ביליתי מספר שעות בלתי מבוטל במספר חנויות גדולות לכלי כתיבה. השלווה של הבוקר נעלמה לקראת הצהרים, כאשר צבא של אמהות וילדים נכנס והסתער על הקיר הענקי שכולו היה מכוסה תיקים לביה"ס. תיקים רבים שמחירם נושק ל-250 ש"ח תלויים בגאווה כאשר בצד מונחים מבוישים תיקים עם דמויות שרק לפני מספר חודשים היו להיט ומחירם מחצית ופחות, אך אף ילד לא יבחר בהם.

 

כל ילד והתיק שלו (צילום: אבי ורון)

 

"זה לא cool, אמא"

אם נחלק בצורה גסה את מגוון תיקי ביה"ס, נמצא שלוש קבוצות עיקריות. ילקוטים המכונים "אורטופדיים", "חצי אורטופדיים" ותיקים רכים. חשוב לזכור שאף אורטופד לא התאים את התיק לילד שלכם. אם יש כאן איזושהי התאמה בין המוצר לגוף האדם היא משויכת לדיסציפלינה אחרת: ארגונומיה. וגם אז כל מוצר כזה דורש התאמה פרטנית והאחריות על ההתאמה הזו היא בידי ההורה, לא היצרן ולא מכון התקנים.

 

התיקים "האורתופדים" מתארים תיקים עם גב מרופד היטב וקשיח. תיקים אלו יאופיינו בדר"כ במיתוג קיצוני של דמויות מסדרות, סרטים ועולם הספורט והם מיועדים בדר"כ לתלמידי כיתות א'-ב', שכבר בגיל זה המיתוג מעביר אותם על דעתם. תיקים "חצי אורתופדים" עדיין כוללים גב מרופד אך הם גמישים למדי ובדר"כ יהיו גם קלים יותר, כי משקלו של התיק הוא נטו ומכאן משקלו ברוטו הינו בעייתי מאוד. עיצובם יהיה קצת פחות מקושקש וילדותי.

 

cool. טרולי מתפרק לשני תיקים, אבל כבד (צילום: אבי ורון)

 

התיקים הרכים משויכים לתלמידי החטיבות והסטודנטים והם כבר מזמן לא מקשיבים לכם ולכן כתבה זו תעסוק רק בתיקים שלהורים יש עוד סיכוי לעזור לילדיהם לשמור על עצמם מעצמם.

 

אקספלור של מודן, חצי אורטופדי וקל (צילום: אבי ורון). מפורק לשני תיקים - 149 ש"ח. (צילום: אבי ורון)

 

משקל מומלץ

ההמלצה הרשמית של משרד הבריאות מנחה כי ילדים ונוער לא ישאו תיק גב שמשקלו ברוטו עולה על 15% ממשקל גופם.

 

 מגבלת המשקל לתיק ותכולתו לילדים ונוער (על פי משרד הבריאות)

 

ילד ממוצע בגיל 6, העולה לכיתה א', שמשקלו 20 ק"ג, אל לו לשאת על גבו יותר מ-3 ק"ג. כאשר תיקי גב לגילאים אלו שוקלים 1 ק"ג עד 1.2 ק"ג, זה משאיר פחות מ-2 ק"ג לתכולה. וכמו שנראה כאן, לרדת למשקל זעום זה, זו משימה בלתי אפשרית בעליל. טרולי, תיק על גלגלים, לעומת זאת מתחיל ממשקל 1.7 ק"ג עד כמעט 3 ק"ג, כך שנשיאתו על הגב לפרקים, אינה רלוונטית לתלמידים הטריים.

 

ה-3way של מודן הקל מכולם כטרולי וכתיק גב (צילום: אבי ורון)
ב-3way הטרולי נשלף. 800 גרם ו-199 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

התאמה לגב

כלל אצבע הוא שהמרחק בין הכתף למותן הוא כרבע מגובה  הילד. כלומר, תיק שגובהו יהיה כ-30 ס"מ יכסה את כל גבו של הילד בן 120 ס"מ ולא ישען על האגן או יחבוט בעצם הזנב בעת ההליכה. לצערי, כאשר יש צורך לדחוק קלסר לתיק כבר בכיתות נמוכות, שמידותיו 25X35 ס"מ, גובה התיקים ברוטו עובר את ה-40 ס"מ ויוצר בעיה.

 

ה-iTrolly של קלגב: כבד (2.7 ק"ג) אבל מושקע - 239 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

איך בכל זאת מצמצמים את הבעיה? שימו לב למקום היציאה של רתמות הגב בתיק. בתיקים מסוימים הן תפורות כ-5 ס"מ נמוך יותר מקו התפר העליון, כך שהתיק, למרות גובהו, יישב 5 ס"מ גבוה יותר ויתרחק מהאגן.

