כבר חמש שנים, אם לא הרבה הרבה יותר, מבטיחים מיטב מדעני העולם שבקרוב תהיה על המדפים ויאגרה גם לנשים. אז נכון, עולם המדע מבטיח כבר שנים לא מעט דברים, ביניהם גלולות מרזות ועונה של "האח הגדול" שאינה כוללת קללות נגד פלח כלשהו באוכלוסיה, אבל היי, לפחות לגבי הויאגרה, נראה שאפשר להכריז על המוגמר. טוב, כמעט. אם לא יהיו עיכובים כלשהם – ותקראו לנו סקפטיים, אבל איכשהו אנחנו מאמינים שיהיו – בעוד כשלוש שנים תגיע אל המדפים גלולת "ליברידו", המקבילה הנשית של ויאגרה. איך בדיוק זה יעבוד, ומה זה לכל הרוחות "ויאגרה לנשים"? או, טוב ששאלתם.

תוסיף קצת מנטה

למרות הניסיון לקרוא לזה "ויאגרה לנשים", לא מדובר ממש באותו כדור שפשוט מותאם לגוף הנשי, כיוון שהוא לא מנסה להשיג את אותו אפקט. בעוד שאצל גברים נועדה גלולת הויאגרה לסייע באופן פיזי בלבד, גלולת ה"ליברידו" אמורה לגרום לנשים לרצות לקיים יחסי מין. במילים אחרות, אם אכן תשווק הגלולה באופן מסחרי, המשפט "לא הלילה, מותק, כואב לי הראש" עלול להיכנס לפנתיאון. על ידי מינון מדוייק של טסטוסטרון וכימיקלים אחרים מגבירה ה"ליברידו" את החשק אצל נשים, ומבחנים שנערכו לאחרונה בגלולה בארצות הברית הוכרזו כ"מרשימים ביותר", כשנשים שלקחו את הגלולה דיווחו על חשק גדול יותר למין והגעה לאורגזמה בקלות רבה יותר (אך גם על כאבי ראש חזקים). למעשה, אחד החששות הגדולים שהעלו מומחים שהסתכלו על התוצאות היו שנשים שיקחו את הגלולה יהפכו לנימפומניות, מה שגורם לכולנו לתהות מה הם שמו שם בפנים. חשוב לציין שאם אכן תוכיח את עצמה ה"ליברידו" מדובר בפריצת דרך מדעית – טובה או רעה תחליטו אתם. בעוד שאצל גברים העניין הוא פיזי לחלוטין, אצל הנשים חוסר חשק ליחסי מין נובע בעיקר ממניעים פסיכולוגיים ונפשיים, ואם על זה תצליח הגלולה להתגבר – או לכל הפחות לעקוף את הנושא לכמה שעות – הרי שמדובר בשלב חדש ביחסי המין האנושיים. פריצת הדרך, כך מדווחת החברה הדנית "Emotional Brain", האחראית על המוצר, הושגה באמצעות שילוב של טסטוסטרון ותאמינו או לא, מנטה. אף אחד מהחומרים הללו לבד לא ממש יוצר את האפקט הרצוי, אך מסתבר שהשילוב של שניהם יחד בהחלט עושה את העבודה. הגלולה – קטנה יותר מכדור אספירין – מעוררת ומגרה את אזור החשק במוח, ויחד עם המנטה יוצרת אפקט שכאמור, מסעיר את קהילת המדע.

מדענים כן, קוסמים עדיין לא

מאחורי החברה הדנית עומד לא אחר מאשר הממציא והמדען ד"ר אדריאן טואיטן, שהתחיל להתעסק ברגשות נשיים לאחר שבחורה שברה את ליבו בגיל 20. בקיצור, אם הגלולה הזו תצא לשוק, זו לגמרי תהיה "נקמת החנון – גרסת המציאות". "אנחנו לא מתכוונים ליצור כאן דור של סקס-מניאקיות", הבטיח טואיטן בראיון ל"דיילי מייל", "רק לעזור לנשים עם ליבידו נמוך להעלות אותו לרמות נורמליות. הגלולה הזו, שתוצאות המבחנים שלה היו מספקות מאוד, היא קונספט מעניין, לכל הפחות". אבל לא כולם, אפעס, שותפים להתלהבות. "גם אם נניח שהגלולה הזו עובדת בתנאי מעבדה, זה לא אומר כלום", אומר ד"ר אנדרו גולדשטיין, מומחה לנשים, ל"ניו יורק טיימס". "נשים שיקחו את הגלולה עלולות להיות בלחץ – הן פנימי והן מצד הבעלים – מה שיבטל את כל האפקט שהושג, אם הושג. בנוסף, גלולה לא יכולה לפתור מערכת יחסים שאינה מתפקדת. אנחנו מדענים, אבל עדיין לא קוסמים". יצויין שמעבר לריב המדעי היוקרתי והברור מאליו, תעשיית הויאגרה לגברים מגלגלת יותר משני מיליארד דולרים בשנה, וסקר שנערך לאחרונה עבור החברה הדנית גילה שיותר מ-60% מהנשים היו מתעניינות או קונות גלולה כזו. החישוב הכלכלי לא אמור להיות מסובך מדי כדי להבין שמדובר בשוק עם פוטנציאל יוצא מהכלל. האם הוא אכן יתממש? ב-2016 נדע את התשובה.