"אני חושבת שהפריטים שלנו פונים לקהל הרחב ונמצאים עם אצבע על הדופק בכל מה שקשור לאופנה עדכנית", מתארת עפרה מצלאוי בגאווה את הגיליון הראשון של מגזין התפירה הישראלי "גזרה עולמית", שיצא החודש. מצלאוי, מורה להיסטוריה ואזרחות בתיכון בתל אביב, הגיעה למיזם כמעט במקרה. היא רצתה ללמוד תפירה כתחביב, אך לא מצאה שום ספר הדרכה ראוי בנושא. לעומת זאת, בחיפושיה פגשה באנשים רבים נוספים שחיפשו גם הם דרך פשוטה לגלות את רזי התפירה. פתאום הבינה שיש לה רעיון מצוין ביד.

 

מבט במגזין מעלה מיד זיכרונות מהימים שבהם בכל בית היה "בורדה", ואמהות נהגו לתפור לבנותיהן בגדים כדי לחסוך בהוצאות. עכשיו מנסה מצלאוי להשיב עטרה ליושנה. "גזרה עולמית" מושתת על אותם עקרונות של מגזיני התפירה המוכרים מחו"ל – תמונות של בגדים, הסברים מפורטים וגזרות ממוספרות. החידוש: המגזין פונה ישירות לקהל הישראלי ומשקף את טעמו.

 

כדי לייצר מגזין מקצועי נרשמה מצלאוי לחוגי תפירה, מצאה שני משקיעים נוספים לצדה וגייסה צוות מקצועי שיעבוד איתה על הרכבת הנוסחה הנכונה. הולי הילה דן ונעמי בוזקשוילי אחראיות על העיצוב, וביחד עם התדמיתנית שילה בלחני וחברי צוות נוספים הורכבה חוברת התפירה. "התייעצנו עם מורים ומנהלי בית ספר לתפירה", מספרת מצלאוי. "עיצבנו את הקולקציה, בדקנו ותפרנו כל פריט כמה פעמים עד שהחלטנו מה ייכנס למגזין".

 

 

בגדי נערות מתוך המגזין. ''הפריטים פונים לקהל רחב'' (צילום: אמיר יהל)
בגדי נערות מתוך המגזין. ''הפריטים פונים לקהל רחב'' (צילום: אמיר יהל)

 

 

הגיליון הראשון מתמקד בבגדי ילדות, נערות ונשים, ומציג פריטים קיציים. לצדם נמצאות במגזין, שצפוי לצאת כל שלושה חודשים, גם כתבות על הטרנדים העכשוויים בעולם האופנה.

 

מה נראה בגיליון הבא?

"בכל מגזין נתמקד בפלח שוק אחר לצד, כמובן, פריטים שייפנו לכולם. המגזין הבא יתמקד בהריון, מידות גדולות, תינוקות וגם גברים".

 

איך נבחרו הפריטים?

"ערכתי תחקיר מאוד יסודי, ראיתי בורדות ישנות וגם הצלחתי להשיג את התרגומים שהיו בארץ בשנות ה-80. בנוסף, השתמשנו בתחזיות לקיץ הקרוב ובקולקציות של מעצבים. אפשרתי למעצבות יד חופשית בעיצוב הפריטים, אך הצבעים נבחרו מתוך תחזיות הקיץ העדכניות. את קולקציית הנשים והנערות עיצבו המעצבות. לילדות אני עיצבתי כמה פריטים כדי לתת מענה פשוט לאנשים ללא ניסיון קודם בתפירה".

 

במגזין פריטים מסובכים לצד כאלה הפשוטים יותר לתפירה. כפתן לים לילדות, לדוגמה, עשוי יריעת בד אחת שניתן לחברה אפילו בתפירה ביד, ללא שימוש במכונה. לעומת זאת, מכנסיים בגזרה גבוהה הם פריט מסובך הדורש מיומנות. לזכות "גזרה עולמית" יש לציין כי ההוראות פשוטות ומפורטות, כך שניתן להבינן גם ללא ניסיון בתחום התפירה. גם מפות הגזרה ברורות, וכוללת שש גזרות בלבד בכל צד, בניגוד לאלה הזכורות מבורדה, שהיו עמוסות קווים וכיתובים קטנטנים. את הערך המוסף מספקות כתבות כלליות על תפירה, סרגלים, רוכסנים ואלמנטים מקצועיים נוספים.

 

מבחינת עיצובי הבגדים, אין לצפות להברקות בתחום. הפריטים אינם משתווים לעיצוביהם של בתי יוקרה, בינלאומיים ומקומיים, אך במחלקת הילדות יש מגוון מקסים של שמלות וחצאיות. בגדי הנשים והנערות כוללים חצאיות עפרון, אוברולים, גופיות, מכנסיים שמלות וחולצות, בסגנון שלא ייקלע לכל טעם אך יספק בסיס מספק לתפירה ביתית.

 

מחיר: 68 שקל.

 

להשיג דרך אתר המגזין  או ברשת סטימצקי.