בשבוע שעבר ציין אורי רונן בכשרון רב את כל הסיבות למה רווקה מעל שלושים יכולה להאשים רק את עצמה בנכות-הזוגית שלה. עכשיו, אם תסלחו לי, זה הזמן שלי לענות.

>> אתם בטח רוצים לקרוא את הטור של אורי רונן. אז הנה הוא

למרות שביני לביני הסכמתי עם כמה מהסעיפים (בואו נודה בזה, בנות, מסתובבות בינינו גם נשים שמתייחסות לגברים מאוד לא יפה), לא יכולתי שלא לחשוב לעצמי: סירייסלי? ואתם מה? טליות קדושות? נא-אה, סיסטר. בראדר. מה שלא תהיה.

יש מצב לא רע בכלל שזו החברה הבאה שלך (צילום: Thinkstock)
יש מצב לא רע בכלל שזו החברה הבאה שלך (צילום: Thinkstock)

הרשו לי לתאר לכם את הסיטואציה: שנות העשרים שלכם היו מהממות. היה כיף, האמת. עברתם מבחורה לבחורה, עשיתם כיף, שכבתם איתן, לא התקשרתן ביום שלמחרת וגם סיננתם אותן כהוגן. החברים שלכם הסתכלו עליכם כמלכים, אתם הסתכלתם על עצמכם כמלכים.

ואז, כאילו, הגיע הרגע הזה לפני גיל 30 עם כל הכבדות שהוא מביא איתו, ואמרתם לעצמכם: וואלה, זה הזמן למצוא לעצמי אישה טובה.

רק שאז גיליתם שאף אחת לא ממש שותפה לתובנה המבריקה הזו שלכם.

והנה, פתאום כל החברים שלכם בזוגיות, חלקם בדרך להיות אבות לילדים, ורק אתם הבחורים הפתטיים האלה שתמיד מגיעים לבד. אין לכם פתאום על מה לדבר עם אף אחד מהחברים שלכם, בנות צוחקות עליכם מאחורי הגב ובקיצור, פעם הייתם מלכים. היום, נו, לא ממש.

אז כן, אתם מתחילים, ממש כמו אורי רונן, לספר לעצמכם שכל הבנות הן כאלה וכאלה וכאלה וזו בכלל לא אשמתכם. האמת? זו כנראה כן. כאילו, אתם יודעים, בטח יש מביניכם איזה צדיק אחד בסדום, אבל אם אתם מתאימים לאחד מהטיפוסים שנמצאים שם למטה, יש מצב שאתם הבעייה העיקרית של עצמכם.

ובהצלחה עם לפתור אותה.

עדיין לבד? כנראה שאתה לוזר

הלוזר הוא גבר שלא סגור על עצמו, והאמביציה שלו שואפת למינוסים שהמדעים המדוייקים עדיין לא מצאו להם הגדרה. הוא לא מעוניין להתקדם בחיים בשום תחום. לראייה הוא מחליף עבודות בקצב מסחרר, גר לפעמים אצל ההורים, ובאופן כללי משתדל שלא להצליח בשום תחום משמעותי. הכל אצלו בקטן, גם המחשבות, גם המעשים וגם איברים מסויימים שלא זה המקום לדבר עליהם.

רואה את זה? לא, כי זה מה שאתה. לא, נו, לא בחורה. לוזר (צילום: shutterstock)
רואה את זה? לא, כי זה מה שאתה. לא, נו, לא בחורה. לוזר (צילום: shutterstock)

הוא לא בטוח אם הוא רוצה להיות עורך דין או טייס, אז בנתיים הוא עובד בפיצרייה. בפאקינג גיל 30. הוא לא בדיוק בטוח אם בא לו להתמודד עם ההמולה של המרכז או להתמזג עם הטבע בקיבוץ, אז הוא נשאר בנתיים עם ההורים, ככה, ליתר בטחון, שלא יפספס את כל ההצעות דיור שבקרוב יזרמו אליו בעוד שהוא יושב על התחת.

