מה: כפר יהושע, עמק יזרעאל
מתי: כל השנה
חבל"ז: אדריכלות שנות ה-30' ורכבת העמק
 

תחנת רכבת העמק בכפר יהושע

 

לא קשה להחמיץ את הכניסה כפר יהושע. הגישה אליו היא דרך כביש ישן וארוך, שמוביל לכאורה לשום מקום, וכך ניתן לחלוף על פניו כמעט בלי להרגיש. אך אם תפנו ימינה ברמזור הראשון לפני טבעון, תזכו להגיע למקום מרתק. הישוב טומן בחובו מבנים שעוצבו על ידי גדולי הארכיטקטים של בניין הארץ, וממש בכניסה ניצבת תחנת רכבת העמק המפורסמת.

רכבת העמק, שהיתה שלוחה של מסילת הרכבת החיג'זית, הוקמה ב-1905 ונסעה בין חיפה לצמח ומשם לדמשק, והיתה מסילת הרכבת השנייה בארץ אחרי הרכבת מיפו לירושלים. אנחנו עוד זוכרים שהיינו רואים חלקי פסים בשדות העמק, ואת סיפורי סבא שהיה יורד ממנה בשדה בדרך לעפולה, קוטף פרחים וחוזר בנחת לקרון.

 

בית הנתיבות. מבנה ראוי

 

בשנים האחרונות זכתה הרכבת לעדנה וחלקים ממנה שוחזרו. כדאי להציץ במתחם התחנה הישנה - בית נתיבות מאבן, עם כניסה הדורה וקורה עליונה מעוגלת, חלונות מאורכים וכמה קרונות ופסים לדוגמה.

במקום מתקיימים גם סיורים מודרכים, ותמיד אפשר רק לעצור לפיקניק קצר מתחת לעצי האיקליפטוס הסמוכים, ולהריח את ריח העבר הרחוק.

 

מבט מהחצר הפנימית

 

 

הקרונות משופצים

 

הלאה, לתוך המושב. שדרת הכניסה עוברת בין בתי איכרים ורפתות, עד לאי תנועה. מימין בית העם הישן, ובהמשך מגדל המים והשדרה. אלה תוכננו על ידי האדריכל ריכרד קאופמן, שהוזמן לארץ על ידי ד"ר ארתור רופין והיה אבי התכנון של קיבוצים ומושבים רבים. קאופמן יצר הפרדה בין אזורי העבודה, המחייה והמגורים וסלל שדרה מרכזית בכפר: מבית העם ה"חברתי" (והמוזנח) בעל פרופורציות מושלמות ורחבת כניסה נזירית וצנועה, דרך מגדל המים שהפך לסמלו של הישוב, ועד לפסל הזיכרון ללוחמים של בתיה לישנסקי. בדרך תחלפו על פני אסם ענק, שנראה למרחוק, ומהווה סימן היכר של יישוב.

 

מגדל המים - סימן ההכר של המושב

 

לסיום: שתי המלצות לפסטיבלים בחג השבועות

 

  • פסטיבל "חלב ודבש" בעמק יזרעאל: מיזם מקומי שרץ שנים רבות, ומציע ערבי שירה, תערוכות, פעילויות עם ילדים, תיקון ליל שבועות המסורתי בקיבוץ יפעת ועוד.
  • פסטיבל המוזיקה באבו גוש: חג שבועות הוא הזדמנות להעפיל לאבו גוש, שם גם מתקיים אחד הפסטיבלים הצנועים והיפים ביותר בארץ של מוזיקה קלאסית וקאמרית, באווירה אחרת (שמעט התמסחרה לצערנו) עם קהל מבוגר ושקט יותר.

 

חג שמח!