יש בתים נסתרים, שבמשך שנים רבות מתחבאים בין רחובות העיר וכמעט שאינם נראים על ידי העוברים ושבים. הבית ברחוב התשבי, אשר מסתתר בין צמחייה וגדרות חיות, הוא בית רפאים של ממש, שכאילו נלקח מתוך סרט אימה משנות ה-50. הבית כה שונה מהבתים האחרים ברחוב, עד שהעובדה שהוא נשאר נטוש במשך שנים כה רבות היא בגדר נס.

 

התשבי 130 נקרא "בית הכומר שניידר", על שמו של מרטין שניידר שבנה אותו ב-1913. שניידר היה כומר גרמני שעמד בראש "מיסיון הכרמל". את הבית הוא בנה בסמוך למיסיון, שניצב מעברו השני של הרחוב, ובו התארחו אנשי דת גרמנים בתחילה המאה ה-20. גינתו הגדולה של הבית, שטופחה ותוכננה בידיו הנאמנות של הגנן של שניידר, גוטפריד מאייר, הפכה בשנות ה-40 לגן ציבורי שזכה לשם "גן הצנובר", ולימים הפך ל"גן האם". בשנות ה-80 נפתח בבית מועדון חברים בשם "המועדון", בבעלותו של רפי שאולי, אך הוא נסגר כעבור שנים אחדות. מאז, הבית עומד שומם.

 

הסדרה "בתים רדופים" מבקשת לבדוק מקרוב מה נשאר בבתים נטושים ומה הסיפור שמסתתר מאחוריהם. שם העיר בה ממוקם הבית הושמט בכוונה – הבתים הרדופים שוכנים בעיר רפאים משל עצמם. אתם מוזמנים להעלות את הזיכרונות שלכם, הנוגעים לבית ולסביבה שבה הוא נמצא, ולחלק שהיה למקום בחייכם.

 

בתים נוספים בסדרת "בתים רדופים" ב-Xnet

 

הכרמל 5

 

ביאליק 46

 

הרב קוק 7

 

 

  • צלם ועורך: יניב ברמן

  • מוזיקה: הנרי ג'רארד גריזיי
  • תודה מיוחדת: שי ידיד ארז