תומר אופנר

 

ספר ילדים אהוב?

"והילד הזה הוא אני" / יהודה אטלס. "כילד קטן הכרחתי את אמא שלי לספר לי כל לילה לפני השינה. משום מה הייתי בטוח שהילד הזה הוא באמת אני. קצת התבאסתי לגלות שבעצם זה לא נכתב ספציפית עליי. אבל עדיין אני זוכר כמעט הכל בעל פה עד היום".

 

ספר לחזור אליו:

"עבודת השחקן על עצמו" / ק.ס סטניסלבסקי. "במהלך הלימודים בסטודיו של ניסן נתיב הודיעו לנו שמי שיגיע ללימודים ולא יקרא את הספר לא יוכל להיכנס לשיעורים. חיפשנו בטירוף עותקים של הספר בכל מקום וצילמנו זה מזה. הספר הוא סוג של יומן שבו סטניסלבסקי מתאר את שיעורי המשחק שבו השתתף ועל פיהם פיתח את 'השיטה'. מאז הספר צמוד אליי (כערימת דפים מצולמת... לא מצאתי את הספר המקורי) ואני חוזר וקורא בו ונעזר בו בתפקידים שאני עושה".

 

מה קורא עכשיו?

"המשפחה הראשונה" / דייוויד באלדאצ'י. "ספר מתח שעוסק בחקירה של שני חוקרים פרטיים שמגויסים על ידי אשת נשיא ארצות הברית כדי לגלות מי חטף את אחייניתו של הנשיא. ככל שהחקירה נמשכת מתגלים עוד ועוד שקרים וסודות. ספר מתח מלא אקשן שמעלה גם לא מעט שאלות של ערכים ומוסר. אני מניח שזה רק עניין של זמן עד שיעשו ממנו סרט".

 

גל זייד

 

ספר ילדים אהוב?

"ספרי 'צפרדי וקרפד' של ארנולד לובל. ספרים על חברות. אני מוקסם כל פעם מהעלילות הפשוטות שמונעות לא באופן שרירות, אלא על ידי מערכת היחסים כל כך אנושית ואמיתית בין השניים האלו וגם ילדי מוקסמים".

 

ספר לחזור אליו:

"קשה לי לענות. יש הרבה ספרים כאלה ואחד לכל שלב אחר בחיי, אבל למחזות של שקספיר אני חוזר הרבה ומופתע מחדש כמה זה מדבר אליי".

 

מה קורא עכשיו?

"חופשת מחלה" / רוני ידור. "ספר מצחיק שנון ועצוב על בחורה בטיפול, על המצבים הקיצוניים שאפשר להגיע אליהם כשאתה לבד בחודש אוגוסט".

 

גל זייד (צילום: ינאי יחיאל)
גל זייד (צילום: ינאי יחיאל)

 

דן שפירא

 

ספר ילדים אהוב?

ספרי "דני דין הרואה ואינו נראה" / שרגא גפני, וגם "גן הכוכבים" / לאה גולדברג. מסופר שם על ילד שבלילה שותה משקה של כישוף ואז יורדים אליו שני מטוסים עם 60 כנפיים והוא עולה איתם לשמיים".

 

ספר לחזור אליו:

"אלה תולדות" / אלזה מורנטה. "תמיד נדמה לי שהוא מן אבטיפוס מובהק לרומן, והמחזה 'מחכים לגודו' / סמואל בקט - יצירת מופת שמכילה את כל מרכיבי האנושות. היה לי הכבוד לשחק במחזה הזה".

 

מה קורא עכשיו?

"אני אוהב לזגזג בין כמה ספרים במקביל, כרגע יש שלושה: 'גוף שני יחיד' של סייד קשוע שכתב את הסדרה 'עבודה ערבית', 'זאב הערבה' של הרמן הסה שכתב את 'נדודים', אחד הספרים שאני הכי אוהב, וספר בשם 'המפתח לחירות' של הרב ברג".

 

דליה שימקו

 

ספר ילדים אהוב?

"העץ הנדיב" / של סילברסטיין. "ספר מדהים שההגדרה ספר ילדים קטנה עליו. דרך תמימות ילדית הוא מצליח לתאר מערכת יחסים קשה ואמיתית של התבגרות ונתינה".

 

ספר לחזור אליו:

"אלה תולדות" / אלזה מורנטה. "ספר גאוני שעוסק בשואה ממקום לא צפוי ומאוד אנושי. יש בו אלמנטים סוריאליסטיים והוא בעיקר קורע, מכמיר לב ופיוטי".

 

מה קוראת עכשיו?

"מעשה בטבעת" / אילן שינפלד. "בימים אלה אני מביימת הצגה חדשה על פי 'מעשה בטבעת' ולכן אני חוזרת אל הרומן הנפלא בכל עת".

 

דליה שימקו (צילום: רועי חביב)
דליה שימקו (צילום: רועי חביב)

 __________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

עוד פנאי פלוס:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

אסתי זקהיים

 

ספר ילדים אהוב?

"דירה להשכיר" / לאה גולדברג. "יש לי את אבא שלי מוקלט בווידאו מלפני 20 שנה שדני אחי צילם אותו. היו לנו שלושה ספרים כאלה. 'דירה להשכיר' הוא החביב עליי, מפני שהוא נשאר אקטואלי וטרי כי הוא מדבר על מסרים נצחיים כמו גזענות וקבלת האחר דרך השכנים החייתיים".

