בלי להחליק: איך הפך "יום שיער רע" לטרנד החם של העונה?

  מראה מתקרזל הוא חלק בלתי נפרד מהאופי של השיער שנפל בחלקנו. הנה שלוש סיבות להפסיק להיאבק ולאמץ את הלוק, וגם - טיפים להדגשת המראה הטבעי

  ביונסה בטקס הגראמי: יותר ויותר נשים מצטלמות כששיער טבעי ופריזי מעטר את ראשן, בלי להחליק, בלי ללטש ובלי להתנצל (צילום: Gettyimages)
  ביונסה בטקס הגראמי: יותר ויותר נשים מצטלמות כששיער טבעי ופריזי מעטר את ראשן, בלי להחליק, בלי ללטש ובלי להתנצל (צילום: Gettyimages)

  "פריז" (Frizz) בשיער (אותה "עננה" מטושטשת של שיער מתקרזל וקופץ), נחשב מאז ומתמיד לרעה חולה שיש להיפטר ממנה בכל מחיר, בלי שום הקלות ובלי להתחשב בנסיבות שהביאו את השיער למצבו התזזיתי. מפעלים של תכשירי שיער רקחו סדרות שלמות של מוצרים שמתמקדים רק בזה, ושמות המוצרים הציגו וריאציות שונות על צירוף המילים שאי־אפשר לטעות בו – "אנטי פריז". ובכן: לא עוד.

   

  רות אסרסאי במראה פריזי בשער "לאשה" (צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: שלו לבן)
   רות אסרסאי במראה פריזי בשער "לאשה"(צילום: דניאל קמינסקי, סגנון: שלו לבן)

    

   הצצה במגזינים עדכניים (כולל "לאשה"!), מגלה שיותר ויותר נשים מצטלמות כששיער טבעי ופריזי מעטר את ראשן, בלי להחליק, בלי ללטש ובלי להתנצל. פריז הוא, ברוב המקרים, חלק בלתי נפרד מהאופי של השיער שנפל בחלקנו, וכל הסימנים מצביעים על כך שכדאי להפסיק לנסות "לאלף" אותו ולהתחיל ללמוד לקבל אותו באהבה. והנה כל הסיבות:

    

   כי זה פמיניסטי

    

     

   ג'ניפר האדסון בטקס הגראמי. שיער מתולתל ופריזי מגדיל את הצללית שלך ומכריז "הנני כאן" (צילום: Gettyimages)
    ג'ניפר האדסון בטקס הגראמי. שיער מתולתל ופריזי מגדיל את הצללית שלך ומכריז "הנני כאן"(צילום: Gettyimages)


    שיער מתולתל, נפוח ופריזי תופס יותר מקום בחלל. יש לו נוכחות, הוא חצוף, בלתי צפוי ולא מתנצל. ממש כמו כריות הכתפיים האימתניות של האייטיז, הוא מגדיל את הצללית שלך ומכריז "הנני כאן". בשנים האחרונות נדמה היה שלצאת לרחוב בשיער שלא עבר החלקה זו עבירה על החוק, ואמצעי התקשורת נמנעו כמעט לחלוטין מלהציג נשים בשיער שאינו חלק.

     

    החלקה נראתה כמו פתרון מושלם ל"בעיה" – שיער שלא התיישר מעצמו לפי הסטנדרטים המקובלים נשלח למספרה ועבר תחת המכבש כדי להחזירו למוטב. בעלות הניסיון יודעות שמדובר בשעבוד יקר ומתיש: השיער ממשיך לגדול במצבו הטבעי גם אחרי ההחלקה, בחוצפתו, ואז אין ברירה אלא לגשת שוב למספרה לפרוצדורה יקרה של כמה שעות, או להחליק בבית את שורשי השיער כדי לקבל מראה אחיד. אולי הגיע הזמן לצאת לחופשי ולפנות את הזמן והכסף שהושקעו בניסיונות "לאלף" השיער לטובת מטרות יעילות יותר?