הלוזר הוא לא גבר אכזרי או רע לב, אבל הוא גבר שישעמם אותנו כי אין לו מה להציע לנו. אני לא מדברת על ממון או תזרים מזומנים מכובד, הרי שגם עני מרוד יכול להיות בן זוג נפלא, אלא שהלוזר לא מתעניין בשיפור או עליית מדרגה בחיים על ידי שימוש באמנות קבלת ההחלטות.

כמו שהוא לא מצליח להתרומם מעל הקיום הסטודנטיאלי (למרות שהוא לא בילה יום אחד באוניברסיטה) גם בגיל 30, כך הוא לא יצליח להיות פרטנר שווה במערכת היחסים, כי פשוט אין לו איך לאתגר, ללמד, לשתף ולתת.

מתיישהו גם ימאס לנו לאסוף אותך עם הרכב שלנו, להסתכל עליך כשאתה מביט בנו מבולבל ואז על החשבון במסעדה ולהבין שיש גבול כמה אינטימיות אנחנו מוכנות לחלוק עם אבא שלך.

לוזר יקר, מצא את סכין הגילוח הקרוב לביתך, תתקלח ותראה כמו בן אדם, ואז לך החוצה ומצא לך חיים מספקים ומעניינים. לקבל החלטות קשה לכולנו, אבל בנתיים חוסר יכולת קבלת ההחלטות שלך מציבה אותך ברף המינימום לדייט ראשון. למתקשים: נפסלת עוד לפני שפתחת את הפה.

עדיין לבד? כנראה שאתה מניאק

המניאק הוא הטיפוס הקלאסי שיישאר בסוף לבד, ואני מקווה שאפילו גברים מבינים למה. המניאק טורח לשגל את כל בנות העיר, לכבוש את ליבן בקסם האישי שלו וביכולת לגרום לכל פנס רחוב להרגיש כאילו הוא הכוכב הזורח ביותר בשמיים, ואז להוריד מעל עצמו את הצמר ולחשוף את שיני הזאב שלו.

המניאק פוגע בנשים שאיתו, בין אם אלו סטוצים או יחסים לטווח ארוך (ובטווח ארוך אני מתכוונת למשהו בין שבוע לעשרה ימים) בהתנהגות חסרת אחריות, שלא לאמר שקרים בוטים סטייל "את יודעת, נדמה לי שאת האחת שאני מוכן להיפתח אליה, להשתנות עבורה" ואז אחרי יומיים של הוללות וקרבה רגשית מזוייפת לא להתקשר שוב בחיים.

פעם היית חתיך. זה רק, איך נאמר את זה בעדינות, היה פעם (צילום: Thinkstock)
פעם היית חתיך. זה רק, איך נאמר את זה בעדינות, היה פעם (צילום: Thinkstock)

המניאק נהנה כל כך מחיי הרווקות שלו שהוא נסחף בזרם הואגינות הששות להתיידד איתו מבלי לעצור לרגע ולבדוק אם יש לו יכולת רגשית לתקשר עם בן אנוש ללא אינטרסים, או האם יש לו יכולת דחיית סיפוקים מינימלית.

ואז אתה נהיה בן 30. והשיער כבר לא מה שהיה, והגוף לא מה שהיה, וכל בירה מגדילה לך קצת את הכרס ומה זה? יש מצב שבצבצו לך שערות מהאוזניים, אחי? וחיש קל אתה הופך מהחתיך התורן לבחור ההוא שנו, נורא דומה להוא שנראה פעם טוב, ואתה לבד. ועכשיו, קוקי, חפש את החברה הבאה שלך בסיבוב.

מניאק יקר, בשביל לתחזק מערכת יחסים, אהבה ונישואים צריך יתר מקסם אישי. צריך שתהייה אדם שמוכן לשבת במקום לרגע אחד בלי להסתכל לצדדים. אתה לא מסוגל. הצרה היא שהצדדים כבר לא ממש מסתכלות עליך, וזה לא ישתפר ככל שתזדקן, מבין?

