מתוך ebay

הקניות הכי שוות

מה קניתם הכי הרבה ברשת? סיכום שנה בפיית הקניות

עוד בשוק הורים

צילום: מרים צחי

ראה את האור

עמיחי עשהאל עזב קריירה מצליחה וחזר בתשובה

לבלוג של מלי גרין

צילום: קובי בכר

בלי בית ספר

סול נאמן-גולן, בן ה-7 מקציר לומד בשיטת אנסקולינג

100 ישראלים קטנים

סופרת ועיתונאית, נשואה פלוס אחד עשר, מחברת הספר "אמא. קום" והספר החדש: "חיפשתי אותך" ומעבירה הרצאות בנושא "אמהות-קריירה ומה שביניהם". לאתר הבית של מלי גרין

גודש, דיכדוך, עייפות - למה לא סיפרו לי?

התקופה הזו שאחרי הלידה, תמיד תופסת אותה לא מוכנה. כן, גם אחרי 11 לידות. מלי גרין מגישה: קורס הכנה לאחרי הלידה עם כל הדברים שתמיד שוכחים לספר לכן

23.05.12, 08:4647 תגובות
הייתם מצפים שאחרי 11 לידות ו-11 שיבות הביתה עם תינוק קטן, אני כבר אדע מצוין מה עומד לקרות ואהיה מוכנה לכל תרחיש, אבל בפועל – בכל פעם נדהמתי מחדש. איך יכול להיות ששכחתי? לפני כמה חודשים, כשגלגלו אותי למחלקת יולדות בפעם האחת-עשרה, כבר הייתי מוכנה. הפעם כתבתי את כל הדברים האלה, שהספקתי לשכוח בין לידה ללידה.

 

  ( צילום: shutterstock )

 

כרוב לא יציל אותך 

כולם מדברים על ה"בייבי בלוז" של היום השלישי אחרי הלידה (אגב, קיסריות – לכן זה כנראה יקרה ביום הרביעי. למה? לא יודעת. ככה זה קורה), אבל כולם שוכחים מאירוע נוסף ומכביד לא פחות: גודש החלב. תתכונני: רוב הסיכויים שביום השלישי תעמדי בפני 24 שעות מכאיבות ומעצבנות של גודש נוראי. יש נשים שאצלן זה מופיע שבוע או שבועיים אחרי הלידה, אבל אצל הרוב זה קורה ביום השלישי.

האחיות יגידו לך לשים עלי כרוב ולהיניק. אבל כשהגודש בעיצומו, גם גן כרוב שלם לא תמיד יועיל, ובמצב כזה קשה מאוד להיניק, מהסיבה שקשה אפילו להחזיק את התינוק.

מה עושים?

1. באותן 24 שעות הזיני את התינוק מבקבוק שאוב או עם תחליף חלב. לא נורא, הוא ינק ממך אחרי הלידה וביומיים הראשונים ויינק גם מחר.

2. שבי במקלחת עם זרם של מים חמים עליך. זה עוזר אמנם רק לכמה דקות, אבל שווה את תחושת ההקלה הברוכה.

3. קחי אופטלגין.

4. זכרי שזה נמשך רק 24 שעות, באחריות! מחר תקומי רעננה, שמחה וללא גודש מציק.

 

אמא מושלמת? כן, אחרי השינה

את מותשת. כל גופך רועד מחולשה. את אוהבת את היצור הזעיר שילדת אהבת נפש ורוצה אותו צמוד אליך בכל שעה, אבל את גם עייפה כל כך ומשוועת לשינה, והנה הוא שוב רוצה לינוק, ואת רק רוצה לישון.

מה עושים?

אל תחששי לבקש מהאחיות בתינוקייה, שמדי פעם יזינו את התינוק מבקבוק, כדי שתוכלי לחטוף תנומה של שעה. זה לא מוריד מערכך כאמא טובה, להפך: זה מוסיף לערכך כאם אחראית, רגועה ורציונלית, שיודעת שכדי להיות בריאה וזמינה לתינוקה, היא צריכה לשמור על כוחותיה. אל תשכחי שלצד התואר החדש שלך כ"אמא", את גם אשה שעברה מסע רציני וכל הגוף שלה מפורק. תני למבטים המוכיחים ולביקורת לחלוף ליד אוזניך.

כשיעברו הימים הראשונים ואת תתחזקי – תוכלי להראות לכל העולם ואחותו (שעובדת בבית החולים) שאת היא ה-אם ה-מדהימה!

 

אל תשכחי להכין בגדים לאחרי

בלידות הראשונות הבאתי איתי בתיק הלידה המפורסם גם בגדים ל"יום שאחרי". אלה התאפיינו בשתי תכונות: הם היו מתקופת התיכון, ובמידות קטנות עד אפסיות.

לתומי, הנחתי שאחרי שהתינוק ייצא, הבטן תחזור לעצמה באחת, עצמות האגן יזנקו למקומן הטבעי ואני אתכווץ בעשרה קילו ובשלוש מידות. לא ככה?

בנות, לא! לרחם לוקח 8-6 שבועות להתכווץ לממדיו המקוריים, כך שתשכחו מבטן שטוחה אחרי הלידה. תשכחו גם מזה שכל המשקל שהעליתן בהיריון הלך לירכיו המרופדות של התינוק. לפחות חלק מהמשקל הזה הלך גם לירכיים המרופדות שלכן.

מה עושים?

הביאו ל"יום שאחרי" את בגדי ההיריון מהחודש החמישי. יהיה לכן נוח, ואפילו תרגישו רזות במיוחד בהשוואה לאיך שהרגשתן באותו חודש בהיריון. ואל דאגה! בתוך כמה שבועות, תגלו שהשלתן עוד קילוגרמים של נוזלים שיצאו. מה שיישאר תצטרכו להוריד בכוח הדיאטה, אין ברירה.