    כי זה טבעי

     

     

    לופיטה ניונגו: "אני מחבקת את המורשת הטבעית שלי" (צילום: Gettyimages)
     לופיטה ניונגו: "אני מחבקת את המורשת הטבעית שלי"(צילום: Gettyimages)
     ,


     במשך שנים, נשים בעלות שיער מקורזל – ובעיקר אפרו־אמריקאיות – חבשו פאות כשהופיעו בתקשורת או בפני קהל. השיער הטבעי, המקורזל, נחשב בלתי אפשרי לעיצוב, ומעצבי השיער שקיבלו לטיפולם שיער מקורזל לקראת צילומים שלפו באופן כמעט אוטומטי את הפאות (החלקות, כמובן). והנה באה השחקנית והכוכבת לופיטה ניונגו, ומוכיחה שאפשר לצאת לרחוב ואפילו לשטיח האדום (!) בשיער מקורזל וטבעי.

      

     כשהצטלמה לאחרונה לשער המגזין הבריטי "גרציה" וגילתה שבשלב הפוטושופ הוסר מהתמונה הקוקו הפריזי שלה, העלתה את התמונות לחשבון האינסטגרם שלה וכתבה: "כמו שהבהרתי פעמים רבות בעבר, אני מחבקת את המורשת הטבעית שלי, ואף על פי שגדלתי במחשבה שעור בהיר ושיער משי חלק הם הסטנדרט של היופי, אני יודעת היום שהעור הכהה שלי והשיער הקינקי שלי יפים גם הם. להופיע על שער של מגזין זו מבחינתי הזדמנות להראות לאנשים – ובייחוד ילדים – כהים ומקורזלים כמוני, שהם יפים כמו שהם.


     "אני מאוכזבת שהמגזין 'גרציה' הזמין אותי להצטלם על השער ואז ערך והחליק את השיער שלי כדי להתאים אותו למה שנחשב שיער יפה לדעתם". אנחנו בוחרות להתמקד בצילומים הלא־ערוכים של לופיטה: השיער הטבעי שלה משתלב בהרמוניה עם המראה שלה, והיא נראית מצוין. מי שתוהה מה אפשר לעשות עם שיער מקורזל, מוזמנת לעשות עליה גוגל קטן ולקבל השראה גדולה.

      

     כי זה טרנדי

      

     אסוף ופריזי בעיצובה של ורד ספיביק, שמספרת: "בשפה המקצועית אנחנו קוראים לזה 'ללכלך' – מוציאים בכוונה קווצות שיער פריזיות כדי לשבור את המראה הנקי והמתוק" (צילום: עדו לביא)
      אסוף ופריזי בעיצובה של ורד ספיביק, שמספרת: "בשפה המקצועית אנחנו קוראים לזה 'ללכלך' – מוציאים בכוונה קווצות שיער פריזיות כדי לשבור את המראה הנקי והמתוק"(צילום: עדו לביא)

       

      "שיער פריזי זה טרנד חזק מאוד באופנה כבר זמן מה", מספרת ורד ספיבק, האחראית על האיפור והשיער (הפריזי!) במדור "בית ספר לאופנה" שהופיע אצלנו לאחרונה. "בשפה המקצועית אנחנו קוראים לזה 'ללכלך' – מוציאים בכוונה קווצות שיער פריזיות כדי לשבור את המראה הנקי והמתוק וליצור מראה טבעי של 'קמתי מהמיטה ואני מהממת'", היא מסבירה.

       

      עיצוב שיער: ורד ספיביק. "מראה טבעי של 'קמתי מהמיטה ואני מהממת'" (צילום: אלה אוזן)
       עיצוב שיער: ורד ספיביק. "מראה טבעי של 'קמתי מהמיטה ואני מהממת'"(צילום: אלה אוזן)

        

       "זה גלש גם לתצוגות אופנה וגם לכלות – הן אוהבות היום שיער פחות עשוי. לנטעלי גבירץ, שהצטלמה ל'בית ספר לאופנה', יש שיער מקורזל באופן טבעי ולא רציתי להחליק לה אותו, כי זה לא מתאים לאופי שלה. יש בה משהו תל־אביבי זרוק, היא טיפוס ארטיסטי, בוהו שיק כזה, ולא הסתדר לי לעצב לה פתאום תלתלים מפוסלים. במדור הזה אנחנו משתדלות להשאיר את הנשים כמו שהן. נטעלי מאוד אהבה את זה. בהתחלה היא אמרה לי: 'בהצלחה, נראה אותך', ואז פיזרתי לה מעט תלתלי בייביליס במסגרת וקצת פתחתי אותם, והיא אמרה שהשיער שלה מזמן לא נראה כל כך יפה. זה מוכיח שאנחנו לא צריכות להשקיע המון כדי שהשיער ייראה טוב".

