מוצרי חלב: טובים או רעים לבריאות? (צילום: thinkstock)
מוצרי חלב: טובים או רעים לבריאות? (צילום: thinkstock)

 

להגנה מהשמש מספיק קרם נגד שיזוף

לקרם הגנה יש את זמן הפעילות שלו. אם הזעתם מאוד, נכנסתם לים, עברו שעות רבות מאז שנמרחתם, אתם זקוקים לאמצעי הגנה נוסף מהשמש. מתברר שאכילת מזונות עשירים בקרוטן, ליקופן כמו גזר, עגבניות, תרד, אבטיח, אשכולית אדומה, בטטה, דלעת, מנגו, משמישים, יעשירו את גופכם ברכיבי תזונה המגנים עליכם מפני קרינת השמש מעין אנטי סאן פנימי.

 

אכילה בריאה היא יותר מדי יקרה

רבים מאמינים שמזונות בריאים עולים יותר מהמזון שהם אוכלים כרגע. בהתייחס למיתוס זה נעשה מחקר בו חולקו ל 300 נחקרים עם כולסטרול מוגבר מצלמות וידאו שתיעדו את שינוי הרגלי האכילה ואת קיצוץ השומנים המזיקים בתזונה. כעבור 9 חודשים הנחקרים שהצליחו להוריד את רמת הכולסטרול בדם והצליחו במקביל להוריד את ההוצאות על קניית אוכל בסכום שנתי של כ- 1500 שקלים. מתברר שעלות קערת דגני בוקר עם חלב דל שומן זולה יותר מקרואסון וקפה בדרך לעבודה. תפו"ע או בננה הרבה יותר זולים מעוגיות או בורקס בארוחות הביניים. חזה עוף או הודו דלי שומן זולים יותר מבשר בקר. לחם מלא זול יותר מחטיפי אנרגיה ועוגות.

כשמדלגים על ארוחת בוקר מצליחים לאכול פחות

מחקרים מראים שילדים ואנשים עם עודף משקל נוטים לדלג על ארוחת הבוקר ולהתחיל את האכילה בשעת צהריים מאוחרת. ההרגשה שכשנמצאים בבית ספר/בעבודה והראש עסוק, קל לוותר על אוכל ולחסוך קלוריות. כשחוזרים הביתה מבית ספר/מהעבודה הפה לא נסגר עד שהולכים לישון. אחת הסיבות היא שהגוף מורעב משעות רבות שלא קיבל אנרגיה, היכולת לשלוט באכילה כשהגוף מורעב היא נמוכה יותר. בנוסף אי אכילה למשך שעות רבות גורם לגוף להאט את קצב שריפת האנרגיה. ברגע שנכנס מזון לגוף ובכמות גדולה, חלק גדול ממנו יופנה לייצור שומן. אכילה מסודרת של 3 ארוחות עיקריות ו 3 ארוחות ביניים, משפיע לטובה על הקצב המטבולי ותורמת להפחתת ייצור השומן.

פצעי בגרות נובעים מסיבות נפשיות לא קשורים לתזונה

גם אם עברתם טראומה או שאתם בסטרס תמידי ועור הפנים שלכם במצוקה, יש לכם פתרונות שיאפשרו לכם להתגבר על פצעי בגרות על אף הסיבות הנפשיות. בדקו את מצב מערכת העיכול שלכם שאינה מלינה ללא ידיעתכם אורחים לא רצויים. עשו בקופת חולים בדיקת נשיפה כדי לשלול נוכחות של חיידק ההליקובקטר פילורי. בדקו שאין לכם פרזיטים ופטריות במעי שיכולים להגביר תהליכים דלקתיים בגוף ובעור. נסו לזמן קצר להיפרד ממוצרי חלב פרה וממזונות עשירים בשומן רווי כמו בורקס, מלאווח, עוגות, עוגיות, גלידות. לפי מחקרים הם עלולים להגביר תהליכים דלקתיים בעור הפנים.

