אנו חיים בתרבות של שפע. כולנו מרגישים את העלייה באיכות החיים. היא באה לידי ביטוי ברכישת בתים מרווחים יותר, כמו גם בצורך המוגבר שלנו לרכוש מגוון חפצים ופריטים, ולחדש בתכיפות גבוהה יחסית. כך או כך, אנחנו אוגרים חפצים ובגדים, ומוצאים את עצמנו ניצבים למול בעיה: היכן נאחסן את כל אלו?

 

כאשר מדובר בבגדים, נראה לפעמים שלא נוכל למצוא להם פיתרון איחסון, נאות ואנחנו מרגישים כאילו חיים במרכזו של בלאגן הכולל את בגדיהם של כל דיירי הבית. מי לא מכיר את התחושה שנוצרת בעוד אנחנו ניצבים מול ארון עמוס, ולא מצליחים למצוא את הבגד הספציפי שרצינו בבליל הבגדים שבארון? הפיתרון לבעיה הזו במרבית הבתים הוא ארונות. כיום, בעיצוב המודרני של דירותינו, רוב האנשים אינם אוהבים את המראה המאסיבי של ארונות הקיר הישנים, ובוחרים בארונות חדישים יותר דוגמת ארונות הזזה או ארונות פתיחה. הבחירה למעשה תלויה במספר רב של פרמטרים, ביניהם טעם אישי, מקום פנוי, הרגלי קנייה, זריקת בגדים ישנים וחומריה גלם, כמו גם כמות הפריטים שצריך לאחסן.

 

טיפים לבחירת ארונות לבית

 

רגע לפני שאתם הולכים אל החנות לרכוש את הפיתרון האולטימטיבי לבלאגן, חשוב שתעשו עבודת מחקר קטנה. לא, לא תצטרכו לגשת אל הספרייה ולקרוא ספרים ומאמרים אקדמיים, עבודת המחקר כוללת מספר צעדים פשוטים, שכל אחד יכול לבצע בתוך זמן קצר.

 

• הגודל כן קובע – כאשר מדובר ברכישת ארונות, למקום הפנוי בחדר יש חשיבות גדולה. לפני אתם יוצאים לרכוש את הארון, בצעו מדידות וראו כמה מקום עומד לרשותכם עבורו. בדקו רוחב, גובה ומרחק מהקיר, רשמו אותךם לעצמכם והגיעו עם הפתק לחנות. ארון הוא רהיט מאסיבי, ומדידה נכונה תאפשר לכם לקבוע מקום הולם לרהיט הכי דומיננטי בחדר.

 

• נישה בקיר – אם קיימת נישה בקיר, על אחת כמה וכמה שלב המדידות חשוב מאין כמוהו. חבל לקנות ארון שלא יוכל להכנס, או לחילופין - ארון קטן מדי, שישאיר רווח העלול להתמלא באבק ושאר הפתעות.

 

• מגבלות החדר – לכל חדר בבית יש את המאפיינים הייחודים לו, ואלו יכתיבו במידה רבה את האפשרויות העומדות בפניכם. כך למשל, אם מדובר בחדר קטן, ייתכן וארונות הזזה יהיו הפיתרון האידיאלי עבורו. ארונות הזזה חוסכים את המקום שדורשים ארונות שדלתותיהם נפתחים לרווחה. חדר גדול יותר יוכל להכיל ארונות עם דלתות נפתחות. קחו בחשבון כי המסילות בדלתות ההזזה נוטות לצבור בהן אבק, וכדאי לבדוק מראש כמה קל לנקות אותן בארון שתבחרו.

 

מדריכים נוספים:

 

• כמות הפריטים לאיחסון – פרמטר חשוב נוסף הוא כמות הבגדים והפריטים אותם אתם צריכים לאחסן. אם יש לכם הרבה פריטים לאחסן: בגדים, לבנים, מעילים, כובעים, גרביים, נעליים וצעיפים, ויכולת ההפטרות שלכם מפריטים ישנים היא קטנה, חשוב לרכוש ארון בעל נפח איחסון גדול, הכולל מספר רב של מגירות ואפשרויות תלייה. אם אתם לא אוגרים גדולים ונוטים לנופף לשלום לפריטים נושנים – ייתכן מאוד וארון קטן יותר הוא הפיתרון עבורכם.

 

• הקונספט העיצובי – לעיצוב הכללי של החדר שבו יוצב הארון יש השפעה רבה על בחירתו. חשוב לבחור ארונות שישתלבו בהרמוניה עם הקו העיצובי שהחלטתם עליו, ולא יהיה מנותק ממנו לגמרי. הארון יכול להיות בצבע תואם ומשלים, או מנוגד. הוא יכול להיות מקושקש או חלק - העיקר שיתאים לכם ולחדרכם. אם אתם רוכשים ארון בגדים לחדר ילדים והחדר מעוצב בצבעים חיים, השתדלו להתאים את עיצוב הארון לרוח החדר הססגונית. אם אתם רוכשים ארונות לחדר השינה שלכם, המבוגרים, והחדר שלכם בעל קו עיצוב קלאסי, הקפידו להתאים את הארון בצבעיו ובדוגמה שלו לקו הקונספטואלי של החדר. כיום יש שפע של דוגמאות, עיצובים וסגנונות וכל אחד יכול למצוא את הארון שישלים את המראה של החדר ויתכתב עם שאר הרהיטים בו.

 

• החומרים מהם עשויים ארונות – כיאה לעידן השפע, בבואנו לבחור ארונות עומד בפנינו מבחר אדיר של חומרי גלם, ולעיתים קשה מאוד שלא להתבלבל בין ים האפשרויות: עץ מלא, שני סוגי עץ, שילוב של עץ עם זכוכית, מלמין, מראות, MDF או סנדוויץ''. מרבית החומרים שמנינו כאן נחשבים איכותיים ועמידים, אולם שימו לב, לא מומלץ להשתמש ב-MDF לגוף הארון עצמו, כי אם רק לדלתותיו.

 

• בטיחות מעל הכול – פרמטר זה חשוב מאוד במידה ואתם עומדים לרכוש ארונות לחדר ילדים, אולם גם אנחנו המבוגרים לא חסינים ממפגעים בטיחותיים. אם החלטתם לרכוש ארונות הכוללים זכוכית או מראות, ודאו כי קיימת הגנה לזכוכית. בעיקרון, גב ההגנה צריך להיות עבה פי 3 מהזכוכית.

 

• עמידות – דלת הארון חשופה להיווצרות בטן שאינה אסטטית. לכן חשוב מאוד לבקש מהחנות שבה רוכשים את הארון 5 צירים בארון בעל דלתות נפתחות גדולות. אם אתם רוכשים ארון הזזה, בקשו צוקל אלומיניום, הוא מקנה יציבות לארון ומאפשר לו לשאת משקלים כבדים.

 

>>הצירים רופפים? אפשר להחליף אותם לבד. צפו בסרטון<<

 

• חדרי ילדים – מלבד העיצוב, חשבו על נוחות: אם הילד כבר עצמאי, חשוב שיהיה לו נוח לפתוח את הדלתות, ולבחור סגירה שאינה בטריקה - כך שהוא אינו יכול בטעות לסגור את הדלת על אצבעותיו שלו או של אחיו הקטן. אם תאחסנו שם גם צעצועים, כדאי לחשוב על מדפים תחתוניים גדולים יחסית, לשליפה מהירה - ולמנוע טיפוס של הילד על המדפים עצמם. יציבות הארון חשובה כאן כפליים, מאותה סיבה. כדאי לחשוב על חומרים שקל לנקות אותם, דוגמת הפורמייקה, ועדיף להמנע מחומרים שבירים יותר, כמו למשל זכוכית.

 

• הזמנה אישית – היום ניתן להזמין ארונות בעיצוב אישי, בגדלים מיוחדים ובהתאמה אישית מלאה אפילו מבחינת החלוקה הפנימית. טיפ שחשוב לדעת לפני כל בחירה בהזמנה אישית:לא כדאי להזמין ארון שגובהו מעל 2.40 מטר. הסיבה: פלטת עץ סטנדרטית מגיעה בגודל זה. ארון בגובה של 2.50 מטר, למשל, תעלה מחיר כפול. הסיבה: אתם משלמים על 2 פלטות של 2.40 מטר, הרי אף בעל עסק לא ירצה לקחת על עצמו את מחיר השארית הגדולה.

 

• דברים נוספים שכדאי לחשוב עליהם – חשוב שתהיה לפחות מגירה אחת - לאיחסון פרטים קטנים, הלבשה תחתונה וגרביים. מוט תלייה למעילים, חליפות, שמלות וכו'. חשבו על מודולאריות ועל צרכים משתנים - אולי בעתיד  תרצו לשנות את גובה המדפים - בארונות רבים אפשר להגדיל או להקטין את הרוחב שבין כל זוג מדפים. אם יש לכם מספר גדול של זוגות נעליים ואין לכם ארון נפרד לכך - כדאי לדאוג למגירות נוספות בתחתית הארון.

 

והכי חשוב: בחרו בלב שלם. הארונות בדרך כלל נשארים לזמן ארון, וחבל לקנות משהו שאתם לא בטוחים בו במאה אחוז.

________________________________________________

 

הכתבה נכתבה בעזרת חברת ארונות הראל. בקרו באתר שלהם.