 

ב-iTrolly הרתמות יוצאות נמוך מקו התפר העליון (צילום: אבי ורון)

 

מה שמים בתיק?

בדיקה מהירה של תכולת התיק הבסיסית ביותר ביום לימודים שגרתי של בתי בכיתה א'

הציג את הרשימה הבאה:

 

 

בפועל, שקילת התיק הציגה מספר עגום עוד יותר שנשק ל-8.5 ק"ג, כלומר תכולה של 6.5 ק"ג ויותר. על הדרך מצטרפים להם קלסר קשיח, לוח מחיק, מחברות A4, צבעים ודבקים שונים וכו'. יותר מזה, מתברר שכדי להימנע מנזיפותיה של המורה במקרה ששוכחים מחברת או חוברת, התלמידים מפתחים הרגל מגונה של סחיבת רוב המערכת של כל השבוע בתיק.

 

מיותר לציין כי מטען כזה, גם אם ידחק לתיק הקל בשוק, הוא מעבר ליכולת הנשיאה של תלמידה בכיתה א' ועל פי המלצות משרד הבריאות תואם יותר לנערה במשקל ממוצע, שחגגה כבר בת מצווה, קרי לומדת בחטיבה.

 

cool של טלבר, מתאים למבנה גוף קטן - 199 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

לוקרים בבית הספר?

שיטת הלימוד בה הספרים הם למעשה חוברת עבודה, יוצרת מצב בו הספרים הכבדים עושים את דרכם לבית להכנת השיעורים ובחזרה לביה"ס לבדיקה על בסיס יומי.

 

לוקרים בהחלט יכולים לצמצם את המטען המשונע ע"י גבם של ילדינו, אבל נדרשת שיטת עבודה אחרת. אותן חוברות עבודה צריכות להיות מוחלפות בדפי עבודה בודדים שיחולקו כל יום ובהגשתם לא ימצאו את דרכם שוב הביתה בקלסר כבר, אלא זה האחרון, יישאר בתחום ביה"ס.

 

לוקרים - חלום רטוב (צילום: CC Lin Pernille)

 

לרכוש טרולי או תיק גב?

אם יש כאן מישהו שבאמת חושב שתיק גב יכול לשקול פחות מ-15% ממשקל ילדיו לאורך השנה עם הציוד, שיבדוק זאת לאורך השנה וימנע מיקיריו לצאת מפתח הבית עם תיק כבד. היום בהשקעה של כ-50 ש"ח ניתן לרכוש משקל מזוודות, למדוד בזריזות את משקל התיק וללמד את הילד להשאיר מטען מיותר בבית בכל מקרה של "Over Weight", המוכר משדות התעופה.

 

ה-UltraLight של קלגב. קל בשתי מחברות מהמקבילים - 189 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

טרולי אינו פתרון קסמים, אבל בהחלט עדיף לגרור טרולי בן 8 ק"ג לאורך מאות מטרים כל יום לעומת לשאת תיק של 7 ק"ג על הגב מרחק זה. הטענה הנשמעת נגד הטרולי הוא המאמץ הגדול הנדרש להעלותו במדרגות בבי"ס. לפחות בבית הספר שלנו פתרו את הבעיה בקלות, כיתות א-ב ממוקמות בקומת קרקע וכל מקרה של מעבר לכיתה אחרת (שיעורים שלא עם המחנכת) לוקחים ביד ספר, מחברת וקלמר בלבד של אותו מקצוע. התיק הכבד הופך להיות מעין "לוקר" בכיתה.

 

כל תיק גב הופך לטרולי באמצעות עגלה הנרכשת בנפרד - 50 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

מתקשים להחליט? יש פתרון. לכל אחד מהיצרנים הגדולים יש אפשרות לרכוש בנפרד עגלת טרולי עליה מלבישים את תיק הגב. העלות כ-50 ש"ח בלבד. פרט נוסף שכדאי לבדוק הוא גובה ידית הנשיאה והאם ניתן להשתמש בה בשני גבהים שונים כדי להתאימה לילדים הגדלים בקצב של כ-5 ס"מ בשנה.

 

תיק המתפרק לשני תיקים, כדאי?

רעיון נחמד: 2 ב-1, שיושם בלא מעט מוצרים כמו שמפו+מרכך. אבל תיקים אלו כבדים בד"כ ב-25% מתיקים מקבילים, בגלל הצורך בחיזוקים וסט רתמות כפול. ההפרש בעלות יכול בקלות לכסות כל תיק גן נוסף שגבו יהיה מרופד לא פעם טוב יותר והחלוקה הפנימית שלו מוצלחת יותר.

 

גב התיק מאוורר ומאפשר לזיעת הילד להתנדף (צילום: אבי ורון)

 

טיפים

1.  הקפידו לקפל את הרתמות לתוך גב התיק או להסירן כאשר הוא משמש כטרולי. הדבר עלול להיות סכנה בטיחותית של הסתבכות הקצוות בגדר או ידית של דלת, כאשר הילד ממהר, וגם שוחק אותן כאשר הן משתפשפות בקרקע ובגלגלים.

2.  אם אתם מעלים/מורידים את הטרולי במדרגות, חשוב לאחוז בידית הקבועה שלו ולא הידית הטלסקופית. כל הזעזועים הללו עלולים לגרום בה לתקלה, מה גם שיותר קשה ללפות בחוזקה ידיות טלסקופיות לאור עיצובן.

3.  כיסוי גשם לילקוט ניתן לרכוש גם בנפרד בעלות מזערית (20 ש"ח) ובכך לפתור את הבעיה של ספרים ומחברות רטובים כאשר מהלכים ביום גשם עם טרולי, כאשר המטרייה מכסה רק את גוף הילד.

4.  אתם נמצאים בחנות כלי כתיבה. אל תשכחו לבדוק אם כל המוצרים שברשימה שנמסרה לכם מביה"ס אכן נכנסים לתיק שבחרתכם בצורה נוחה ונגישה.

5.  פתח צר ולחץ על הרוכסן מבפנים הוא ערובה לבלאי וקרעים.

6.  כדאי תמיד לשאול על תיקים חדשים שנשארו מהשנה שעברה. פער המחירים עשוי להגיע למאות אחוזים ואם תצליחו לשכנע את ילדכם, שהצטרף כדי למדוד את התיק על גופו (חשוב!) שלא חייבים "בקוגן" גם על התיק, יתכן שתצאו נשכרים.

7.  אל תחכו לשבועיים האחרונים וההזויים של אוגוסט. השתדלו להגיע מוקדם לחנויות. גם עכשיו זה מתחיל להרגיש צפוף.

 

ה-Outdoor של קלגב. טרולי ב-229 ש"ח (צילום: אבי ורון)

 

תיקים אלו ומגוון עצום של תיקים נוספים וציוד לביה"ס בכלל תמצאו ברשת הפיראט האדום.

 

משומש כמו חדש

בכל כניסה לחנות לציוד לביה"ס תמצאו את עצמכם חשופים לתמחור שיגרום לכם לחרוג בקלות מהסכום שקבעתם לעצמכם ואם התברכתם במספר ילדים, מדובר בהוצאה שיכולה בהחלט לטלטל.

 

לוח המכירות WinWin פתח קטגוריה חדשה: "חוזרים ללימודים". בלוח תוכלו למצוא מוצרים משומשים רבים, לא פעם במצב משובח. הנמכרים במחירים "שוברי שוק".

 

חיפוש מהיר אחר תיקי בי"ס הביא אותי למספר ילקוטים במצב חדש כמעט לחלוטין, כי לאותו תלמיד פשוט נמאס מהדמות שעליו. במחיר של קלמר בחנות תוכלו לצייד את ילדכם בתיק ממותג.

 

בתקופה של התעוררות צרכנית, זה הזמן לחסוך ע"י ניצול השפע הקיים ביד שנייה ואולי סוף סוף גם להרוויח קצת ממכירה של מוצרים המתגלגלים אצלכם בבית, שעשויים להיות בדיוק מה שחסר לאדם אחר.

 

30 שנות אחריות

JanSport Driver המרצדס של התיקים (צילום: אבי ורון)

 

מעבר לתיקים הרבים של שלושת המותגים השכיחים: קלגב (Outdoor), מודן (Explore) וטלבר (Cool), אפשר למצוא ייבוא של מוצרים איכותיים, עם גימור שאינו שורד עונה אחת בלבד של סדרה בטלוויזיה. מידות התיקים גדולות במקצת, דבר המאפשר גם בימים שהמערכת בהם ארוכה וגדושה, להצליח לדחוס הכול מבלי "לריב עם התיק".

 

המרקופולו של Swiss: אלגנטי ומרשים (צילום: אבי ורון)

 

תיק Swiss, דגם מרקו פולו, מידות גב 32 * 50 ס"מ, טרולי ואפשרות נשיאה על הגב, כאשר הרתמות תפורות 7 ס"מ נמוך יותר, כך שהתיק לא יושב נמוך על האגן לעומת תיקים קטנים ממנו. מחיר 299 ש"ח, אחריות לשנה (קלגב).

 

תיק JanSport דגם Driver, מידות גב 31 * 50 ס"מ, טרולי ואפשרות נשיאה על הגב, כאשר הרתמות נשלפות 9 ס"מ מרשימים נמוך מקו התפר העליון. מחיר 439 ש"ח, אחריות ל-30 שנה (סביר להניח שתאבדו או תמאסו בתיק קודם).

 

רתמות ה-JanSport (צילום: אבי ורון)

 

דגמים מיוחדים אלו ורבים אחרים זמינים בצעצועי מלניק. שנת לימודים פורייה לכולם.