הקשר בין תזמורת לחברה מסחרית. איתי טלגם

אורית מרום, מנחת התוכנית "כשהרוח והחומר נפגשים" ברדיו מהות החיים, מראיינת את איתי טלגם, מנצח בעל שם עולמי וכיום גם מרצה לניהול ותרבות ארגונית (לחצו כאן לצפיה בהרצאה שערך במסגרת ועידת TED). בתוכנית ינסו השניים "להכיר את הרוח שבתוך המוזיקה וללמוד על הקשר המפתיע, אך הגיוני, לעולם הניהול".

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "כשהרוח והחומר נפגשים" בהשתתפות המנצח איתי טלגם.

טלגם, שניצח על תזמורות סימפוניות בפריז, לייפציג, ניו יורק, סנט פטרסבורג ואחרות, נולד וגדל בתל אביב ונמשך למוזיקה מילדות. "ניגנתי בפסנתר כמו כל ילד עם חינוך פולני טוב של הימים ההם ולמדתי קומפוזיציה וניצוח בתיכון. הקריירה הלא-מותחלת שלי כפסנתרן נקטעה כשהתגייסתי לצבא וזה אילץ אותי לשדרג את עצמי לניצוח. מאוד משך אותי הרעיון של עבודה עם אנשים והקסם של לעשות משהו שמיד מתבטא בתגובה של המון אנשים. רציתי להשפיע, להנהיג", סיפר.

בתוכנית מסביר טלגם, בעל תואר ראשון ושני במוזיקה ובפילוסופיה, על ההבדלים בין מנצחים שונים (הוא תלמידם של מנדי רודן וליאונרד ברנשטיין, שכל אחד מהם התאפיין בגישה הפוכה אל אמנות הניצוח); על המיאוס שחש ממה שהוא מכנה "תעשיית המוזיקה הקלאסית, שכאשר אתה חלק ממנה אתה פועל ייצור שצריך לנפק עוד קונצרט ועוד מוצר"; על ההבדל בין המילים "מנצח" בעברית ל"קונדקטור" באנגלית; ועל הקשר שהוא מוצא בין מוזיקה לניהול ותרבות ארגונית.

"לארגונים כמו גוגל למשל, שהרציתי בוועידות העולמיות שלהם בשנה שעברה, היה חשוב לעסוק ביצירתיות שנובעת מ'כולם יחד', מהרעיון של תזמורת. הרציתי במיקרוסופט, בבנקים גדולים בעולם ועוד מאות ארגונים. זה מדבר אליהם כי אני מראה להם הכל: אני מביא קטעי וידאו, סרטונים מקונצרטים או חזרות והכל חשוף. אפשר לראות שכל מנצח מביא סגנון ניהול שונה, תרבות ארגונית שונה, שרואים אותה מיד ואפשר לדבר על היתרונות והחסרונות שלה".


קטע מתוך סונטה סיציליאנה לחליל וצ'מבלו מאת באך

התוכנית "כשהרוח והחומר נפגשים" בהנחיית אורית מרום מארחת אנשי עסקים שמגלים שאפשר להחיל את הכלים שאימצו בעולם הרוח להישגים בעולם הכלכלי. מטרת התוכנית להתוודע לשילוב העולמות, העסקי והרוחני, באמצעות התוודעות לעולמו האישי והעסקי של המרואיין והערכים המובילים אותו בעשייה, גישות בניהול, תרומה לקהילה, החזון האישי ועוד.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "כשהרוח והחומר נפגשים" בהשתתפות המנצח איתי טלגם.

לאתר מהות החיים