיצבתי לאמי את התכשיט הראשון", הוא אומר. לאחר שירותו הצבאי למד תכשיטנות ב-Gemology and Jewelry Design from The Gemological Institute of America, ומאוחר יותר סיים תואר בתולדות האמנות. בעקבות משפחתו, המחוברת עד היום לשורשיה הטורקיים, נסע ב-1991 לביקור באיסטנבול – שם השתקע, מצא איש מקצוע מקומי שייצר עבורו את כל התכשיטים ופתח את מפעלו, שפועל עד היום.

 

 

יוסי הררי. ''אני אופטימי מטבעי'' (צילום: Doug Rosa)
יוסי הררי. ''אני אופטימי מטבעי'' (צילום: Doug Rosa)

 

 

היחסים המעורערים עם טורקיה לא פוגמים בעבודתו הרציפה של הררי במפעל הראשי באיסטנבול. "אני לא סוגר את המפעל בטורקיה" הוא מספר. "בסקטור העסקי אני לא מוצא שום סיבה להיבהל. זו תקופה עדינה מדינית ופוליטית, אך לדעתי לא יקרה שום דבר. אני אופטימי מטבעי. אני לא מרגיש שהם שינו את יחסם כלפיי, אלו יחסים של למעלה מ-21 שנה. הם אוהבים אותי בגלל מי שאני. יש לי עובדים מוסלמים, יהודים ונוצרים, כולם עובדים לשם האומנות ללא שום שינוי. אל נשכח שהם התנהגו מאוד יפה למכבי תל אביב בשבוע שעבר, וזה רק מוכיח שיש רצון לשמור על הכבוד". ביום רביעי הקרוב עתיד הררי לנסוע לטורקיה ולהמשיך בעבודה הסדירה.

 

 

  (צילום: Doug Rosa)

 

 

ב-1998 הררי חזר לישראל ופתח חנות ראשונה ברחוב סוקולוב ברמת השרון, אך מפגש מקרי עם ג'ניפר שנקר – המשווקת שלו עד היום – הניע אותו לסגור את חנותו ולנסות את מזלו בארצות הברית. ההצלחה לא איחרה לבוא: הוא החל למכור קולקציות בבתי כלבו ובוטיקים נחשבים כברגדרוף גודמן, נימן מרקוס וג'פרי, להשתתף באירועי טראנק שואו ולהציג בתערוכת תכשיטי קוטור בלאס וגאס – שם אף זכה בתחרות העיצוב שלוש פעמים.

 

 

  (צילום: דימיטרי יואב)

 

 

"בשנה שעברה עשיתי אירוע בבית הכלבו ברגדורף גודמן לכבוד עשור למותג שלי", הוא מספר. "אך במקום להזמין לקוחות החלטתי להזמין את צוות העובדים, סטייליסטים, עיתונאים וכל מי שתמך בי בתחילת דרכי. הם כל כך התלהבו עד שעכשיו הם רוצים להפוך לאירוע קבוע, וב-11 באוקטובר נחגוג שם את יום השנה ה-11 למותג".

 

 

  (צילום: Doug Rosa)

 

 

התכשיטים שיוצר הררי מפגינים את אהבתו לאופנה ולארכיטקטורה. הם נעשים בעבודת יד מסורתית, ללא שבלונות, כאשר הזהב מגיע במשטח והופך לתלת ממדי. אלו תכשיטים בעלי נוכחות, בסגנון המשלב השראות היסטוריות של התקופות היוונית, הביזנטית והאטרוסקית עם טוויסט עכשווי עדכני. התוצאה היא שיק בוהמי מודרני המתובל באותנטיות. הררי עובד בעיקר עם זהב 24 קראט, עם זהב המושחר בשריפה, עם יהלומים ועם אבני חן יקרות וחצי יקרות. "אבני החן אצלי הן כמו פלטת צבעים אצל הצייר. ההרמוניה חשובה לי, לא ערכה של האבן. אני יכול לשבץ אבן יקרה או נדירה ליד אבן חצי יקרה ליצירת שלמות צבעונית. כל תכשיט הוא חד פעמי".

 

 

  (צילום: Doug Rosa)

 

 

לתכשיטים של הררי תחושה אורגנית, כאילו יש להם חיים משל עצמם, והרבה לקוחות מרוצות. קמרון דיאז התארחה בתכנית של קונן אובריין כשהיא מקושטת בתכשיטי יוסי הררי. אשלי אולסן צולמה בחודש מרץ עם שרשרת של הררי, שרה ג'סיקה פרקר עם צמידי אוברסייז, אנג'לינה ג'ולי עם שרשרת, ג'סיקה סימפסון ופנלופה קרוז עם עגילים, והרשימה עוד ארוכה.

 

מחירים: 200,000-1,000 דולר.

 

להשיג בתיאום מפגש אישי בלבד דרך מנהלת המותג בישראל, דפנה פרידלנדר, טל' 054-5434490; או דרך האתר של יוסי הררי .