חלב פרה ומוצריו לא בריאים

חלב פרה בריא לאנשים בריאים. הוא ספק של חלבון בעל ערך תזונתי גבוה, וספק עיקרי של סידן בתפריט. הוא משתלב נכון בתזונה מאוזנת המספקת דגנים מלאים, קטניות, פירות, ירקות, אגוזים/זירעונים, בשרים רזים, דגים. חלב פרה אינו מתאים לרוב האנשים שסובלים מהפרעות או מחלות מערכת העיכול ומתקשים לעכל את סוכר החלב המכונה לקטוז, או שמגלים רגישות או אלרגיה לחלבון החלב המכונה קזאין. חלב פרה כפי הנראה אינו מתאים לרוב אוכלוסיית המזרח הרחוק ש 75% ממנה לוקה בחסר הלקטז, האנזים שמפרק את הלקטוז.

אפשר לקבל את כמות הסידן בתפריט ללא מוצרי חלב

ישנם מזונות צמחיים העשירים במיוחד בסידן כמו תרד, כרוב, פולי סויה ירוקים, שעועית לבנה, טחינה משומשום מלא. הבעיה שאפשר לאכול מזונות אלה אחת לכמה זמן, אך קשה להפוך את כולם לקבועים בתפריט היומי מלבד מוצרי חלב סויה למי שאוהב סויה. 2 כפות טחינה גולמית משומשום מלא מספקות כ 170 מ"ג סידן בדומה ל 3/4 כוס חלב, כשהמחיר הקלורי הוא כ 120 קלוריות לעומת כ 70 קלוריות מחלב דל שומן. בגיל 9 – 18 אתם זקוקים ל 1300 מ"ג סידן, 18 – 50 ל 1000 מ"ג סידן ומעל גיל 50 ל 1200 מ"ג סידן. אם הוצאתם את מוצרי החלב מהתפריט, תצטרכו להיות יותר יצירתיים כדי להגיע לכמות הסידן המומלצת בעזרת מזונות צמחיים. שימו לב שמחסור של סידן בתפריט מוביל לעצמות חלשות, למחלת דילול העצם, ליתר לחץ דם ועוד.

טיפולי הפוריות יצליחו באותה מידה אם אני רזה או שמנה

אם את עם עודף משקל כאשר השומן מתרכז בעיקר בבטן , כפי הנראה שהתשתית ההורמונאלית שלך היא דלקתית והיא מפריעה להקלטות הזרע ברחם. יש סיכוי שאם תורידי כ 10% ממשקלך, תגבירי את צריכת נוגדי חמצון על ידי פירות, ירקות, דגנים מלאים, תוספת אומגה 3 במזון ותוכלי מאוזן, תעלי את הסיכוי להצלחת טיפול הפוריות.

צום מזרז הורדת המשקל

הימנעות מאכילה אכן גורמת לגופכם לפרק את רקמותיו אך בנוסף לרקמת שומן מפרק הגוף גם השרירים וגם את רקמת העצם. כדי להגן עליכם בצום ממושך הוא מאט את הקצב המטבולי ושריפת האנרגיה. תופעה זו עלולה לעצור את הורדת המשקל. צמצום דרסטי של האכילה לא בהכרח מזרז את הורדת המשקל. חזרה לאכילה רגילה לאחר צום, מלווה בייצור שומן מוגבר מתוך זיכרון הרעבה של הגוף ובמטרה לשמור מאגרי שומן לשעת הצורך. אם השומן מרוכז אצלכם בבטן, דיאטת חלבונים לטווח קצר יכולה לזרז את הורדת המשקל בליווי פעילות גופנית. אם השומן מפוזר בכל הגוף, דיאטה מאוזנת תהייה לתועלת בליווי פעילות גופנית.

תזונה נכונה מספקת מספיק ויטמין D

מתברר שתזונה נכונה מצליחה לספק כ 10% מכמות הוויטמין D המומלצת ליום, שאר הוויטמין אמור להגיע מהשמש. אך כיוון שקרינת השמש בשעות שמאפשרות ייצור ויטמין D מהווה סיכון בריאותי לעור ובנוסף בכהי עור ובאנשים עם עודף משקל ייצור הוויטמין מהשמש נפגע, קשה להגיע לכמות הוויטמין D המומלצת ליום על ידי התזונה בלבד. כפי הנראה שזו הסיבה שאחוז גבוהה מהאוכלוסייה מגיע למחסור בוויטמין D ולתחלואה הקשורה במחסור בוויטמין.