אבל אם גם תגיד שתשתנה וגם אם תגיד שתתחייב, אנחנו יודעות לזהות מניאקים מקילומטרים. זה לא כל כך נורא כשהם נראים טוב כמו שפעם נראית, זה קצת פתטי כשהם עדיין מנסים כמו שאתה מנסה עכשיו. אני-וואי, איחלנו לטינופת בהצלחה.

עדיין לבד? כנראה שאתה אינפנטיל

האינפנטיל לקח את הילדות שלו וגיל הנעורים בצורה קשה מדי. אני לא מדברת על הבחור שרואה סרטים מצוירים ונהנה מהומור שיהוקים טוב (אני מתה על הבחור הזה!), אלא אני מדברת על הבחור הילדותי שתמיד חייב לנצח בכל ויכוח, שוכח את העובדה שאת אישה ובתור אחת כזאת תשמחי ליחס מסוים, ומתחיל לצרוח בגועל ברגע שהוא רואה את הסימן הראשון להיותך אדם עם מערכת דם שמתפקדת אחרת ממנו כל חודש.האינפנטיל מגיע עם יכולות רגשיות של בננה ומתסכל אותנו עד זוב חרפון, אולי כי הוא נותן את התחושה שהוא לא באמת רוצה אישה בחיים שלו, אלא שרק יעזבו אותו בשקט ויתנו לו לשחק באקסבוקס. המשפט השגור בפיו הוא "נו מותק, צחקתי, מה את לוקחת אותי ברצינות?" אחרי שהביך אותך מול חבריו בהצצה משותפת למגירת התחתונים שלך.

בסוף, אגב, זה יראה ככה. ולך אין אפילו כזה סוודר יפה (צילום: Thinkstock)
בסוף, אגב, זה יראה ככה. ולך אין אפילו כזה סוודר יפה (צילום: Thinkstock)

אינפנטיל יקר, החיבור העוברי לאמך ולחיים הישנים שהיו לך לפני חמש עשרה שנה אינו תחליף לחיים של אדם בוגר עם יכולת להכיל ולתת לנפש אנושית אחרת, או לפחות לשחק בפלייסטיישן פחות מעשר שעות ביום. תנסה פעם אחת לחשוב גם על האדם שמולך, תראה איך מדד האוננות השנתית שלך ירד פלאים.

עדיין לבד? כנראה שאתה נכה רגשית

בניגוד לבחור האינפנטיל שפשוט אין לגביו ראיה מתועדת לקיום רגשות בוגרים, הנכה הרגשית הוא גבר נורמלי עם אי יכולת להפגין רגשות בצורה נורמטיבית. הנכה הרגשית הוא אותו בחור שיאהב אישה מבלי להגיד לה את זה, הוא אותו חבר שיעריץ את האישה שאיתו עמוק מבפנים אך חלילה לא יאמר שהיא יפה, או חס ושלום יגיד לה שהיא מיוחדת. הוא הגבר שידע להגיד את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון, בתיאום מושלם עם כל הפחדים הכי גדולים שלנו.

הנכה הרגשית מפגין רגשות בצורה עקומה, מאופקת ולא רלוונטית לציר הזמן. הוא הגבר שרודף אחרינו שנייה אחרי שכבר אמרנו נואש מלהוציא מבול העץ הזה איזשהו סימן לאהבתו. הוא הגבר שיסע עד סוף העולם בשביל לראות אותך, אבל עדיין יגיד שאתם "רק יזיזים", והוא גם הגבר שיצמק את נפשינו וימחץ את הרוח שלנו מהר יותר מביץ' פייט במשרד.

וזו, כנראה, עוד תהיה התמונה הכי יפה מהחתונה שלך (צילום: Thinkstock)
וזו, כנראה, עוד תהיה התמונה הכי יפה מהחתונה שלך (צילום: Thinkstock)

נכה רגשית יקר. אתה גבר מעייף, מתיש, כבר כואב לי הלב רק מלחשוב עליך ועל כל האחים שלך במועדון הנכים רגשית שהכרתי. אני חושבת שאם נשות ישראל והעולם יתגייסו למטרה, עוד יכירו בכם במסגרת אחוזי נכות ברוב קופות החולים.

אי אפשר לאהוב אתכם כמו שצריך, ורחמים על האישה שניסתה בטיפשותה ללהכות אותך כמו שטיח בשביל להוציא ממך מחמאה "שמלה יפה ממי". רק שזה עבד בשנות העשרים שלנו. אלא אם כן תתחיל לצאת עם ילדות בנות 18 - לא פוסלת את האופציה, הן היחידות שעדיין אין להן מספיק ניסיון כדי לדעת שאתה נכה רגשית - אין לך שום סיכוי. אבל היי, בהצלחה!

עדיין לבד? כנראה שאתה עדיין יוצא עם סתומות

זה הגבר המוצלח שלא מתחשק לו להתאמץ, ולכן הוא עדיין יוצא עם נשים סתומות וקלילות שהן לחלוטין לא ברמתו, וכאלו שהוא לא רואה עתיד רומנטי רציני איתן. הגבר הזה מוקסם מנשים כנשים, יצורים מיסטיים כמו חדי קרן או צ'רלי שין, ולא מנשים כבני אדם עם תוכן, אינטליגנציה, הומור ותחומי עניין משותפים.

יום אחד הבחור הזה יקום ויסתכל מסביבו, ויבין שכל הבחורות השוות תפוסות, ומה שנשאר לו זה עוד מבול של סתומות ומשעממות עם אחלה גוף. אשליית הבחורת שמחכות לו בפינה עד שיחליט סוף סוף שהוא מוכן לתת את גופו למדע האהבה היא אחת שהוא יתפכח ממנה בקלות כשיבין שהבחורות המעניינות, השוות והמגניבות שפגש ופסל עד כה כבר עברו להן הלאה אל תחום הגברים השווים והרציניים, אלו שירצו לפתח איתן שיחה ולא רק לרחרח להן את השיער.

עדיין לבד? כנראה שאתה שחצן

השחצן הוא הגבר המצליחן שלקח צעד אחד קדימה בביטחון העצמי שלו ויצק לתוך התערובת את זחיחותם של מנהיגי צפון קוריאה לדורותיהם. הוא סופרמן, הוא מלך ישראל, הוא יודע כל, הוא טוב בכל דבר, ויותר גרוע מזה: הוא טוב יותר ממך, בת זוגו מגלגלת העיניים מעוד נאום ניצחון כובש בארוחת הערב.

הגבר השחצן מנהל תחרויות סמויות עם כל האנשים בחייו, כולל האישה שלצידו. השחצן מתייחס אל בת זוגו כיריבה פוליטית מרה בפרוץ כל ויכוח או חוסר הסכמה, היות והוא בעל הסמכות העליונה להחלטות, ידע, יכולת ובנוסף לזה יש לו בולבול ממש גדול. זאת אומרת, אנחנו לא בטוחות איך זה בדיוק יעזור כאן, אבל בטח זה לא יזיק.

חייב להוכיח שאתה הכי טוב? תתכונן להביא הרבה פרחים (צילום: Thinkstock)
חייב להוכיח שאתה הכי טוב? תתכונן להביא הרבה פרחים (צילום: Thinkstock)
מה שאתה לא מבין, שחצני,זה שנשים הן גם ככה פחות תחרותיות, בטח במערכת היחסים הרגשית שישמחו לבנות עם בני זוגם. מתישהו במהלך היחסים זה מתחיל להתיש להוכיח כל הזמן שאת מספיק חדה, מספיק רהוטה, מספיק שנונה ומספיק טובה בשביל להחזיק איתו מעמד.

ואז את עוזבת. ואתה נשאר לבד. ולא מבין למה. ובזמן שכל מיני בחורים מוצלחים פחות ממך (לדעתך, כמובן) אוחזים בנשים יפיפיות ואינטלגינטיות, אתה תמיד לבד. למה? נראה לי שכרגע הסברתי לך. אבל אתה הרי לא תסכים לשמוע אף דעה אחרת חוץ משל עצמך. ובהצלחה עם זה, כפרה.