 

ספר לחזור אליו:

"הבחירה בלתי נסבלת. אני קוראת המון, אני יכולה להגיד מהו הספר האהוב בשנה האחרונה, מעבר לזה אני לא מתחייבת. הבחירה שלי בנאלית אבל בלתי נמנעת: 'אשה בורחת מבשורה' / דויד גרוסמן. לא ישנתי חודש תוך כדי הקריאה ואחריו. הוא כרסם לי בנשמה, בכיתי איתו ואהבתי איתו".

 

מה קוראת עכשיו?

"אני אוהבת תמיד לקרוא כמה ספרים במקביל. עכשיו אני מתחילה את הספר של שמי זרחין 'עד שיום אחד' ואני קוראת את 'אלנבי' של גדי טאוב וספר פסיכולוגיה בשם 'תחושת מוות נפשי' של מייקל אייגן ואת 'ילדה עם שיער מוזר' של פוסטר וואלאס".

 

פיני טבגר

 

ספר ילדים אהוב?

"מקס ומוריץ" / וילהלם בוש. "סיפורי מעלליהם של שני פוחזים. גם הצחיק וגם הפחיד מאוד. תמיד קינאתי במקס ומוריץ על כך שהם מעזים לעשות ברדק, אבל שמחתי שאני זה לא הם כי סופם היה רע ומר".

 

ספר לחזור אליו:

"'אלמוות" / מילן קונדרה. "קונדרה תמיד מפליא לתאר ולאבחן את נפש האדם בפרוזה שמשלבת מסה פילוסופית היסטורית, אבל גם מלאה תשוקה ורגש. הדבר שהכי תפס אותי שם זה ההבחנה שהוא עושה בין הנפש הרוסית לנפש הצרפתית".

 

מה קורא עכשיו?

"על דעת עצמו" / נורית גרץ. "ספר מדהים ומרגש, שמתאר את חייו של עמוס קינן. נע בין התודעתי לנרטיבי. כשברקע תל אביב וירושלים של קום המדינה. בה בעת התמלאתי עצב קיומי כי דרך עיניו המרדניות, רוויות האלכוהול מתנפצים אידיאלים וטבואים שקשורים בסלע קיומנו".

 

פיני טבגר (צילום: דרור בן נפתלי)
פיני טבגר (צילום: דרור בן נפתלי)

  

עידן אלתרמן

 

ספר ילדים אהוב?

"החתיכה החסרה" / של סילברסטיין. "ספר חכם ומלא משמעויות על מסע של עיגול שבור למצוא את החלק שישלים אותו. יש הרבה דרכים לפרש את המשל הזה והוא מתאים לילדים ומבוגרים באותה רמה של עומק. מאת המחבר שכתב גם את 'העץ הנדיב' המופתי".

 

ספר לחזור אליו:

"ספר הדקדוק הפנימי" / דויד גרוסמן. "הספר השפיע רבות על חיי הבוגרים. אני גם מאוהב ב'יש ילדים זיג זג' של גרוסמן שהחזיר אותי להנאה של ספרי הבלש שקראתי כנער".

 

מה קורא עכשיו?

"נוילנד' של אשכול נבו".

 

 

יובל שרף

 

ספר ילדים אהוב?

"ציפור הנפש" / מיכל סנונית. "אני עד היום מנסה להקשיב לציפור הנפש שלי ולהבין מה היא רוצה להגיד לי הפעם".

 

ספר לחזור אליו:

"הקלות הבלתי נסבלת של הקיום" / מילן קונדרה. "זו אחת הקלאסיקות הגדולות שקראתי באיחור אופנתי, כהרגלי. הספר ליווה אותי במסע מאוד חשוב שעשיתי עם עצמי. הוא כתוב נהדר והוא מרגש, מצחיק ומעורר השראה. הוא גורם לך לבחון את החיים שלך כל פעם מחדש. כבר חזרתי עליו מאז שסיימתי אותו ויש לי תחושה שעוד אמשיך לחזור".

 

מה קוראת עכשיו?

"הבריחה" / אליס מונרו. "כבחורה עם קשיי ריכוז אני חובבת סיפורים קצרים. היא יוצרת איזו שהיא שלמות ודיוק ביציאת הדמויות שלה ביצירת החיים מסביב. היא מרגשת ובשבילי היא הממשיכה של צ'כוב".

 

אורי לחמי

 

ספר ילדים אהוב?

"מיץ פטל" / חיה שנהב. "אני מתרגש כל פעם מחדש עם ג'ירפה ואריה בניסיון להבין מי מסתתר בבית שיש לו וילונות צהובים, חלונות ירוקים ותריסים אדומים".

 

ספר לחזור אליו:

"ספר הדקדוק הפנימי" / דויד גרוסמן. "קראתי אותו בנערותי והרגשתי שגרוסמן מצליח לתרגם למילים את חוויית ההתבגרות הסוערת והאינטימית שלי".

 

מה קורא עכשיו?

"סודותיו של מורה הנבוכים" / ד"ר מיכה גודמן. "ספר מהפכני שמצליח לתת פרספקטיבה חדשה ומעמיקה על תפיסת היהדות של הרמב"ם".

 

שלומי אלקבץ

 

ספר ילדים אהוב?

"כילד היתה לי חיבה גדולה עזה לסיפורי התנ"ך לילדים. היה לי כרך לכל ספר והייתי חוזר וקורא בהם".

 

ספר לחזור אליו:

"הבחירה קשה. יש המון. כל פרק בחיים והספר שלו. לא יכול להתחייב על אחד שהוא יחיד ומיוחד".

 

מה קורא עכשיו?

"באב אל שמס"/ אליאס ח'ורי. "הסופר הלבנוני מביא את המביא את סיפורם של פליטים פלסטינים בלבנון אחרי הנכבה ב־1948".