 

עידן הברזל

תופעה נפוצה אחרי לידה היא לגלות שרמת הברזל שלך ירדה פלאים. למעשה, לא תמיד נראה שיש לך ברזל בגוף. בבית החולים עטים עליך עם תפריטים עשירים בברזל, ובבית המרקחת מעמיסים עליך תכשירים וסירופים טבעיים, שמתהדרים בכך ש"אינם גורמים לתופעות לוואי בדרכי העיכול". במילים אחרות: עצירות. אז לאכול הרבה חסה או לשתות ליטר סירופ טבעי?

מה עושים?

תזונה נכונה היא תמיד חשובה, אבל כשרמת הברזל נמוכה מאוד, אין בכך די וגם אין לך זמן לחכות שהתזונה תשפיע. את צריכה להיות בריאה ורעננה כמה שיותר מהר. מסיבה זאת, כדאי לוותר גם על הסירופים והשיקויים הטבעיים. לא לכולן הם עוזרים והם גם עולים הון תועפות.

אז בקשי מהרופא בבית החולים מרשם וקני את כדורי הברזל הפשוטים והטובים והזולים. כשאת קונה אותם, אל תשכחי לבקש מהרוקחת גם נרות גליצרין, להקלה על "תופעות הלוואי בדרכי העיכול".

 

רוצה לבכות

את פתאום מרגישה כמו ברכבת הרים: רגע אחד מרחפת מאושר, רגע שני צוללת לתהומות של חולשה, תחושת חוסר אונים וייאוש. את מרגישה מבוהלת מול היצור הקטן שילדת – איך תטפלי בו? איך תסתדרי? ומה יהיה על היחסים עם הבעל? את רוצה לבכות ולצעוק, ולא מבינה: כל עניין מצבי הרוח שייך להיריון, לא?

אז נכון, ההיריון עבר, אבל ההורמונים נשארו גם נשארו. ואם לא די בעייפות הטבעית ותחושת הלחץ הטבעית של המצב, באים ההורמונים ומגבירים במומחיות כל תחושה למקסימום האפשרי.

מה עושים?

1. מבינים שזה לגיטימי ונורמלי. אין מה לרוץ לפסיכולוג כי את עדיין לא מרגישה רגש אימהי. איך בדיוק את רוצה לחוש רגשות אהבה מתפרצים, כשכל הגוף שלך דולף ומזיע וכולך מפורקת וכואבת? הרגש האימהי בוא יבוא ואת תאהבי את התינוק שלך יותר מכל דבר אחר בעולם. באחריות.

2. עושים הנחות. אין לך כוח ואת רוצה להיות לבד? נתקי את הטלפון ובקשי מבעלך לדחות את הביקורים של החברים והקרובים עד שירווח לך. את לא צריכה להתחשב באף אחד אחר עכשיו, חוץ מבעצמך ובתינוק. הביקורים יחכו.

3. זוכרים שמשפחה היא כמו פאזל. כשתינוק נולד, צריך להרכיב את הפאזל מחדש. נכון שזה תמיד לוקח זמן? אז גם עכשיו קחי את הזמן, ותזכרי: בסופו של דבר, את תרכיבי את התמונה המושלמת.

 

מותר לך

כולם מסביב יטיפו לך ש"איך את מתנהגת, העיקר שהתינוק בריא", אבל תזכרי שמותר לך:

1. להרגיש מנותקת.

2. להרגיש מדוכאת.

3. להרגיש בודדה ושלא מבינים אותך.

4. להרגיש רע בגלל עודף המשקל.

5. לרצות להיות לבד.

6. לרצות לישון 24 שעות בלי הפסקה.

7. לבכות.

וזה בסדר גמור, כי התחנה הבאה היא להרגיש פתאום אושר אמיתי עצום שמציף לך את כל הגוף, ובבת אחת להתעורר לחיים. וכל זה קרה כי הרשית לעצמך לכמה שעות או ימים להיות את ולפרוק את מה שהרגשת. עכשיו את רעננה וזכה ומוכנה להתחיל את חייך החדשים.

 

 

barak bloch

הוסיפו תגובה או פוסטבק

כתבו טיפ / המלצה

כל התגובותפוסטבקיםטיפים

פתיחת כל התגובות מהסוף להתחלה הכי פופולאריות

תודה רבה.
תגובתך התקבלה, והיא תפורסם בכפוף לתנאי השימוש באתר
ולשיקולי המערכת

שתפו את התגובה:
Facebook Twitter More...
רוצים לפרסם תגובות מודגשות ופוסטבקים?
הרשמו כאן או
regularפרסמו תגובה
postbackפרסמו פוסטבק

1תגובה אנונימית (לא מקושרת לעמוד הפרופיל)

1פרסמו גם בעמוד הפייסבוק שלי

הוספת תמונה

הציגו תמונה
תצוגה מקדימה
בשליחת תגובה זו אני מסכים/ה לתנאי השימוש באתר
barak
234 (42)
this is my content
image desc here

הכתבות הכי נקראות השבוע  

YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות Radware האתר פועל ברשיון אקו"ם מרכז המבקרים ספרים אלקטרוניים ידיעות מנויים AllJobs BigDeal WinWin R1 - ראש אחד One כלכליסט MYnet Ynet
ברצוני לקבל ניוזלטר ועדכונים אודות פרסומים ומבצעים באתר. קראתי ואני
מסכים לתקנון ולמדיניות הפרטיות של האתר