את מקומה של מיקי חיימוביץ', המאמי הלאומית בזירת החדשות הישראלית, תפסה לאחרונה תמר איש-שלום – בחורה נאה לכל הדעות, אשר קשה להתעלם מקווי הדמיון בינה לבין מקבילתה בערוץ 2, אשת הקרח יונית לוי. בנוסף להשוואה הבלתי נמנעת בין תווי פניהן, שתיהן מגישות צעירות, אינטליגנטיות ודעתניות. שדרניות המגלמות בתוכן סגנון הגשה צעיר, דינמי ואמריקאי, המיישר קו עם מהדורות החדשות בעולם. כזו גם המלתחה שהן נעזרות בה מדי ערב. מדור ראש בראש חופר אל מאחורי הקלעים של מהדורות החדשות, ומגלה כי למרות הדמיון החיצוני, יש הבדלים רבים בין אשת הקרח מערוץ 2 לנופת הצופים של ערוץ 10.

 

 

לוי ברגע נדיר של חמימות, עם גדי סוקניק (צילום: ערוץ 2)
לוי ברגע נדיר של חמימות, עם גדי סוקניק (צילום: ערוץ 2)

 

 

הנתונים הטבעיים

 

זר שיחזה במסך מפוצל אשר מצדו האחד לוי ומצדו השני איש-שלום, יכול לטעות ולחשוב כי השתיים הופרדו בלידתן. העור החלבי, האיפור הנקי שמדגיש את עצמות הלחיים והשיער בגוון חום-דבש שזולג על כתפיהן בסלסול עדין – נראה כי חטיבות האיפור והשיער של שתי מהדורות החדשות מתואמות ביניהן. וזה לא נזקף לזכותן.

 

 

איש-שלום בחתונתה. הולכת על בטוח (צילום: רועי חביב)
איש-שלום בחתונתה. הולכת על בטוח (צילום: רועי חביב)

 

 

הוותק על המסך

 

פחות מחודש עבר מאז שהוסיף ערוץ 10 לשורותיו את מגישת הרכש החדשה תמר איש-שלום, 30, שפתחה חזית מול הנמסיס הוותיקה מהערוץ השני, יונית לוי (שתחגוג 34 שנים בשבוע הבא). לשתיהן רזומה טלוויזיוני מפואר: לוי החלה את הקריירה בערוץ השני בשנת 1999, איש-שלום הופיעה לראשונה בתכניות נוער כמו "זאפ לראשון" ו"צו פיוס". בזמן שלוי שמרה על מקומה בטלוויזיה, איש-שלום התגייסה לגלי צה"ל, שם שימשה ככתבת לענייני משטרה. ב-2004 היא הצטרפה לערוץ 10, והגישה את תכנית הבוקר במשך שלוש שנים. כאשר עזבה ללונדון ב-2007, עברה לצד השני ושידרה עבור ערוץ 2 מאירופה. עם פרישתה של מגישת החדשות המיתולוגית מיקי חיימוביץ', זכתה איש-שלום במשרה הנחשקת וחזרה לערוץ 10. למרות שלוי צברה מיילים רבים בשידור המהדורה המרכזית – תחילה לצד גדי סוקניק ומאוחר יותר באופן עצמאי, נראה כי איש-שלום מעניקה לה פייט ראוי.

 

 

לוי ורוזנבלום. זוג לוהט  (צילום: רפי דלויה)
לוי ורוזנבלום. זוג לוהט (צילום: רפי דלויה)

 

 

מלתחת החדשות

 

הז'קט הסגול שלבשה איש-שלום במהדורה הראשונה שהגישה (ב-13 ביוני) היווה הצהרת כוונות מעודדת. הגוון הבולט, החי והצבעוני מאוד, שנלבש מעל חולצה לבנה ומסולסלת צווארון, יצר אנטיתזה לסגנון השמרני שאהוב על מלבישות מהדורת החדשות. גם לוי עוברת בשנתיים האחרונות רענון וריכוך של המראה שהפך למזוהה איתה במרוצת השנים: היא לא חוששת להתעטף בז'קטים אדומים, אותם היא לובשת מעל כותנות לבנות בעלות מחשוף אלגנטי או מעל חולצות עם צווארוני גולף בסגנון ויקטוריאני – קריצות אופנתיות שלעתים חופפות את מגמות האופנה. כך או כך, השתיים מקפידות על לבוש מחויט וצנוע, ונמנעות מהדפסים או מאביזרים שעלולים להסיח את הדעת מאירועי היום.

 

 

 

 

סגנון ההגשה

 

תשכחו מדמעות התנין של מיקי חיימוביץ'. סגנון ההגשה של לוי כבר זכה לשלל חיקויים, השמים ללעג את הרמות הגבה, המבט הרציני, המצח המכווץ, הטיית הגוף קדימה ואחורה כמו בטקס שבטי, וכמובן – הרכנת הראש כאשר היא מבקשת להציג דעה אישית. לוי אלופה בהעברת מסרים באמצעות שפת הגוף, אך זו כבר הפכה לנוסחה טלוויזיונית העוקרת את השידור מספונטניות. איש-שלום, לעומת זאת, נקייה ממניירות. אולי זו הבתוליות באולפן, אולי מבנה אישיותי רך. מצפייה בכמה מהדורות שהעבירה בשבועות האחרונים היא מסתמנת כאנטיתזה למלכת הקרח מהערוץ המתחרה. היא מגניבה יותר חיוכים, עיניה רכות, ואין איך לתאר זאת במילים, אבל סגנון ההגשה שלה אנושי יותר.

 

 

לוי. נוקשות ויקטוריאנית במהדורה (צילום: ערוץ 2)
לוי. נוקשות ויקטוריאנית במהדורה (צילום: ערוץ 2)

 

 

מחוץ למרקע: שיק או שוק

 

הו, כאן ממתינה לנו הפתעה. מי שציפה שלוי תמשיך להתנהל כמומיה גם בחייה הפרטיים, התבדה מזמן. בניגוד לדמותה המאופקת על המרקע, בהופעותיה הציבוריות היא מתגלה כבחורה צעירה וסקסית - בעיקר מאז שנעזרה בשירותי הסטייליסטית ענבל רביב. היא לא חוששת לבלות בשמלות מיני קצרצרות או בשמלות א-סימטריות החושפות כתף. באירועים נוצצים פחות, היא מקפידה לא לנקר עיניים בקז'ואל של ג'ינס וחולצת טי צבעונית. הוסיפו למשוואה גם את בן הזוג, הפלייבוי ואיש הטלוויזיה עידו רוזנבלום, וקיבלתם את אחת הנערות הנכונות בעיר. איש-שלום, לעומתה, נשואה באושר לנדב איל, עורך חדשות החוץ של ערוץ 10, מתנאה בגזרה יפה ובגרדרובה של סטודנטית שנה א' לעבודה סוציאלית: מראה אפור, פרובינציאלי, שמרני וצנוע מאוד. ניגוד מוחלט לשיק ולסקסיות שהיא משדרת מדי ערב.