        

       טיפים של מקצוענים


       הכי פשוט להניח לשיער ולתת לו פשוט להיות, כמו שהוא. אם את מרגישה שהשיער שלך צריך בכל זאת הכוונה, מעצבי ומעצבות השיער מתגייסים למשימה:

        

       • "למתולתלות אני ממליץ להשתמש במוצרים שמעצבים ובונים את התלתל, ואז לפתוח את התלתלים באצבעות. כך הם יקבלו את הנפח והפריז, ועדיין ישמרו על הצורה המתולתלת" (מעצב השיער אמיר אליהו).

        

       • "לקבלת שיער מתולתל ופריזי, אני ממליצה להטות את הראש כלפי מטה, לייבש את השיער בפן עם דיפיוזר, וכשהשיער יבש להוציא את פיית הדיפיוזר ולהמשיך לייבש תוך ניעור הראש בעדינות" (מעצבת השיער דנית אנקר למותג מון פלאטין פרופשיונל).

        

       • "אחת הדרכים להשיג מראה פריזי היא להשתמש במכשיר עיצוב הנקרא 'טוסטר'. כשמקבלים את התוצאה הרצויה כדאי להתיז מעט ספריי מייצב" (מעצב השיער ליאור גבריאלוב לסוכנות "סולו").

        

       • "כדי לקבל שיער פריזי, חשוב לבחור את חומרי העיצוב הנכונים: חומרים במרקם מט, לא שומניים או מבריקים. אפשר להשתמש במוס, למשל, ולאחר שהוא מתייבש לשחק עם האצבעות בשיער כדי 'לשבור' אותו" (עידן בר, מעצב שיער ומדריך במותג שוורצקופף פרופשיונל).

        

       • "ליצירת מראה פריזי יש לחפוף את השיער ללא קונדישנר. לתוספת נפח, מסרקים את השיער במסרק" (מעצב השיער אמיר בקשי למותג JUL).

        

       • "שילוב נכון בין תכשיר לחות ובין תכשיר עיצוב למראה יבש ייצור את המראה הפריזי הרצוי: מורחים סרום על שורשי השיער, ואת הקצוות מעסים עם המון שמפו יבש שמקנה לשיער טקסטורה מעניינת וגימור מט" (מעצבת השיער אודיל ז'ילבר למותג TRESemme).

        

       • "כדי לקבל שיער גלי ומעט פרוע יש לקלוע צמות רופפות לפני השינה, כשהשיער מעט לח. בבוקר פורעים את הצמות ומסרקים באצבעות" (לילי פסקינו ל"דורון פסקינו פתרונות שיער").

        

       • "ליצירת גימור פריזי, אני ממליץ לקלוע צמות קטנות לאורך השיער, לרסס תרסיס מייצב ולעבור עם מחליק חשמלי על הצמות. בשלב הבא פותחים את הצמות באצבעות ומרססים שוב, לשמירה על הטקסטורה" (עומר אסף, מעצב השיער הראשי של נטורל פורמולה).

        

       • "בעלות שיער חלק שרוצות להשיג גימור פריזי יכולות לרסס ספריי מי מלח על שיער יבש ולתת לשיער להתייבש באופן טבעי. אם יש בנמצא פן עם דיפיוזר, אפשר להשתמש בו כדי להעצים את האפקט" (עינת סברלו, מעצבת שיער ובעלת air and makeup express).

        

       • מחלקים את השיער לקווצות, מגלגלים כל קווצה בתנועת ליפוף ומחזיקים בקצה. בעזרת מחליק חשמלי עוברים לאורך כל קווצה מגולגלת ומהדקים. בסיום, מברישים את השיער ומקבלים מראה פריזי ונפוח" (מעצב השיער אלי כהן).

        

       ולסיום, מוצרים שישמחו לחגוג איתך את הפריז:

        

        (צילום: סטודיו סיון, סטודיו סבסטיאן)
        (צילום: סטודיו סיון, סטודיו סבסטיאן)

         (צילום: סטודיו סיון, סטודיו סבסטיאן)
         (צילום: סטודיו סיון, סטודיו סבסטיאן)

          

          

          

          

         הגליון החדש של לאשה (צילום: שי כהן ארבל, סגנון: שירן מניה)
         הגליון החדש של לאשה (צילום: שי כהן ארבל, סגנון: שירן מניה)
          
         הצג:
         כל התגובות לכתבה "בלי להחליק: איך הפך "יום שיער רע" לטרנד החם של העונה?"
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד