האביב מביא עמו תחושה של התחדשות, ולא רק בטבע. איך מנערים את שאריות החורף הכבדות גם בבית, ויוצרים את השינוי בחלל בהתאם למה שאנחנו רוצים בדיוק? נורית אוריצקי, מנחת קורס הום סטיילינג ופוטושופ למעצבים ב"מכללת עמית לאמנות שימושית" , מסבירה כיצד תוכלו לעשות זאת בלי לשבור קירות, לאשר תוכניות או להשקיע אנרגיות נפשיות מיותרות.

 

עוד רעיונות לעיצוב הבית בעשו עצמכם  

>>עיצוב פינת האוכל

>> שדרוג מבואת הכניסה לבית

>> 8 טיפים לשדרוג חדר הילדים

 

הדרך לחולל את השינוי עוברת דרך הטקסטיל. זהו עולם מלא בצבעים, טקסטורות, חוויות, ובמצבים רבים כשרוצים לערוך שינוי בחלל, לטקסטיל מלוא האחריות בביצוע המשימה. בכוחו של הטקסטיל להכתיב אופי, אווירה וסגנון. נבצע את השינוי באמצעות בדי הריפוד, הווילונות, כיסויי המיטה, המפות וכריות הנוי.

 

שלב 1: שילוב צבעים מנצח

 

כדי להגיע לשילוב הצבעים המנצח, לפניכם כמה שילובי צבעים שיהיו הקו המוביל בשילוב פריטי הטקסטיל בבית:

 

 • שילוב של כחולים וירוקים הוא שילוב אביבי ויכניס שמחה ורעננות לכל פינה בבית.
 • שילוב של בורדו כהה וכתום הוא שילוב המכניס חמימות ובתוספת של לבנים וירוקים עזים יכניס גם אווירה של אביב ופריחה.
 • שילוב של צבעים מעושנים הוא שילוב צבעים נוסטלגי, עם קריצה אופנתית.
 • שילוב של סגולים עם לבן יובילו אותנו לריגוש בחלל.

 

 

שלב 2: בחירת הבדים

 

הבדים נותנים מענה לצבעוניות שבחרנו. הנגיעה היא המפגש הראשון עם הבד: האם הוא רך, נעים וחלק או דווקא מחוספס? כל אחד מתחבר בהתאם לאופיו לתחושה אחרת. החיבורים מתייחסים לדרך שבוא נארג הבד: ארג בד שהוא השכיח ביותר, או אולי סאטן שהוא המבריק ביותר, או אולי בכלל הבד לא נארג אלא נסרג ותכונתו הבולטת בעקבות כך היא הגמישות (בשל גמישות זו, אגב, הסריגים שכיחים בתחום המצעים).

 

הרכב הבד: בד שעשוי מ-100% כותנה הוא בד עדין בעל יכולת ספיגה גבוהה אך מתקמט בקלות ויקר. בד שעשוי מ-50% כותנה ו-50% פוליאסטר מתקמט פחות, עמיד מאוד, וזול יותר.

צפיפות הבד היא קריטריון חשוב לבדיקת בד איכותי. ככל שהבד עשוי מיותר חוטים, התחושה של הבד היא נעימה יותר. מדד הצפיפות מתבצע על פי מספר החוטים שקיים באינטש מרובע. מצעים איכותיים, למשל, מורכבים מצפיפות בד של 250. אל תתביישו לשאול על צפיפות הבד בעת רכישתו.

 

 

שלב 3: בחירת ייעוד הבד

 

לאחר שהכרנו את המאפיינים העיקריים של הבד, עלינו להבין מהו הייעוד שלו וכך להתאים את הבד למטרה. וילון ידרוש מאיתנו בחירת טקסטיל מסוג מסויים וריפוד יציג דרישות אחרות.

 

 • בדי ריפוד צריכים להיות כבדים יותר במשקל, כדי להיות עמידים בפני שחיקה. סוגי הבדים שיתאימו לשימוש זה הם בדים שעשויים חומרים טבעיים וחומרים סינטטיים המעניקים להם את העמידות הנחוצה. בדי ריפוד טבעיים עשויים מחומרים טבעיים כגון פשתן וכותנה. בדים אלה הם בדרך כלל נעימים למגע. עיקר חסרונם הוא במידת התאמתם לחיי היום יום, והיכולת לנקות אותם. בדי ריפוד סינטטיים עשויים מחומרים כגון פוליאסטר וניילון, והיתרון הבולט בהם הוא ביכולת לטפל ולתחזק אותם בקלות יחסית. בדרך כלל, מדובר בבדים שאינם סופחים נוזלים, ניתנים לכביסה, חזקים ולא דוהים. מרביתם זולים יותר מהבדים הטבעיים. החיסרון העיקרי שלהם הוא המגע ה"פלסטי" שלהם. לכן, הבדים שלמעשה יתנו מענה ליתרונות ולחסרונות הם הבדים המשולבים שהם השכיחים ביותר והמתאימים ביותר למטרות ריפוד.

 

האם אפשר לנקות בקלות את הריפוד? ( צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )
האם אפשר לנקות בקלות את הריפוד? (צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )

 

 • בדי הווילונות ייבחרו על פי יעודם. אם אנחנו רוצים וילון אטום ומראה "כבד", נבחר בבד אטום עם צפיפות חוטים גבוהה. אם ברצוננו לייצור מראה קליל, אזי הבד יהיה דק, עם נפילה קלה. הוא יהיה שקוף על מנת שאור טבעי יוכל לחדור דרכו ולהאיר את החדר. בד וואל, לדוגמה, הוא דק, רך ושקוף, בעל רכות המאפשרת את גלישתו. על מנת להמחיש את ההבדל, דמיינו שמלה קיצית עדינה, לעומת חליפה בעלת מראה מחויט. קיימים סוגים רבים נוספים של בדי וילונות כגון בדי כותנה, פשתן, אורגנזה ושיפון, הנבדלים זה מזה בטקסטורות שלהם. בד פשתן הוא בד עם טקסטורה קצת מחוספסת ומראה טבעי, לעומת האורגנזה בעלת המראה המקומט.

 

וילון שקוף למראה קליל ( צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )
וילון שקוף למראה קליל (צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )

 

 • כריות נוי: פה המקום להעז ולגוון. סוגי בדים ואלמנטים שונים של טקסטורות יכולים להתאחד למראה המיקס אנד מאץ' האופנתי כל כך היום (כמו בבגדים, כך גם בבית). יש סוגים שונים של בדים: כותנה, פשתן, משי, קטיפה, שיפון, סיבים סינתטיים ועוד. המגבלות בכל הנוגע לכריות כמעט ולא קיימות שכן הכרית קטנה וזמינה וניתנת להחלפה בקלות.

 

לא לפחד לערבב טקסטורות שונות ( צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )
לא לפחד לערבב טקסטורות שונות (צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )

 

 • מפות: גם הן כיסוי מתחלף וזמין, אך בבואנו לבחור מפה עלינו להבין שבד מפה שלא עבר תהליך נגד כתמים עשוי להיות חד פעמי. לכן, גם במפה עדיפות לבד מעורב כותנה ופוליאסטר על מנת שהטיפול יהיה קל והמפה תהיה עמידה לאורך זמן. עם זאת, אל לנו לשכוח שמפה מטרתה להתאים לאירוע או לארוחה מסוימת ולכן לפעמים המסר העיצובי וחשיבותו יגברו על טיב ואיכות המפה. אם ברצנוכם במפה צבעונית ועליזה ומצאתם רק בד פשוט, אל תשללו את הרעיון - רק קחו בחשבון שיכול להיות שהוא זמני או חד פעמי.

 

האם בד המפה דוחה כתמים? ( צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )
האם בד המפה דוחה כתמים? (צילום: באדיבות בית הבדים נוסבאום )

 

 • שטיחים: חשוב לבחור שטיח איכותי שנוכל לחיות איתו זמן רב, קל לנקיון וכזה שלא יספח אבק רב. זכרו ששטיח איכותי עם שערות ארוכות עלול לעורר תגובות אלרגניות. הצבע של השטיח חייב לחבר בין כל שאר המרכיבים בחלל: בדי ריפוד, וילונות, מפות וכריות. צבעים אפורים רכים עשויים להיות מענה טוב לצרכי החלל, או לחלופין צבעים טבעיים כמו חום בהיר.

 

שטיח אפור לאיחוד חללים ( באדיבות ANGELO, צמר שטיחים יפים )
שטיח אפור לאיחוד חללים (באדיבות ANGELO, צמר שטיחים יפים)

  

 

>> מחדשים את הבית: המדריך לצביעה נכונה