תבשילי קדרה הם פתרון מצוין למי שרוצה להכין ארוחה בלי לטרוח יותר מדי: פשוט זורקים את כל המרכיבים לקדרה, שמים על האש (או בתנור) - וכשחוזרים למטבח אחרי כמה שעות הארוחה מוכנה.

 

בדרך כלל מכילים תבשילי הקדרה בשר, אבל גם לצמחונים מגיע ליהנות מהם. כשמכינים תבשיל קדרה צמחוני צריך לזכור שארוחה צמחונית צריכה להכיל חלבון, פחמימה וירקות. החלק החלבוני מחליף את הבשר והוא יכול להיות דג, טופו, קטניות, מוצרי חלב או ביצים.

 

עם הפחמימה אין בעיה – כל דגן או פחמימה יתאימו. כשמדובר בקדרות כדאי להשתמש בחיטה, בגריסים, בקינואה, בגרגרי כוסמין, בבטטה ובתפוחי אדמה.

 

בתחום הירקות, לקדרות כדאי לבחור כאלה המתאימים לבישול ארוך, כמו גזר וירקות שורש למיניהם.

 

קדרת חרס היא כלי מצוין להכנת תבשיל בתנור. היא עשויה מחומר טבעי ונושם, ומעניקה למזון המתבשל בה איכויות וטעמים ייחודיים. השימוש בקדרות חרס משמר את הערכים התזונתיים של המזון מבחינת ויטמינים ומינרלים ולכן הוא מומלץ.

 

את קדרת החרס כדאי לטבול במים למשך 20 דקות לפני תחילת הבישול, או לפחות להרטיב אותה קצת לפניו. זה מאפשר לקדרה להתייבש לאט תוך כדי בישול ולא לספוח נוזלים מהמזון. כשמשתמשים בסיר חרס מומלץ להתחיל את הבישול בתנור שלא חומם מראש, ולכן יש להוסיף לזמן הבישול עוד כרבע שעה.

 

אם תרצו להתחיל את הבישול על הכיריים ולהמשיכו בתנור לא תוכלו להשתמש בקדרת חרס, מפני שאי אפשר להעמידה על האש. במקום זאת, עליכם לבחור בסיר שיהיה עמיד בחום התנור. הסיר המתאים ביותר למשימה הוא מברזל יצוק. אפשר להשתמש גם סירי נירוסטה - אך רק כאלה שהידיות שלהם מתאימות גם לשימוש בתנור.

 

בכל צורות הבישול בקדרה, גם בחרס וגם בסירים השונים, המזון מתבשל במיצים של עצמו, מה שמאפשר לא להוסיף לקדרה שומן כלל. זה כמובן חוסך בקלוריות ובשומן שיכיל התבשיל המוכן.