על תופעת הגומיות אין צורך להכביר מילים. אבל יתכן שאתם מרגישים שכבר מיציתם את הטבעות ומחזיקי המפתחות, אין לכם מקום על פרק היד לעוד צמיד ואתם רוצים להתקדם ולעבור לשלב הבא של התחביב היצירתי הזה. בדיוק בשבילכם פנינו לאומנים המובילים בתחום, שוחחנו איתם על מקורות ההשראה שלהם וביקשנו מהם טיפים ליצירת דמויות מוכרות - ספיידרמן, באטמן, סופר מריו, סנופי, הלו קיטי, בוב ספוג, צבי נינג׳ה ועוד ועוד.

PG's Loomacy: חלוץ יצירת הדמויות

פיג׳י דיוויד הוא חלוץ בכל הנוגע ליצירה של דמויות מורכבות מגומיות. אחד הפרויקטים הראשונים שלו שעוררו עניין רב בקהילת ה-Loomers היה מדריך ספיידרמן. בעקבות העניין הרב שעורר הסרטון ועיצובי הדמויות שאחרים הגו והתבססו עליו, הכין PG סרטון שאותו הוא מכנה Action Figure 101: מדריך ליצירת דמות בסיסית, שעליה ניתן לעשות וריאציות ולהפוך אותה לגיבור על, דמות ממשחק וכדומה. מומלץ מאוד לצפות בסרטון הזה לפני שמתחילים בעיצובים מורכבים יותר.

המדריכים שלו מושקעים מאוד, מלווים בהסברים מילוליים סבלניים וכוללים ציון של זמן העבודה הכולל והרמה הנדרשת. חלק מהסרטונים בערוץ היוטיוב שלו הם גרסאות עדכניות או מתקדמות יותר של עיצובים קודמים, הכוללים למשל תשובות לשאלות שהופיעו בתגובות לסרטון המקורי.

אם אתם יוצרים עיצובים מורכבים, שקלו להיעזר במסרגות קרושה דקות המיועדות לסריגה ״אמיתית״, הן יקלו על משימות הדורשות עדינות רבה יותר בעבודה עם הגומיות. המשקיענים יכולים להיעזר גם בפינצטה או מלקחיים דקים.

בכל מקרה, מומלץ להתחיל את תהליך עיצוב הדמות עם שרטוט שלה על גבי נייר, כך תוכלו להבין את המבנה שלה, לחסוך זמן בעבודה ישירות על הנול ולבזבז גומיות ועצבים שיימתחו בדרך. PG וקים מ-Made by Mommy משתפים פעולה ומציעים להוריד ולהדפיס קבצי PDF מפורטים, המשמשים כמדריך משלים למי שלא רוצה או לא יכול לצפות בווידאו. המדריכים כוללים שרטוטים מפורטים וצילומי סטילס של הצעדים המוצגים במדריך הווידאו. בקישור הזה תוכלו להוריד ולהדפיס תבניות ריקות לשרטוטים בהתאם לקונפיגורציות של הנול.

>> לפייסבוק של PG's Loomacy

Made by Mommy: כשאמא נדבקת בחיידק הגומיות

״התחלתי לעבוד עם גומיות באוגוסט״, מספרת קים מ-Made by Mommy. ״שתי הבנות שלי, בגילאי 6 ו-8, רצו גומי כי לכל החברים שלהן כבר היה אחד, כך שבסופו של דבר ויתרתי וקניתי להן ערכה. כל כך נהנינו לעבוד על זה יחד, עד שברגע שלמדתי את כל העיצובים המוכרים, רציתי ליצור דברים חדשים. כרגע אני מקדישה את כל זמני לגומיות, אבל בעבר עשיתי גם עבודות יד אחרות״.

המדריכים המצולמים של קים מפורטים מאוד, רובם אורכים כחצי שעה, מלווים בהסברים על כל צעד ופעולה, וכוללים כל פרט מידע שתוכלו לעלות בדעתכם: החל מהזווית בה היא מציבה את הנול, עבור במספר הגומיות שצריך מכל צבע וכלה בתרשים של הדמות הזמין להורדה באתרה. העיצובים שהיא הוגה דורשים הרבה ניסוי וטעיה. ״אני טועה ומתחילה מחדש, וכל פעם העיצוב משתפר״, היא מגלה, וממליצה להיות מאוד סבלניים ולא לצפות להצליח כבר בפעם הראשונה. קים, שמפרסמת 2-8 עיצובים חדשים מדי שבוע, מסביר שהיצירה של כל פרויקט עשויה לקחת כמה שעות ואפילו מספר ימים, תלוי במידת המורכבות של העיצוב והאם הוא דומה למשהו אחר. איך יוצרים דמויות או עיצובים חדשים? ״אני פשוט מניחה גומיות על הנול ובודקת איך זה יוצא. אני מורידה או מוסיפה גומיות, משפרת ומתקנת וממשיכה בכך עד שהתוצאה מושלמת". הדמות שיצרה קים מבוססת על Zylie the Bear, בובה של דובה שכבשה את ארה״ב ומציעה לילדים מודל חיקוי אחר מזה שמייצגת ברבי. יוצריה של זיילי פנו אל קים, שלדבריה ״לא מלמדת ליצור דמויות מוגנות בזכויות יוצרים ללא אישור מבעלי הזכויות״, וביקשו שתכין גירסתה הגומיות של הדובית שלהם.

>> לערוץ היוטיוב של Made by Mommy

Elegant Fashion 360: עיצובים לנול יחיד

גם ג׳וליה מ-Funtastic Ideas הפכה את התחביב למקור הכנסה, ובקרוב אפשר יהיה למצוא מבחר מעיצוביה בספר. ״התחלתי להתעסק עם גומיות באוקטובר, כשקניתי לבני ערכה. לימדתי אותו איך להשתמש בה ותוך כדי כך התאהבתי בזה. נדהמתי מהדברים שאפשר לעשות עם גומיות צבעוניות״.

