משפחה צעירה - אורי ואביגיל גורן ושלוש בנותיהם - רכשה דירה ישנה וגדולה בבניין לשימור במתחם נגה שבצפון יפו. לבעלת הבית רקע עשיר בעיצוב: היא בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר ובתו של ארז שגיא, בעל חנות הרהיטים הוותיקה "תות".

 

בבואם לתכנן את הדירה התכנסו סביב שולחן היועצים טובי המוחות: שגיא, כמובן, יהושע ומשה קסטיאל, האדריכל אלכס מייטליס ואדריכל הפנים סמי שלום כנפו, שמכיר את בעלת הבית שנים, מאז עבדו יחדיו ב"תות", והופקד על עבודת עיצוב הפנים.

 

מרפסת הדירה. הבניין מיועד לשימור (צילום: נעמה כנפו, סטודיו Architype)
מרפסת הדירה. הבניין מיועד לשימור (צילום: נעמה כנפו, סטודיו Architype)

 

"הבנין נבנה בשנת 1920", מספר שלום כנפו. "הרעיון היה לשחזר את המבנה המקורי, להבין ולדעת מה היה ולמה התכוונו המתכננים המקוריים". שיפוץ הדירה נעשה ע"י צוות ג'ומעה אבו נאסר מיפו וארך פחות מארבעה חודשים, "הודות לשילוב של המון מזל טוב ואנשי מקצוע מקסימים. כל מי שלקח פה חלק, עשה זאת בהמון אהבה", מספרת גורן.

 

גופי התאורה הם פריטי וינטג'. במסדרון תלויות שש מנורות שנראות כמו פנסי רחוב (צילום: נעמה כנפו, סטודיו Architype)
גופי התאורה הם פריטי וינטג'. במסדרון תלויות שש מנורות שנראות כמו פנסי רחוב (צילום: נעמה כנפו, סטודיו Architype)

 

פינה אהובה?

"שאלה קשה, הכל כיפי ונעים. תלוי בשעות היום. בבוקר יש בחדר השינה המון שמש. אנחנו אוהבים אור וכשפותחים תריס זה מרגיש נעים. הפינה האהובה עלי אחר כך היא המטבח, אליו מתנקז הכל. גם המרפסת המועדפת עלינו היא בצד של המטבח".

 

יש חרטות?

"כן: למה לא עשיתי רשתות. ביפו יש מכת זבובים ויתושים. מצטערת גם על העובדה שעיריית תל אביב לא מנקה ומטפחת את הסביבה כפי שהיא נוהגת במרכז ובצפון העיר, וחבל".

 

על מה לא ויתרת?

"אני סופר החלטית, יש לי המון ניסיון ואני באה מתחום העיצוב, אז לא היו קשיים בדרך. רצינו לשמור על גבולות תקציב שפויים, וזה מאוד מיקד אותנו והוריד אפשרויות מהפרק".

 

פריט אהוב במיוחד?

"לפני חמש שנים עיצבתי ברהיטי תות ספה בשם 'דבה'. עכשיו, לראשונה, היא נכנסה לביתי".

 

 

בדירה הזו תוכלו לבקר בסוף השבוע במסגרת אירועי "בתים מבפנים " - אירוע אדריכלי שמתקיים בתל אביב-יפו פעם בשנה, שבו, במשך סוף שבוע אחד, אפשר לסייר ולבקר בעשרות בתים פרטיים, מבני ציבור וממשל, בתי תפילה וגינות. לרשימת הסיורים המלאה .