חשיבות השמירה על אורח חיים בריא ידועה לכולם, אבל לפעמים בין שלל המטלות התובעניות שנדרשות מאתנו במהלך היום, קשה למצוא זמן להקשיב ולטפל בגוף שלנו. אבל לא צריך להרים ידיים, סדרה קטנה של שינויים באורח החיים יכולה לסייע לכם להרגיש טוב יותר. הנה 7 צעדים קטנים שיעזרו לכם להגיע למטרה:  

 

1. עלו במדרגות קומה אחת או לכו רחוב אחד ברגל

 

כי כל צעד שתעשו יקדם את בריאותכם. לא רק אימון נוטף זיעה ישפר את הכושר וישרוף קלוריות. גם לעמידה, כשהיא באה במקום ישיבה, יש יתרון. איך עושים את זה? בחרו מקום שבו תוכלו לעלות במדרגות במקום להשתמש במעלית, או החנו את הרכב במרחק רחוב אחד ממקום חפצכם. מתקדמים? קנו מד צעדים ושאפו להגיע ל־‭10,000‬ צעדים ביום.

 

2. הוסיפו פעילות אנאירובית קטנה לחיטוב

 

פעילות אירובית יוצרת גירעון קלורי. פעילות אנארובית תורמת לעיצוב. הדיאטה הנפלאה ביותר לא תעצב את שריריכם ולא תחטב את גופכם. איך עושים את זה? התחילו בקטן. בעזרת מדריך כושר, או אפילו באינטרנט, מצאו תרגילי חיטוב המיועדים לאזור שאתם רוצים להתחיל בו, ובכל יום הוסיפו חזרה אחת. מתקדמים? הוסיפו אזור נוסף שאתם רוצים לחטב.

 

3. עשו תרגילי נשימה

 

חמצן הוא המשאב הכי חשוב שלנו, אלא שרובנו נושמים נשימות שטחיות, שלא באמת ממלאות את הריאות. על פי הרפואה המשלימה, תרגילי נשימה תורמים להרגעת נפש, להנעת האנרגיה בגוף, לריכוז ולחשיבה. איך עושים את זה? מגלגלים מגבת רגילה לאורכה ונשכבים עליה, כאילו היא גליל שמונח לאורך עמוד השדרה. נושמים עשר נשימות עמוקות לפחות (עצם הנחת הגליל במיקום זה מאלצת לנשום כך),‬ ועושים זאת בבוקר עם הקימה, או בערב לפני השינה. מתקדמים? הוסיפו תרגילי נשימה חדשים גם באמצע היום.  

 

4. עשו משהו שמרגיע אתכם פעם בשבוע

 

כולנו חיים במרוץ מטורף, כולנו מבינים שהנפש זקוקה לקצת שקט ושלווה. הגיע הזמן לעשות משהו. נפש רגועה תשרת אתכם טוב הרבה יותר. איך עושים את זה? פנו חצי שעה בשבוע. זה לא הרבה. גם אנשים עסוקים מאוד יכולים. חשבו מה עושה לכם טוב ונמצא ממש בהישג יד – ישיבה מול הים, קריאת ספר טוב, אמבטיית קצף, עיסוי – קבעו זאת ביומן, ואל תוותרו. מתקדמים? האריכו את חצי השעה לשעה שלמה.

 

5. הוסיפו שעת שינה ללילה פעם בשבוע

 

חוץ מתרומתה הברורה לערנות ולריכוז, השינה מפחיתה סיכוי להתפתחות יתר לחץ דם, מורידה רמות סטרס ואפילו מונעת השמנה. בזמן השינה מופרשים הורמונים חשובים לתפקוד הגוף. איך עושים את זה? בחרו יום בשבוע שבו יהיה לכם הכי קל להוסיף שעת שינה, וכוונו את השעון המעורר לשעה אחת מאוחר יותר משעת ההשכמה הרגילה שלכם. מתקדמים? המשיכו להוסיף שעות שינה עד שתגיעו לשש-שבע שעות שינה בכל לילה.

 

‬6. מעשנים? הורידו סיגריה אחת ביום

 

כל הפחתה בעישון היא משמעותית מאוד. אם תפחיתו סיגריה אחת בכל יום, תחסכו יותר מ־18 קופסאות בשנה וגם תקטינו (אפילו אם במעט) את אלמנט ההתמכרות של הגוף. איך עושים את זה? קונים נרתיק קשיח לאחסון סיגריות ומכניסים לתוכו בכל יום את כמות הסיגריות היומית שלכם – פחות אחת. מקפידים לא לקחת סיגריות מאף אחד במשך היום וגם לא לקנות קופסה חדשה. אם אתם מתכננים לצאת בערב, השאירו לפחות שתי סיגריות לבילוי. מתקדמים? הורידו בכל שבוע סיגריה נוספת ליום.

 

7. בדקו רמת ויטמין D בדם

 

אף כי ארצנו שטופת שמש, כולנו כמעט סובלים ממחסור בוויטמין ‭.D‬ בנוסף להשפעתו על העצם הוא חשוב למניעת סוכרת ותסמונת מטבולית, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד שורה של מחלות. איך עושים את זה? מבקשים מרופא המשפחה להפנות אתכם לבדיקה, וחוזרים אליו (או לדיאטנית) עם התוצאות. אם יתגלה חסר, כדאי להוסיף טיפות של ויטמין D‬. אחרי כמה חודשי נטילה כדאי לחזור על הבדיקה כדי לבדוק עד כמה השתפרתם.