ג׳וליה אמנם עוסקת גם ביצירות DIY אחרות, אבל אותן היא עדיין לא מפרסמת. פרויקט הגומיות הראשון שלה היה הכנת צמיד עם דמויות ממשחק המחשב מיינקראפט עבור בנה. ״הוא אהב את זה מאוד וכך גם כל החברים שלו. הם רצו לדעת איך לעשות את זה בעצמם וכך התחלתי להכין מדריכים״. מרבית המדריכים של ג׳וליה קצרים ונעים סביב 20 דקות. איך יוצרים עיצוב חדש לגמרי מאפס, בלי שום הוראות?

״זו שאלה ששואלים אותי הרבה, ורוב העיצובים שלי מבוססים על בקשות מהבן שלי, מחברים ומגולשים. למעשה, ברגע שמבינים את הרעיון הבסיסי די קל ליצור דברים חדשים. כשאני בוחרת פרויקט אני מביטה באובייקט או בתמונה שלו ואז מתחילה לשחק עם הגומיות עד שאני מגיעה לצורה המבוקשת. בחלק מהמקרים הצלחתי מיד בפעם הראשונה, פעמים אחרות לקח לי כמה ימים להצליח ליצור את העיצוב הנכון״.

העיצוב הכי מסובך שעשתה עד כה הוא של אייפון, שבמצב נורמלי היה מחייב שימוש בשני נולים, אבל היא מקפידה להכין עיצובים המיועדים לנול יחיד. ״אם יש פרויקט שאני נתקעת איתו ולא מצליחה להתקדם אני מניחה אותו בצד לכמה ימים. כשאני חוזרת אליו אחר כך אני כבר מצליחה לפתור את הבעיה ולהשלים אותו״. הטיפים של ג׳וליה: ״גומיות באיכות טובה יחסכו לכם הרבה מאוד תסכול. חלק מהגומיות נקרעות בקלות וקשה לעבוד איתן. היו סבלניים ודעו שהיצירה אמנם דורשת הרבה מאוד תרגול, אבל היא מאוד מהנה״. ג׳וליה מעלה מדריכים חדשים מדי יום, ומזמינה את גולשי Xnet לפנות אליה עם בקשות לעיצובים חדשים.

>> לערוץ היוטיוב של Elegant Fashion 360

Izzalicious Designs: עולם של גיבורות על

גם קייט שולץ (47) מ-Izzalicious Designs נדבקה בחיידק הגומיות בעקבות בתה. איזי בת ה-5 (שעל שמה ערוץ היוטיוב) ראתה שאחת מחברותיה קיבלה ערכה ליום הולדתה ורצתה גם. ״התחלתי עם ה-Looming באוקטובר, אחרי שאיזי התחילה לשחק עם זה ובאמצע עצרה וביקשה ממני שאעזור לה להשלים את העיצוב״, מספרת שולץ. ״כעבור זמן מה היא חזרה מבית ספר עם בקשות שלה ושל חבריה, כך שלא באמת בחרתי בזה - הגומי בחר בי״, הוסיפה.

שולץ, שכלל לא עוסקת במלאכת יד (״אני מאוד גיקית ומעדיפה משחקי מחשב על יצירה ומלאכה״), יוצרת עיצובים של דברים שבתה רוצה או שהיא עצמה זוכרת מילדותה ועדיין פופולריים בקרב ילדים - כי הם קהל היעד. עם זאת, היא מציינת שמשעשע אותה לראות שמרבית הצופים שלה הם אנשים בגילה, שעושים לום עבור ילדיהם. חלק מהמדריכים המצולמים שלה קצרצרים (6-7 דקות), אבל רובם נעים סביב חצי שעה ואפילו יותר. הרעיונות לעיצובים מגיעים מחיי היום-יום שלה ושל בתה: ״מכיוון שאנחנו משפחה גיקית, אנחנו אוהבים גיבורי על, אבל רציתי שאיזי תדע שיש גם גיבורות על נשים ולכן אחד העיצובים הראשונים שעשיתי היה וונדר-וומן. היא אוהבת לשחק סופר מריו ב-Wii ולכן עשיתי את לואיג׳י. בדרך כלל אני לוקחת תמונה של מה שאני רוצה לעצב בגומי ואני יכולה לראות את האופן שבו אציב את הגומיות על הנול ממש כאילו ציירתי שרטוט״, הסבירה. לדבריה, אחד האתגרים הוא להשתמש רק בנול יחיד, עם שלושה טורים, ולכן בתחילה השתמשה בשני נולים ויצרה עיצובים מורכבים ומפורטים יותר. כשהבינה שלמרבית הילדים אין גישה לשניים, החלה ליצור גם גירסאות לנול יחיד. בטאב Pictures בעמוד הפייסבוק שלה אפשר לראות עיצובים שיצרה, וטרם הספיקה לייצר עבורם מדריכים. כאמור, כל המרואיינות נתנו את הקרדיט על יצירת דמויות ל-PG. ״הוא היה הראשון שיצר דמות ולא צמיד, ורובנו למדנו ממנו והשתמשנו בדמות שלו כתבנית שאותה התאמנו לנולים שלנו כך שיתאימו לעיצוב שעליו עבדנו״, מודה שולץ. היא ממליצה לכל מי שיוצר בגומי לום לא להסתפק רק בצמידים. ״חישבו גם על דברים אחרים, אבל אם אתם מכינים צמידים, שקלו להשתמש בשתי גומיות במקביל - זה יוצר צמיד עמיד ויפה יותר״.

>> לערוץ היוטיוב של Izzalicious Designs